Jump to content

Maneta BC rezolvata


BeRnEk

Recommended Posts

ei si tu acuma... de unde ai aflat asta ? :)

 

 

Probabil de la un militian. :twoup:

 

sunt chemat de o fufa la ghiseu unde trebuie sa platesc ... eur aproximeaza Gigi Surubel) Scarbit si trist al vostru coleg,

 

Problema este ca prea multi neciopliti si-au cumparat BMW.Si eu sunt scarbit.

Intr-un fel. :(

 

Probabil ai fi vrut sa fii tu singurul cu bmw. E usor sa jignesti, nu? Sau poate lucrezi pe la vreo reprezentanta si te-ai simtit atins sau scirbit.

Din experientele mele cu reprezentantele - pe care nu le enumar aici - pot spune ca sint foarte multi incompetenti acolo.

SI daca nu stiau sa activeze o maneta bc trebuiau sa zica ca nu se baga, nu sa stea 2 ore si sa-ti zica dupa aia ca trebuie sa inlocuiesti cadranele cu 600 euro!

 

Daca toti s-ar duce la bmw pt orice problema au la masina ce rost isi mai are forumul asta?

 

Nu trebuie sa jignesti, chiar daca ai dreptate.

Ce rost are forumul asta?

O sa iti spun, dar nu acum.

 

exista in nomenclatorul de operatiuni, SEPARAT, operatiunea de activare a acestei functii (On Board Computer), asa ca nu vad de ce ar fi trebuit sa o asocieze altei operatiuni de schimbare a ceasurilor... :(

 

Te pricepi la asa ceva? :)

 

? Sau poate lucrezi pe la vreo reprezentanta si te-ai simtit atins sau scirbit.

 

Bineinteles ca lucrez la o reprezentanta, vad toata ziua oameni care nu isi permit sa intretina un BMW, oameni care nu stiu sa vorbeasca corect romaneste desi sunt romani...

Glumesc, nu lucrez la nici o reprezentanta, lucrez la Mc-Donalds. :D

Link to comment
Share on other sites

bine ca pot sa faca unii cu un laptop ce nu poate sa faca reprezentanta cu scule, traininguri si minti luminate... ma lasi...

4

Bine, atunci hai sa ii facem albie de porci deoarece sunt incompententi, fufa aia, surub ala,...

Te las.

 

Probabil ai fi vrut sa fii tu singurul cu bmw.

 

Nu am BMW.Nu imi permit sa il intretin.Eu macar recunosc.

Link to comment
Share on other sites

@Bavaria, tu esti ?

 

aa, da... bineinteles ! :)

 

exista in nomenclatorul de operatiuni, SEPARAT, operatiunea de activare a acestei functii (On Board Computer), asa ca nu vad de ce ar fi trebuit sa o asocieze altei operatiuni de schimbare a ceasurilor... :)

 

Te pricepi la asa ceva? :twoup:

nu, dar mi-a spus asta un militian...

Link to comment
Share on other sites

bine ca pot sa faca unii cu un laptop ce nu poate sa faca reprezentanta cu scule, traininguri si minti luminate... ma lasi...

4

Bine, atunci hai sa ii facem albie de porci deoarece sunt incompententi, fufa aia, surub ala,...

Te las.

 

4... cat ma costa 5-ul?

 

am zis eu sa-i faca cineva albie de porci? dar la faza asta tre sa recunosti chiar pana si tu, ca un "baiat" cu laptopul a facut ce n-a putut face personalul reprezentantei.

 

Eu nu neg profesionalismul lor, dar totusi o activare de maneta BC nu e un lucru chiar complicat... maxim a doua oara cand folosesti DIS(piratat desigur) vei sti sa o faci...

Link to comment
Share on other sites

Daca s-ar rezolva toate la reprezentanta, din ce ar mai trai "baietii" cu laptop :twoup: ?

 

Cel de la reprezentanta a facut o mare tampenie. Nu trebuia sa accepte sa incerce sa finalizeze un lucru inceput de altcineva. Desi in final s-a dovedit ca maneta a fost montat corect, era o mare probabilitate sa fie montata gresit sau sa fie defecta.

 

Atitudinea profesionista era sa refuze o lucrare inceputa de altcineva, mai ales ca era vorba de piese recuperata, nu noi. Chiar daca pe moment @BeRnEk s-ar fi suparat ca nu au vrut sa-l ajute, macar ramaneau doar cu vina asta, nu si cu acuzatia ca nu au fost in stare sa finalizeze lucrarea.

 

Ba mai mult, din spusele lui @BeRnEk, a mai dat-o si prin balarii, dandu-si cu parerea ca ar fi instrumentele de vina.

Link to comment
Share on other sites

Realitatea este ca traim in Romania :twoup: si chiar daca toata povestea a fost relatata ca un pamflet toti s-au atacat fara rost fara sa inteleaga faptul ca eu am stat 1 an de zile convins ca problema mea nu se poate rezolva deoarece la reprezentanta mi s-a spus ca NU SE POATE ACTIVA si TREBUIE SCHIMBATE CADRANELE DE BORD !
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma tot eu trebuie sa fiu vinovat ca sunt un pasionat si mi-am montat maneta de BC singur sau cine mai stie ce ... DACA erau capabili demontau ei tot incercau cu alta maneta faceau incercari etc nu ma trimiteau la plimbare cu un raspuns TOTAL eronat (aici e diferenta).

 

Trebuia sa imi spuna clar nu efectuam o asemenea lucrare daca a fost inceputa deja ! sau contra sumei XXXX suntem dispusi sa demontam/montam kit retrofit sau orice altceva ! Eu imi doream cu adevarat aceasta functie (BC) si ma repet am stat 1 an de zile fiind CONVINS ca nu se poate.

 

Ma gandesc ca prefera sa lucreze doar pe masini noi sau garantii ?! nu stiu ce sa zic. E cel mai usor lucru din lume sa spui ca "NU SE POATE" si sa iei un ban. Sunt altii care pasionati sau nu rezolva probleme care ei nu le-au putut/vrut sa le rezolve asta denota faptul ca Traim in Romanica si ce mai conteaza ...

 

P.S. pana in acest moment consideram ca reprezentanta este cel mai indicat si cel mai capabil service pentru o masina (in cazul meu BMW) nici nu indrazneam sa ii contrazic.

Edited by BeRnEk
Link to comment
Share on other sites

Bernek, nu inteleg cum ai putut sta 1 an cu maneta neactivata. Din numarul destul de mare de posturi pe care le ai, plus ca esti de 2 ani pe forum - unde sint destule topicuri despre maneta asta -, adauging si faptul ca ti-ai montat-o singur m-as fi asteptat sa nici nu calci la reprezentanta pentru asa ceva. :twoup:

 

No offence.

Link to comment
Share on other sites

Bernek, nu inteleg cum ai putut sta 1 an cu maneta neactivata. Din numarul destul de mare de posturi pe care le ai, plus ca esti de 2 ani pe forum - unde sint destule topicuri despre maneta asta -, adauging si faptul ca ti-ai montat-o singur m-as fi asteptat sa nici nu calci la reprezentanta pentru asa ceva. :twoup:

 

No offence.

 

Ce sa zic am incercat sa fiu mai occidental se pare ca tot la laptop-ul de la coltul blocului se ajunge cel putin in situatia mea :)

 

Cred ca ai confundat numarul de posturi cu member number :) dar pot sa iti spun ca si daca nu postez sa adun numar de posturi citesc multe topicu-uri peaici !

 

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Bernek, nu inteleg cum ai putut sta 1 an cu maneta neactivata. Din numarul destul de mare de posturi pe care le ai, plus ca esti de 2 ani pe forum - unde sint destule topicuri despre maneta asta -, adauging si faptul ca ti-ai montat-o singur m-as fi asteptat sa nici nu calci la reprezentanta pentru asa ceva. :twoup:

 

No offence.

 

Ce sa zic am incercat sa fiu mai occidental se pare ca tot la laptop-ul de la coltul blocului se ajunge cel putin in situatia mea :)

 

Cred ca ai confundat numarul de posturi cu member number :) dar pot sa iti spun ca si daca nu postez sa adun numar de posturi citesc multe topicu-uri peaici !

 

Numai bine !

La noi nu merita pur si simplu sa mergi la reprezentanta pentru ca preturile sint exagerat de mari iar expertiza celor de acolo lasa de dorit dupa cum ai experimentat si tu. Eu as merge la reprezentanta doar ca ultima solutie si eventual pentru piese.

Nu le-am confundat. Mie mi se pare mult 244 in comparatie cu cite am eu :( Sint destule topicuri pe tema manetei, le-am citit si eu mai demult, inclusiv diy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.