Jump to content

Cantitate freo Seria 3 E46


kez86

Recommended Posts

Ciao,

 

Are cineva idee cat freon ( ca si gramaj ) trebuie sa intre in E46?

Trebuie sa ma duc sa reumplu instalatia si ma gandesc sa nu cumva sa bage mai mult sau mai putin decat trebuie.

Am inteles ca pot aparea probleme destul de serioase daca nu este fix cantitatea specificata de producator.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

operatiunea e, de regula, automatizata, astfel incat pentru fiecare marca/model de masina aparatul iti introduce cantitatea de freon+ulei pe care o calculeaza in functie de ce mai ai in instalatie...

 

eu am golit-o si am reinnoit tot amestecul ala, dar nu stiu daca e nevoie sa faci acelasi lucru... a costat cca 100 lei :twoup:

Link to comment
Share on other sites

eu am golit-o si am reinnoit tot amestecul ala, dar nu stiu daca e nevoie sa faci acelasi lucru... a costat cca 100 lei :)

 

Procedeul acesta este cel mai indicat, pentru o functionare in parametri optimi a instalatiei de climatizare. In plus, aparatele mai profi/noi, inlocuiesc tot freonul din start, ceea ce indica procesul ideal pentru asta.

 

Ca si concluzie, @kez86, nu este nevoie sa stii ce cantitate de freon ai nevoie, stie aparatul exact. :)

Asta in cazul in care nu mergi la "garajul din cartier". :twoup:

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Am facut aceasta operatiune de curand. Mi-au conectat un aparat cu doua furtune, unul la o supapa undeva in spatele motorului si celalalt in fata. Aparatul parea profi, a fost programat sa-mi bage freon, tracer si ulei si apoi am asteptat. Intre timp m-am uitat pe display si arata ce cantitate de freon a recuperat din instalatie. Dupa etapa asta a inceput sa bage freon nou banuiesc, a intrat aceeasi cantitate, banuiesc ca nu am pierderi. A fost 100 de lei freon, si pt tracer si ulei inca 60 de lei. Cred ca asta e procesul corect pt instalatia de clima. Zilele trecute am facut si o igienizare tot la ei, au bagat un aparat inauntru si am lasat masina inchisa setat clima pe recirculare si selectate toate gurile de ventilatie, a stat asa 20 d eminute dupa care am putut sa plec, nu mirosea urat, un miros cat de cat parfumat si un pic de ceata uin masina, s-a dispersat repede.
Link to comment
Share on other sites

ok, am inteles.

am intrebat in ideea in care unui amic la un opel pur si simplu i-a legat un furtun de la aparatul acela care arata foarte profi sincer..cu x-spe mii de informatii pe display si i-a bagat o anumita cantitate. dupa care, el avand o mica problema cu o supapa tipul care i-a incarcat, i-a spus sa tina minte cat freon i-a bagat (ca si gramaj) ca sa nu mai bage peste la urmatoarea interventie (dupa ce schimba supapa) ca poate avea nu stiu ce probleme.

si mie mi-a parut putin ciudat insa am zis ca poate asa se face ... sper ca ati inteles ceva. :twoup:

oricum ideea e ca merg la cineva care are studii de inginer frigotehnist (o cunostiinta), tocmai in ideea ca tre sa stie omu ce face pe acolo, nu doar sa fie unu care a dat 2-300 de euro pe un aparat din ala.

 

va multumesc tuturor pentru raspunsurile rapide

 

L.E: am auzit la cineva de un parfum ce se pune peste filtrul de polen astfel sa dea un miros placut in masina. a mai auzit cineva treaba asta?

Edited by kez86
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.