Jump to content

Sfat achizitie E36 coupe


Adi86

Recommended Posts

o chestie d stiut,cand te duci sa cumperi o masina cand te uiti la tablita de la motor cu date tehnice,serie,etc uita-te sa scrie "e1",ei este la inceputul seriei am sa iti fac poza la mine sa vezi despre ce este vb,dak nu este asta inÂşeamna o taya in plus la rar

 

Unde se afla mai exact placuta de la motor? in ce parte/pozitie? Banuiesc ca ar fi in acelasi loc asezata indiferent daca e 2.0 sau 2.5...

daca are vanos(an 93 in sus), clar e euro 2.

referitor la taxa, iesi mult mai ieftin cu 2.0, dar sa fie vanos.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul zic sa alegi 325 cu vanos....

 

 

Eu zic sa-ti alegi un 2,5 FARA VANOS.

 

La cel cu vanos ai un consum mai mic cu aproximativ jumatate de litru si trage mai bine in ture joase dar ca si performante pana la suta de KM e tot acolo sau mai bine cu maxim jumatate de secunda. Dezavantajul este ca la vanos cand dai treapta inferioara supapele lovesc usor in piston ceea ce in timp conteaza. Cele fara vanos sunt mai rezistente.

 

Probabil ca multi vor spune ca n-am dreptate. Tu vei lua decizia.

Spor la achizitie.

Link to comment
Share on other sites

lovio, ca proprietar de e36 coupe pot sa spun ca trebuie sa fii foarte atent la sistemul de racire al masinii si suspensie...foarte multe au frecvent problemele astea. in rest, daca nu o iei pentru cerculete si altele, e o masina buna. eu unul sunt multumit de ea cu toate ca sper cat de curand sa renunt la ea in favoarea unui 320d fl :twoup:
Link to comment
Share on other sites

M-am tot uitat zilele astea pe o gramada de site-uri si am dat cateva telefoane. Foarte multi neseriosi. Multi proprietari nici macar nu stiu daca au motor vanos sau nu.

Concluzia mea este ca daca tipul motorului este M50B20 nu are vanos, iar daca este M50TUB20 in mod cert are vanos (ma refer la 320).

Se observa daca are vanos sau nu numai uitandu-te la motor .

 

Fara vanos

 

http://img19.imageshack.us/img19/3050/bmw23a.jpg

 

Cu vanos

 

http://img375.imageshack.us/img375/7408/m50b25vanos.jpg

Edited by Billy M
Link to comment
Share on other sites

In ce parte a elvetiei esti? Du-te in Regensdorf , cam la 15 km de Zurich si acolo, Althardstrasse , sunto gramada de masini,cam la 3000 franci iti iei o pisicuta ft faina :twoup: si..ai grija la inmatriculat,iti trebuia hartia EURO 1 (TRANZIT) + TVA + Taxa inmatriculare. Multa bataie de cap. Daca vrei,iti dau eu ceva adrese pe langa zurich :) si....sincer,masinile in elvetia sunt cele mai bine intretinute :twoup: bafta

 

Ai inteles bine, o pot inmatricula definitiv doar pe RO.

So, daca a imatriculat cineva recent un 320/325 euro 2, imi poate spune cat a platit exact? Pana si pe pagina RAR calculatorul ala da niste rezultate diferite fata de alte site-uri...

de o luna an inmatriculat 320, din 1992 , euro 2 ,ziceau aia de la RAR ca am noroc deoarece mai sunt doar 4 pisici in tare din 92` cu euro 2,euro 1 ma rupea. Am platit 27 de milioane , + 10 milioane RAR-ul si deprecierea + 100 euro spaga la cel ce a facut deprecierea (am clima automata...geamuri electrice,airbag...abs, asc+t , etc... si a mers doar cu spaga)

Link to comment
Share on other sites

Billy, sa ne traiesti! :twoup:

Exact asta ma interesa, cum pot face diferenta - multi proprietari chiar nu stiu daca au vanos pe masini dupa 93...le-am cerut poze, dar nu stiam la ce sa ma uit in ele. Merci din nou!

 

@poh - sunt in Lausanne, am tot cautat pe aici dar nimic. Au niste scoruri nesimtite. Ziceai ceva de hartia de tranzit "EURO 1". Ce reprezinta mai exact aceasta hartie? Din cate stiu eu, daca cumpar din Elvetia trebuie sa platesc vama...sau exista si alta posibilitate? Te astept cu mai multe detalii :) .

 

P.S.: Si adrese :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Billy, sa ne traiesti! :twoup:

Exact asta ma interesa, cum pot face diferenta - multi proprietari chiar nu stiu daca au vanos pe masini dupa 93...le-am cerut poze, dar nu stiam la ce sa ma uit in ele. Merci din nou!

 

@poh - sunt in Lausanne, am tot cautat pe aici dar nimic. Au niste scoruri nesimtite. Ziceai ceva de hartia de tranzit "EURO 1". Ce reprezinta mai exact aceasta hartie? Din cate stiu eu, daca cumpar din Elvetia trebuie sa platesc vama...sau exista si alta posibilitate? Te astept cu mai multe detalii :) .

 

P.S.: Si adrese :twoup:

deci,cand cumperi masina de la handler,tu ai doar contract de vanzare cumparare si apoi iti scoti zoll nr,ei .. dupa care trebuie sa lasi masina in vama , in orasul in care locuiesti...sau ma rog...orice vama interioara sa iti faca o hartie de tranzit,pe hartia aia iti pun elvetianii o stampila cand iesi din tara lor cu masina si o stampila romanii cand intri in tara....apoi mergi la vama in romania sa iti calculeze nu taxa de vama ci TVA , iti catalogheaza masina la un pret (cam mare) si tu ai de platit 24% din valoarea masinii,apoi...taxa de prima inmatriculara,precizez ca fara Euro1 nu se poate inmatricula masina,si Euro1 expira in 2 luni cred. Asa era anul trecut,am adus mai multe masini din elvetia. Du-te in nord, zona zurich...acolo masini mai ieftine,eu locuiesc in zurich,in oras...doar ca acuma,pana la craciun home. pot sa iti dau adrese chiar si din zurich. App,ar trebui sa te grabesti,din decembrie nu o sa mai poti inmatricula masini in romania,taxa o sa fie mult mai mare,la un euro 4 cu motor de 1.4 va fi 980 euro...iti dai seama cat o sa fie la un euro 2 , 2.0? :-s muuulte zeci de mii :twoup:)

 

si...sa nu te astepti ca elvetienii sa stie de vanos :twoup:

 

nu stiu daca am voie sa itit trimit niste linkuri nu masini din elvetia...:-s

Link to comment
Share on other sites

Billy, sa ne traiesti! :twoup:

Exact asta ma interesa, cum pot face diferenta - multi proprietari chiar nu stiu daca au vanos pe masini dupa 93...le-am cerut poze, dar nu stiam la ce sa ma uit in ele. Merci din nou!

Nu ai pentru ce ! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.