Jump to content

Sfat Achizitie


GTX

Recommended Posts

Mica introducere:

O sa plec in curand din tara si acolo unde o sa ajung o sa am nevoie de o masina pt a ma deplasa de la A la Z .Cum visez eu de ceva vreme la ceva RWD am tot cautat prin anunturile din tara respectiva si am dat de cateva exemplare de e36-uri pe la 1000- 1500 euro dintre care mi-a atras atentia un 318is.Am cercetat ceva vreme internetu-n lung si-n lat si am decis ca peuntru un total incepator in RWD 140 de cai pe un coupe mi-ar fi de ajuns, luand in considerare ca am ceva afinitate pt marca asta m-am decis la un 318is .Ce vreau eu sa aflu de la voi este la ce fel de ham ma inhat?

Ce probleme are un e36 din anii 90 cu ~200 mii km la bord,la ce defecte sa ma uit, care este calcaiul lui Ahile la acest model samd

Ah..si ca un ultim amanunt..vreau sa stiu daca modelul asta vine cu blocant din fabrica...planuiesc sa ma distrez prin parcari goale in weekend-uri :twoup: .

Va multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Eu as merge pe 320i, cu 6 in linie e alta treaba.

 

Din cate stiu eu nu e diferenta foarte mare la putere intre 1.8 si 2 din acea generatie si pe alta parte nu as vrea sa intru la taxe mai mari :) .Alta chestie..nu vrea sa calc "pisica" pe coada cand am zero experienta cu propulsia :twoup:

Edited by GTX
Link to comment
Share on other sites

Diferenta mare de putere nu e, dar ai ceva cuplu in plus la 320i, si oricum urca altfel in ture, se aude altfel.

Nu cred ca e diferenta mare de taxe, impozite intre 1800 si 2000 cmc

 

In ce priveste calcatul pe coada...dupa o luna cred ca o se te intrebi de ce nu fuge.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Diferenta mare de putere nu e, dar ai ceva cuplu in plus la 320i, si oricum urca altfel in ture, se aude altfel.

Nu cred ca e diferenta mare de taxe, impozite intre 1800 si 2000 cmc

 

In ce priveste calcatul pe coada...dupa o luna cred ca o se te intrebi de ce nu fuge.

Sa vedem, poate ma hotarasc si la 320 dar as vrea un coupe si neaparat ceva cu LSD. Oricum nu plec imediat ci in 2 luni si vreau sa aflu ce probleme au masinile astea inainte de a ma arunca cu capul inainte :twoup:

 

 

Crede-ma, pt unul ca mine care a mers 2 ani exclusiv cu 1.5 dci de 65 cai e un salt serios :)

Link to comment
Share on other sites

Diferenta mare de putere nu e, dar ai ceva cuplu in plus la 320i, si oricum urca altfel in ture, se aude altfel.

Nu cred ca e diferenta mare de taxe, impozite intre 1800 si 2000 cmc

 

In ce priveste calcatul pe coada...dupa o luna cred ca o se te intrebi de ce nu fuge.

Sa vedem, poate ma hotarasc si la 320 dar as vrea un coupe si neaparat ceva cu LSD. Oricum nu plec imediat ci in 2 luni si vreau sa aflu ce probleme au masinile astea inainte de a ma arunca cu capul inainte :twoup:

 

 

Crede-ma, pt unul ca mine care a mers 2 ani exclusiv cu 1.5 dci de 65 cai e un salt serios :)

 

 

Nu alege masina dupa cate probleme are... E36 sunt masini reusite dar totusi tre sa tinem cont ca sunt generatii vechi... Deci nu cred ca asta tre sa fie criteriul... E masina de 1500 E dar pentru sufletul tau va valora mult...

Stii u cum se zice... Daca urci odata in BMW nu te mai dai jos... :)

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Diferenta mare de putere nu e, dar ai ceva cuplu in plus la 320i, si oricum urca altfel in ture, se aude altfel.

Nu cred ca e diferenta mare de taxe, impozite intre 1800 si 2000 cmc

 

In ce priveste calcatul pe coada...dupa o luna cred ca o se te intrebi de ce nu fuge.

Sa vedem, poate ma hotarasc si la 320 dar as vrea un coupe si neaparat ceva cu LSD. Oricum nu plec imediat ci in 2 luni si vreau sa aflu ce probleme au masinile astea inainte de a ma arunca cu capul inainte :twoup:

 

 

Crede-ma, pt unul ca mine care a mers 2 ani exclusiv cu 1.5 dci de 65 cai e un salt serios :)

 

 

Nu alege masina dupa cate probleme are... E36 sunt masini reusite dar totusi tre sa tinem cont ca sunt generatii vechi... Deci nu cred ca asta tre sa fie criteriul... E masina de 1500 E dar pentru sufletul tau va valora mult...

Stii u cum se zice... Daca urci odata in BMW nu te mai dai jos... :)

 

bafta

Nu m-ai inteles, nu le caut nod in papura, imi dau si eu seama ca au o varsta....vreau sa stiu chestii gen "face rugina pe la aripi" , "se defecteaza des motorasul de la stergatoare" ..samd. Sa nu fiu surprins, o lista cu "bube stiute " . Mai ales ca planuiesc sa fac 4000 de km de europa cu ea de 2 ori pe an minim :( ( sa ma intorc in patrie si sa savurez si eu alpii si nordul italiei)

Edited by GTX
Link to comment
Share on other sites

Mai ales ca planuiesc sa fac 4000 de km de europa cu ea de 2 ori pe an minim :twoup: ( sa ma intorc in patrie si sa savurez si eu alpii si nordul italiei)

 

Nu cred ca vei putea face asta cu un BMW de 1500E. Orienteaza-te la ceva mai scump sau renunta la ideea de BMW.

Link to comment
Share on other sites

Mai ales ca planuiesc sa fac 4000 de km de europa cu ea de 2 ori pe an minim :twoup: ( sa ma intorc in patrie si sa savurez si eu alpii si nordul italiei)

 

Nu cred ca vei putea face asta cu un BMW de 1500E. Orienteaza-te la ceva mai scump sau renunta la ideea de BMW.

Nu e batuta in cuie ideea asta , e mai mult o dorinta propulsata de starea masinilor second acolo care din cate am vazut eu e foarte buna .Nu ma imbarc la asa carausie fara a ma baza pe masina 100% .

Link to comment
Share on other sites

Mai ales ca planuiesc sa fac 4000 de km de europa cu ea de 2 ori pe an minim :twoup: ( sa ma intorc in patrie si sa savurez si eu alpii si nordul italiei)

 

Nu cred ca vei putea face asta cu un BMW de 1500E. Orienteaza-te la ceva mai scump sau renunta la ideea de BMW.

 

 

 

serios ?

 

daca aduci si argumente....poate te credem.

tu banuiesc ca ai un BMW e46 320d sub 150.000 km, sau.....?

am vazut ca ai un e36 318is....bun

 

 

adu niste argumente in discutie.

 

 

 

 

asa pot si eu sa ii recomand un 747 ( avion )

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

pai ce sa vad....am adus personal un e36 325 tds (143 cp ) din germania ( avea 280.000 atunci , acum cred ca are vreo 380.000 si merge in continuare fara probleme )

cutie automata.

 

 

in fine....fiecare cu ce stie, cu ce are, cu ideile lui.

 

o fi ca tine ca prea o spui cu foc.

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

pai ce sa vad....am adus personal un e36 325 tds (143 cp ) din germania ( avea 280.000 atunci , acum cred ca are vreo 380.000 si merge in continuare fara probleme )

cutie automata.

 

 

in fine....fiecare cu ce stie, cu ce are, cu ideile lui.

 

o fi ca tine ca prea o spui cu foc.

 

Or fi si exceptii nu zic ca nu sau poate nu mai sunt eu la curent cu preturile dupa criza mondiala dar totusi...

 

Poate intelegem altceva prin "masina in stare buna". Eu prin masina in stare buna inteleg o masina care sa treaca inspectia tehnica la orice ora si asta afara nu la noi unde se inchid ochii la mici probleme chiar si fara spaga.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Mica introducere:

O sa plec in curand din tara si acolo unde o sa ajung o sa am nevoie de o masina pt a ma deplasa de la A la Z .Cum visez eu de ceva vreme la ceva RWD am tot cautat prin anunturile din tara respectiva si am dat de cateva exemplare de e36-uri pe la 1000- 1500 euro dintre care mi-a atras atentia un 318is.Am cercetat ceva vreme internetu-n lung si-n lat si am decis ca peuntru un total incepator in RWD 140 de cai pe un coupe mi-ar fi de ajuns, luand in considerare ca am ceva afinitate pt marca asta m-am decis la un 318is .Ce vreau eu sa aflu de la voi este la ce fel de ham ma inhat?

Ce probleme are un e36 din anii 90 cu ~200 mii km la bord,la ce defecte sa ma uit, care este calcaiul lui Ahile la acest model samd

Ah..si ca un ultim amanunt..vreau sa stiu daca modelul asta vine cu blocant din fabrica...planuiesc sa ma distrez prin parcari goale in weekend-uri :twoup: .

Va multumesc anticipat :)

eu am un 318is 96,de un an jumatate cumparata din germania de la om din curte,si imatriculata ro.vreau sa-ti spun ca este super masina,merge bine,tinuta de drum foarte buna,stabila,nu te lasa la greu...depasirile le faci cu destul de mare usurinta(fac comparatie cu 318i sau 316)iar consumul este destul de ok,am schimbat articulatii,am pus amortizoare sporrt si cam atat,in rest nici o problema!am fost in concediu la drum lung si nu ma lasat absolut nimic la aceasta masina,daca i-ti cumperi una in mintile ei nu ai avea ce sa-i reprosezi la un is.este un model sportiv foarte reusit fabricat de bmw vreodata!deci parerea mea daca i-ti gasesti una buna nedusa la curse etc...cumpar-o ,nu o sa-ti para rau!bafta!

Link to comment
Share on other sites

GTX @ din pacate eu ti-as da un sfat, dupa ce ajungi, te informezi cum trb care sunt societatile de asigurari care fac RCA acolo si mergi sa-ti faca o evaluare a sumei de plata pt RCA anual la masina pe care ti-o doresti. eu cred ca la 24 ani, etranger, roumain!, BMW, s-ar putea sa t intristezi. d curiozitate, ce o sa faci acolo ca sa te intretii ?
Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se pare un pret mic.

Clausthaler: Cat te-a costat masina? masinile bune nu se dau ieftin nici afara.

Eu am dat pe un 318i 2500 de euro anul trecut in primavara, proprietarul desi cerea mai mult a mai lasat la pret, starea masinii este insa foarte buna. Este prima masina pt mine si nu o pot compara cu altceva insa prietenul cu care am adus-o in tzara, el conducand pt ca eu nu prea aveam experienta de condus, a apreciat ca masina se conduce mai frumos decat fiatul linea al lui de 1 an vechime. A ramas si cu convingerea ca la primele semne de oboseala ale fiatului o da si isi ia un BMW din Germania. De atunci si pana acum nu am avut probleme mari cu ea.

Masinile(BMW) pe care le-am vazut in Germania la 1000- 1500 de euro nu m-au incantat, dar poate au mai scazut preturile in ultimul an...

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se pare un pret mic.

Clausthaler: Cat te-a costat masina? masinile bune nu se dau ieftin nici afara.

Eu am dat pe un 318i 2500 de euro anul trecut in primavara, proprietarul desi cerea mai mult a mai lasat la pret, starea masinii este insa foarte buna. Este prima masina pt mine si nu o pot compara cu altceva insa prietenul cu care am adus-o in tzara, el conducand pt ca eu nu prea aveam experienta de condus, a apreciat ca masina se conduce mai frumos decat fiatul linea al lui de 1 an vechime. A ramas si cu convingerea ca la primele semne de oboseala ale fiatului o da si isi ia un BMW din Germania. De atunci si pana acum nu am avut probleme mari cu ea.

Masinile(BMW) pe care le-am vazut in Germania la 1000- 1500 de euro nu m-au incantat, dar poate au mai scazut preturile in ultimul an...

2700 euro!!!in germania...si in banii astia mi-a lasat muzica si navigatia care costa aprox 2000 euro!!defapt a cumparat-o un var de-al meu pt el ,si mi-a dat-o mie,el mergand doar 2000km cu ea in ro(lucreaza in state,si cand vine isi ia alta)deci am luato de la neamt,am scoso de la el din garaj(mai avea 2 masini tot bmw),ca sa o pot cumpara pe asta am vandut un megane 2.1...in cazul meu proprietarul de la care am luat-o nu a mai lasat nici un banut.deci eu sunt la a 3 a masina ,ultima a mea(ca mai am o frantuzoaica care o conduce nevastamea) fiind un reno megan 2 din 2005,insa ca bmw-ul nu a fost niciuna...a fost sau inca mai este prezentata si pe bmw sindikate...din autohaus nu mi-as cumpara masina pt ca am vazut ca sunt obosite rau de tot foarte multe,cele bune sau mai bune merg la bulgari,cred eu :twoup: masina era tzipla cand am cumparat-o ca din fabrica,nu papa gram de ulei,dar dupa cum ai spus si tu o masina buna costa bani,ca unii zic"dome e scumpa"!!...dar eu nu am fost special ...a fost o okazie,pt ca vroiam e46 defapt,dar sa ivit asta ,insa sunt super incantat...chiar multumit,si nu l-as da nici pe un reno sau sandero nou!vb serios pt ca am avut...bmw-ul e bmw!!!apasa pe link-ul de jos si vede-o!

 

Si mie mi se pare un pret mic.

Clausthaler: Cat te-a costat masina? masinile bune nu se dau ieftin nici afara.

Eu am dat pe un 318i 2500 de euro anul trecut in primavara, proprietarul desi cerea mai mult a mai lasat la pret, starea masinii este insa foarte buna. Este prima masina pt mine si nu o pot compara cu altceva insa prietenul cu care am adus-o in tzara, el conducand pt ca eu nu prea aveam experienta de condus, a apreciat ca masina se conduce mai frumos decat fiatul linea al lui de 1 an vechime. A ramas si cu convingerea ca la primele semne de oboseala ale fiatului o da si isi ia un BMW din Germania. De atunci si pana acum nu am avut probleme mari cu ea.

Masinile(BMW) pe care le-am vazut in Germania la 1000- 1500 de euro nu m-au incantat, dar poate au mai scazut preturile in ultimul an...

2700 euro!!!in germania...si in banii astia mi-a lasat muzica si navigatia care costa aprox 2000 euro!!defapt a cumparat-o un var de-al meu pt el ,si mi-a dat-o mie,el mergand doar 2000km cu ea in ro(lucreaza in state,si cand vine isi ia alta)deci am luato de la neamt,am scoso de la el din garaj(mai avea 2 masini tot bmw),ca sa o pot cumpara pe asta am vandut un megane 2.1...in cazul meu proprietarul de la care am luat-o nu a mai lasat nici un banut.deci eu sunt la a 3 a masina ,ultima a mea(ca mai am o frantuzoaica care o conduce nevastamea) fiind un reno megan 2 din 2005,insa ca bmw-ul nu a fost niciuna...a fost sau inca mai este prezentata si pe bmw sindikate...din autohaus nu mi-as cumpara masina pt ca am vazut ca sunt obosite rau de tot foarte multe,cele bune sau mai bune merg la bulgari,cred eu :) masina era tzipla cand am cumparat-o ca din fabrica,nu papa gram de ulei,dar dupa cum ai spus si tu o masina buna costa bani,ca unii zic"dome e scumpa"!!...dar eu nu am fost special ...a fost o okazie,pt ca vroiam e46 defapt,dar sa ivit asta ,insa sunt super incantat...chiar multumit,si nu l-as da nici pe un reno sau sandero nou!vb serios pt ca am avut...bmw-ul e bmw!!!

Edited by clausthaler1
Link to comment
Share on other sites

GTX @ din pacate eu ti-as da un sfat, dupa ce ajungi, te informezi cum trb care sunt societatile de asigurari care fac RCA acolo si mergi sa-ti faca o evaluare a sumei de plata pt RCA anual la masina pe care ti-o doresti. eu cred ca la 24 ani, etranger, roumain!, BMW, s-ar putea sa t intristezi. d curiozitate, ce o sa faci acolo ca sa te intretii ?

Are dreptate Brownshark, s-ar putea sa ai o surpriza urata cu asigurarea. e posibil sa fie pe an cam cat dai pe masina acolo.

Neaparat sa iti iei un istoric de asigurari cand pleci din ROmania, asta daca ai avut vreo asigurare pe numele tau. Eventual direct in engleza, ca sa nu il mai traduci oficial. Fiecare an de soferie fara bube iti scade niste sute bune pe an din asigurare.

Eu nu am avut istoricul asta si am intrat la categoria incepatori. Prima oferta primita a fost de vreo 2200 de euro.. am gasit online cu 1000 dar oricum era sa fac atac de cord..

In majoritatea tarilor de pe continent, exceptand Anglia poate, pondere mult mai mare in pretul asigurarii o are istoricul tau si mai putin tipul masinii, desi se aduna chestii gen daca are ABS sau nu..s.a.m.d..

Daca iei ceva la 1500 de euro mai tine 1000 lejer sa o pui la punct. Sau pune conditia la atunci cand o ridic sa aibe inspectia tehnica noua. Dar sigur o sa mai altceva de bagat in ea pe termen scurt. Si acolo manopera e destul de scumpa.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.