Jump to content

E90 Angel Eyes problem


George P

Recommended Posts

Salutare

 

In primul rand, bine v-am gasit :twoup: Imi cer scuze ca primul post pe forum e cu o problema, dar m-am tot sucit pe net si sunt destul de confuz si decat sa fac vreo tampenie, mai bine va cer sfatul.

 

Am un BMW 320D din 2005 cu xenoane. S-a ars lumina de pozitie din stanga, circular light, angel eyes sau cum s-o numi ea. Problema e ca am cautat pe net bec de schimb si nu am gasit decat pentru modelyear 06 in sus, cu led-uri. Nu sunt sigur ca ce am eu e cu led, sunt destul de galbene si destul de stinse, am impresia ca sunt cu filament normal. M-am uitat si la DIY-uri cum se schimba, stiti vreo inginerie sa-l schimb fara sa scot roata ?

 

Vreun sfat ? Multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am putut sa il schimb fara sa dau roata jos.

 

Nasol ... esti sigur ca nu exista si alta modalitate ? :twoup: Nu ma prea asteptam sa aud de demontatul rotii pentru asa ceva.

 

Exista si alta modalitate......virezi roata spre stanga la maxim , apoi desfaci usita aia de vizitare din carenaj + suruburile de la carenaj ca sa poti deforma mai usor carenajul cand executi manevrele(o sa fie nevoie sa impingi cu mana in carenaj - care e este realizat dintr-un plastic destul de flexibil - pentru a te putea misca in voie cand umbli la bec!)

Mentionez ca operatiunile le-am facut pe la motor(locul este destul de ingust dar daca ai manutele mai subtiri ai sa te descurci ok) dar mai bagam din cand in cand mana dreapta prin usita de vizitare din carenajul rotii pentru a ma ajuta

Asta e descrierea asa in mare....dar nu bat campii pentru ca acum o saptamana am schimbat si eu becul pentru partea stanga!

becul te costa in jur de 150 ron la reprezentanta si nu e led(eu am model 2006 si tot bec cu filament este!)

Uite aici un link in care este descris in imagini exact procedeul de demontare al becului pentru angel: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;#entry744284

Edited by tnk
Link to comment
Share on other sites

becul te costa in jur de 150 ron la reprezentanta si nu e led

 

 

Varianta 2 costa doar 10 ron e un bec de la Narva , e identic cu cel original , e un procedeu de desfacere a becului din soclul original care e f simplu si poti sa spui ca ai salvat ceva bani . Daca esti din Buc pot sa-ti recomand de unde sa iei becul

Link to comment
Share on other sites

Inainte de a incepe schimbarea becului poti sa incerci o „resuscitare” a lui :twoup:

Si mie mai imi facea figuri, tot cel din stanga dar ii dadeam o palma farului si se reaprindea. Inca lumineaza si acum, prima oara cred ca s-a stins acum un an, de atunci de 2 ori s-a stins.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfaturi. O sa dau roata jos pana la urma, macar sa ma elucidez ce e pe acolo. Aveti vreo recomandare pentru becuri aftermarket cu LED ?

fara becuri aftermarket,sau led cu le spui tu.....mergi pe mana lui MYX...ieftin si OEM :twoup:

mie la MHS mi-au cerut 140 lei sa imi schimbe becul.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.