Jump to content

Scirtie chederele (!?)


fane77

Recommended Posts

Mi-am cumparat o solutie sonax sub forma de spray pentru chedere ca sa le mai "intineresc"

Dupa operatiune au inceput sa scirtie la cea mai mica denivelare. Se intimpla numai la usile din fata care au geamuri electrice (nu stiu daca conteaza asta).

Nu reusesc nicicum sa scap de scirtit si e enervant.

Ce-as putea sa fac?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

suna ca si cum ai trage un cauciuc aderent pe o suprafata lucioasa, de-aia am presupus ca e de la chedere si aparut dupa ce am dat cu spayul ala.

Poate e doar o coincidenta :)

E normal sa se miste chederele/usa cind treci peste denivelari? Sau poate se misca numai geamul :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Daca ati rezolvat problema cu scartaitul geamului in chedere, spuneti-mi si mie, ca am aceeasi problema, am desfact de doua ori fata de la usa, am verificat, nu am gasit nimic rupt sau spart, am dat cu vaselina din greu, dar degeaba, scartaie ambele geamuri din fata pe drum denivelat. Daca cobor geamul cativa mm nu mai scartaie.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Da cu glicerina boraxata de la farmacie.

 

+1

 

Eu am folosit ceva produse de intretinere curatare plastice cauciuc de la Turtle Wax si vreo 4-5 spalari nu au scartait deloc ! Culmea nu au scartai 2 ani si acuma dupa o spalare foarte "eficienta" acum 2-3 luni au inceput sa scartaie ...

Link to comment
Share on other sites

Mama lor de chedere :twoup: . Si mie imi scartie de cand le-am dat asta iarna cu un spray cu silicon. Scartie doar la usile din fata. La inceput tacea daca deschideam un pic geamul, dupa un timp scartie chiar daca deschid geamul.

Am incercat sa le curat cu detergent, cu solutie de geamuri, dar degeaba. Azi le-am mai curatat odata cu alcool tehnic. Dar sunt sceptic de rezultate, se vede ca inca nu s-a luat prostia aia de silicon de pe ele. Cred ca o sa incerc cu pudra de talc.

Link to comment
Share on other sites

cu pudra de talc am incercat eu inainte la un Audi si fara folos, se si vede, la E46 folosesc de la Nigrin o solutie pentru intretinerea suprafetelor de cauciuc si e destul de buna, partea putin mai grea este ca trebuie sa dai o data la o saptamana. Cred ca incep sa scartaie pentru ca se usuca si asta din cazua prafului care e din plin pe la noi, dupa spalare sau gresare nu mai fac niciun zgomot. Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Sonax pt. chedere (Gummi Pflege) dar e ca un ruj, nu spray. Degresez bine chederele dupa care aplic solutia asta. Niciodata nu am avut probleme.

 

d-ala folosesc si eu, doar ca vara la temperaturi inalte e mai nasol cu aplicatu ca se-nmoaie rau... si nici nu prea tine. Iarna e foarte bun!

 

apropo, la Passat nu ai chedere d-alea "smechere", gen mertz, catifelate asa?

Link to comment
Share on other sites

La mine este o adevarata simfonie...toate patru scartie de le ia dracii, dar bine ca exista radio-cd in masina :)

Daca le las 2-3 mm in jos..no problemo, le-am dat cu tot felul de substante...silicon solutie pt intretinerea cauciucului, ulei lubrifiant, nimic nu au facut decat sa-l enerveze pe baiatul de la spalatorie ca nu reusea sa curete deloc geamurile. Cand le aud parca se misca toata masina din incheieturi, cred ca si daca trec peste o pietricica se simte. Am desfacut fetele de usi dupa fata, nimic suspect. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Sonax pt. chedere (Gummi Pflege) dar e ca un ruj, nu spray. Degresez bine chederele dupa care aplic solutia asta. Niciodata nu am avut probleme.

 

d-ala folosesc si eu, doar ca vara la temperaturi inalte e mai nasol cu aplicatu ca se-nmoaie rau... si nici nu prea tine. Iarna e foarte bun!

 

apropo, la Passat nu ai chedere d-alea "smechere", gen mertz, catifelate asa?

 

Ba da, la passat nu ai treaba cu chederele. Insa ai cu altele..

Link to comment
Share on other sites

Chederele mele nu aveau nimic pina nu le-am dat cu spayul ala sonax.

Mai bine stateam locului :twoup: si vad ca solutii de remediere nu prea sint.

 

Poate sprayurile astea sint facute sa dea 'dependenta' :)

scartie rama aia de plastic care ii prinsa de caroserie.nu scartie nici un cheder.

Poti sa fii mai explicit? Ai o poza cumva, sa inteleg si eu la ce te referi?

Link to comment
Share on other sites

s-a mai discutat de n ori problema chederelor.

in prima faza cand incep sa scartazie , te scapa de problema GummiPfledge (spray se cumpara din real , metro ... ). este solutie de moment pt ca se curata la primi stropi de ploaie.

cand spray-ul nu mai functioneaza (adica doar reduce zgomotul) singura solutie este sa schimbi macaraua pt ca are joc. de la miscarea geamului in usa (jocul macaralei) este problema.

faceti urmatorul test: coborati geamul pana la jumate si trageti de el in sus si in jos ... daca se misca , macaraua este problema. poti sa iti dai seama daca macaraua este pe duca si daca geamul se inchide foarte greu.

 

problema asta apare in special in romanica pt ca este plina de "autostrazi" si la masinile mai vechi de 5 ani (este nevoie de ceva gropi ca sa strici macaraua). nemtii nu cred ca au auzit de asa ceva :twoup:)).

 

o macara noua costa cam 200-250 ron.

 

si ca sa nu ziceti ca vb in necunostiinta de cauza, eu am incercat tot: de la sonax , la glicerina, vaselina , inclusiv crema de maini Nivea .. cel mai bun e gummi pfledge ... iar toata treaba asta a culminat cu schimbarea macaralei.

Link to comment
Share on other sites

s-a mai discutat de n ori problema chederelor.

in prima faza cand incep sa scartazie , te scapa de problema GummiPfledge (spray se cumpara din real , metro ... ). este solutie de moment pt ca se curata la primi stropi de ploaie.

cand spray-ul nu mai functioneaza (adica doar reduce zgomotul) singura solutie este sa schimbi macaraua pt ca are joc. de la miscarea geamului in usa (jocul macaralei) este problema.

faceti urmatorul test: coborati geamul pana la jumate si trageti de el in sus si in jos ... daca se misca , macaraua este problema. poti sa iti dai seama daca macaraua este pe duca si daca geamul se inchide foarte greu.

 

problema asta apare in special in romanica pt ca este plina de "autostrazi" si la masinile mai vechi de 5 ani (este nevoie de ceva gropi ca sa strici macaraua). nemtii nu cred ca au auzit de asa ceva :twoup:)).

 

o macara noua costa cam 200-250 ron.

 

si ca sa nu ziceti ca vb in necunostiinta de cauza, eu am incercat tot: de la sonax , la glicerina, vaselina , inclusiv crema de maini Nivea .. cel mai bun e gummi pfledge ... iar toata treaba asta a culminat cu schimbarea macaralei.

Si macaraua de la geam nu se poate repara, nu se poate schimba nici o piesa, sau o improvizatie ? Ai o poza cu piesa care isi face joc? Mersi !

Link to comment
Share on other sites

... atata timp cat daca dai cu o solutie pe chedere acestea nu mai scartaie(un timp, pana se duce solutia), de ce ai crede ca e de la macara??

 

@DEST: eu n-am vazut macara noua sub 350-400 de lei

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.