Jump to content

Scirtie chederele (!?)


fane77

Recommended Posts

am coborit geamul de la sofer pina la jumatate. am prins de el si l-am miscat sus-jos. intradevar de misca putin, citiva milimetri - nimic exagerat.

daca ar fi macaraua defecta cam ce joc ar trebui sa aiba geamul? exista vreo toleranta acolo sau n-ar trebui sa se miste deloc geamul cind tragi de el sus-jos?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nici eu nu cred ca scartaitul e de la macara. Daca dispare o perioada dupa ce dau cu ceva pe garniturile de la usa, nu vad ce legatura ar avea cu macaraua sau cu geamul.

Mai ales ca de curand scataie chiar si cu geamul deschis.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut o problema foarte similara la e36, si am rezolvat prin desfacerea usilor si ungerea din belsug a tot ce inseamna interiorul usii. Am consumat o cutie intreaga de vaselina, dar a meritat. Nu mai am nici unfel de zgomot de la geamuri.
Link to comment
Share on other sites

da mai .. momentan sunteti in faza de negare . o sa ajungeti sa ma credeti mai incolo dupa ce o sa incercati tot, fara rezultat, o sa schimbati macaraua .. si o sa ziceti : uite ba.. a avut dreptate ala.

 

daca macaraua are joc , se misca geamul care la randul lui loveste chederele. toata partea de sus a usii este conectata (ma refer la chedere si ornamentul acela de plastic mai tare) astfel ca daca geamul impinge in cheder , preseaza tot ansamblul care scoate zgomot daca miscarea este repetitiva. zgomotul acesta este atenuat cu diverse spray-uri , unsori ... care se curata la prima ploaie. ca sa scapi in totalitate de zgomot trebuie sa elimini miscarea geamului care vine din macara.

daca geamul este deschis se mai aude zgomotul ?? nu.

 

@paul: tu esti un caz particular , la tine s-a format joc in balamelele usii si se misca toata usa (respectiv chederele usii). probabil ti se inchide usa mai greu si este putin lasata. din cate stiu se corecteaza cu ghidajul acela de pe interior.

 

 

m-am facut inteles?!?!

Edited by leoberti
Link to comment
Share on other sites

pai io nu zic k nu o avea joc geamul in macara.eu am zis k suta la suta ii ornamentul de plastic care face zgomot k oricat d bine ar fi reglate usile ele tot au o mica vibratie p drumuri proaste.trebuie fixat cumva ornamentul ala de caroserie si nu o sa mai faca nici un zgomot.mergeti cu el dat jos sa vedeti ce liniste ii in masina
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic, eu dau pe chedere cu solutia aia tip ruj de la sonax si un timp nu mai scartaie de fel... cand solutia aia se evapora/sterge/spala sau mama ei mai stie ce... incep iar sa scartaie...nu scartaie neaparat la vibratii sau socuri sa zici ca joaca geamul, scartaie la anumite denivelari, am impresia ca la contorsionarea caroseriei... Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic, eu dau pe chedere cu solutia aia tip ruj de la sonax si un timp nu mai scartaie de fel... cand solutia aia se evapora/sterge/spala sau mama ei mai stie ce... incep iar sa scartaie...nu scartaie neaparat la vibratii sau socuri sa zici ca joaca geamul, scartaie la anumite denivelari, am impresia ca la contorsionarea caroseriei...

 

 

Da, la fel se simte si la mine la denivelari zici ca se indoaie si caroseria :twoup: Ma gandesc ca daca as pune un distantier intre geam si suportul pe care sta geamul, atunci cand il voi inchide geamul va sta inchis mai bine sub tensiunea creata de macara. Dar este posibil ca macaraua sa-si faca joc iar apoi acele distantiere sa fie utile doar pt cativa km. Insa voi incerca, dupa ce ma va lasa durerea de spate (deocamdata nu ma pot apleca nici sa ma leg la sireturi :) ).

Edited by Gabi_BMW
Link to comment
Share on other sites

la e39 nu ii k la e46 ornamentul ala de plastic p caroserie.deci acolo ii cu totu alta treaba.cine nu crede sa dea ornamentul ala jos si sa faca o proba cu el dat jos.ornamentul ala ii prins cu niste clipsuri de caroserie si alea de la vibratii se freaca in ornament si d acolo vine zgomotu.de inlocuit se pot inlocui dar tot fac zgomot.
Link to comment
Share on other sites

la e39 nu ii k la e46 ornamentul ala de plastic p caroserie.deci acolo ii cu totu alta treaba.cine nu crede sa dea ornamentul ala jos si sa faca o proba cu el dat jos.ornamentul ala ii prins cu niste clipsuri de caroserie si alea de la vibratii se freaca in ornament si d acolo vine zgomotu.de inlocuit se pot inlocui dar tot fac zgomot.

poti pune o poza cu ornamentul de care vorbesti, pls?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca suntem in stare sa deosebim zgomotul produs de un cheder de cel produs de un ornament!

Am curatat din nou azi chederele si, cel putin pentru moment, scartielile au disparut.

 

+1

azi dimineata am facut-o si eu!

i-am dat cu un spray d-ala de curatat bordul... nu mai scartaie nimic... pentru scurt timp banuiesc.

Link to comment
Share on other sites

Baieti in ritmul asta o sa ne muram de tot chederele.

Mie mi-e groaza sa umblu la macara mai ales ca trebuie sa dau jos bariera de vapori din fata de usa pe care nu de mult am lipit-o :twoup:

 

La voi joaca geamul daca trageti de el sus-jos?

Link to comment
Share on other sites

da mai .. momentan sunteti in faza de negare . o sa ajungeti sa ma credeti mai incolo dupa ce o sa incercati tot, fara rezultat, o sa schimbati macaraua .. si o sa ziceti : uite ba.. a avut dreptate ala.

 

daca macaraua are joc , se misca geamul care la randul lui loveste chederele. toata partea de sus a usii este conectata (ma refer la chedere si ornamentul acela de plastic mai tare) astfel ca daca geamul impinge in cheder , preseaza tot ansamblul care scoate zgomot daca miscarea este repetitiva. zgomotul acesta este atenuat cu diverse spray-uri , unsori ... care se curata la prima ploaie. ca sa scapi in totalitate de zgomot trebuie sa elimini miscarea geamului care vine din macara.

daca geamul este deschis se mai aude zgomotul ?? nu.

 

@paul: tu esti un caz particular , la tine s-a format joc in balamelele usii si se misca toata usa (respectiv chederele usii). probabil ti se inchide usa mai greu si este putin lasata. din cate stiu se corecteaza cu ghidajul acela de pe interior.

 

 

m-am facut inteles?!?!

Intr-adevar eu sint intr-o faza de negare :twoup:, dar teoria ta mi se pare cea mai fundamentata. Poti sa-mi zici cit de tare se misca la tine geamul cind trageai de el sus-jos? Normal ar fi sa nu se miste deloc?

La mine se misca putin cum am mai zis, nu exagerat - citiva mm

Link to comment
Share on other sites

Iar mi-a aparut scartaitul.

Din cate am vazut nu am joc anormal nici la macara si nici usa in sine nu joaca. Totodata reglajele de usi mi se par a fi corect facute.

Cred ca s-au uzat chederele, m-am uitat la ele si cauciucul pare imbatranit.

Probabil ca nu scapam cu nici un fel de zemuri. Trebuie chedere noi.

Link to comment
Share on other sites

daca ar fi de la macara, atunci de ce scartaie si cu geamul lasat complet jos???? nu cred ca este de la macara ci de la chedere, cel putin la mine, dupa ce o spal nu se mai aude nimic, la fel si dupa ce dau cu solutia de la nigrin. Oricum e clar ca scartaitul asta apare doar din cauza drumurilor noastre proaste unde se si manifesta de altfel, pe un drum bun nu se aud, precum si din cazua prafului care este din belsug si imbatraneste prematur tot ceea ce este cauciuc/plastic la masina.
Link to comment
Share on other sites

eu am scapat de problema prin reparatia pieselor de plastic rupte de la macara. ca sa le accesati trebuie data jos macaraua, altfel nu le vedeti.

geamul nu trebuie sa aiba joc deloc, cel putin la mine nu avea si nu scartaia. cand a inceput sa aiba joc 2-3mm au inceput si scartaielile, ulterior s-au accentuat, dupa care mi-a picat geamul in usa, s-a rezolvat prin metoda de mai sus. simptomele la inceput s-au manifestat ca la unii dintre voi: scartaieli la denivelari luate cu viteza mica, dispareau daca coboram putin geamul sau dadeam cu spray, glicerina s.a., reapareau dupa un timp, pana a cazut geamul si mi-a fost clar.

PS : nu am vrut sa iau alta macara pt o piesa care poate sa se rupa destul de repede si noua fiind.

Link to comment
Share on other sites

eu am scapat de problema prin reparatia pieselor de plastic rupte de la macara. ca sa le accesati trebuie data jos macaraua, altfel nu le vedeti.

geamul nu trebuie sa aiba joc deloc, cel putin la mine nu avea si nu scartaia. cand a inceput sa aiba joc 2-3mm au inceput si scartaielile, ulterior s-au accentuat, dupa care mi-a picat geamul in usa, s-a rezolvat prin metoda de mai sus. simptomele la inceput s-au manifestat ca la unii dintre voi: scartaieli la denivelari luate cu viteza mica, dispareau daca coboram putin geamul sau dadeam cu spray, glicerina s.a., reapareau dupa un timp, pana a cazut geamul si mi-a fost clar.

PS : nu am vrut sa iau alta macara pt o piesa care poate sa se rupa destul de repede si noua fiind.

Deci se pare ca e macaraua pe duca.

N-ai facut cumva un diy, niste poze sa vedem despre ce piese e vorba si cit de complicata e operatiunea?

Link to comment
Share on other sites

Nu e macaraua, nu vrea nimeni sa recunoasca dar problema sunt chederele care au fost facute ca sa fie acolo niste chedere, am vazut la alte marci (nu vreau sa dau nume) cum chederele sunt acoperite cu un material textil (gen catifea), cand ridici sau cobori geamul acesta aluneca doar pe materialul ala textil si nu intra in contact cu cauciucul efectiv.

 

O solutie reala ar fi sa reusim sa punem pe canalul unde se rulaza geamul un material textil ca sa reduca din frecare, dar mai usor de zis si mai greu de facut.

 

Cum e posibil ca la E36(1995) chederele sunt cu material textil si la E46 au stricat treaba.

 

Doamne ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.