Jump to content

Consum benzina/cifra octanica


kruger

Recommended Posts

Nu cred ca e vorba de cat la suta din puterea motorului folosesti, ci de turatia lui. Asta strict ca sa ma refer la momentul in care turbina intra sau nu. Gresesc ?

Gresesti un pic... in sensul ca da, waste-gateul se inchide la o anumita turatie dar fluxul de gaze e mic daca nu este sarcina.

Motoarele aspirate au raport de compresie 22:1 iar cele turbo cu 70-80Cp/l au 1:17, aastfel incat , cand turbina ajunge la presiune nominala se comporta ca si cum ar avea un raport mai mare.

Din cauza asta raspunde dieselul mai prompt la apasarea acceleratiei in deal.

Raportul de compresie influenteaza randamentul, aspiratul functioneaza cu raport de compresie maxim non-stop.

Turbina nu incurca niciodata aspiratia, creaza intotdeauna o resiune pe admisie dar este destul de mica daca motorul nu are sarcina.

Asta la diesel , la otto e altfel, pentru ca in regim partial cilindrul nu se umple cu aer cal la motorina

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Dupa neshte sapaturi pe net am gasit si dovada:

 

"si eu am tot 1.9 SDI 68 CP, dar cred ca pt faptul ca e break(mai grea decat ibiza in 2 usi) am prins doar175 km/h (care din discutiile anterioare reiaese ca e cam 165 real) la 4250 ture.consum instant 15%"

 

 

E vorba despre un "consatean" cu un Seat Cordoba-Vario SDI 2002 (break)

 

320d ia in jur de 10 pe la 190-200 din cate stiu eu , oricum, sigur la 160 in conditii normale ia ~7.

Pentru mine conteaza pentru ca fac relativ des autostrzile cam la viteza asta, cu 15% mai bine luam motor otto.

 

http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=34&...1&start=150

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

mai nu conteaza cat manaca la viteza/max,cine are sdi nu-i da tot timpul 175km/h,asa si 2.0d nu mai e asa de economic la 230km/h

 

oricum imi vine greu sa cred ca ii ia 15%,trebuia sa o mai regleze un pic din pedala sau probabil abia ajunsese la vit respectiva

 

fabia 1.4tdi 70cp la 175km/h-180km/h are 9,2%

golf IV 1,9tdi 101cp la 195km/h are 11%

golf V 1,9tdi 105cp la 200km/h are putin peste 11%

octavia II 1,9tdi 105cp la 200km/h are 10,8%

bmw 320d l50cp la 220km/h are 12,2% parca,iar cu pedala la fund 14%

q7 4.2tdi 327cp la 200km/h are 15,6%

 

golf V tsi 170cp la 150km/h are 11,2 sau 11,4% la 130km/h 9,2%

megane3 1.4 tce 130cp la 130km/h 8,8% ; la 110km/h 6,8%

 

insa la viteza de 90/100/110km/h este mai economic decat tdi-ul (nu cu mult dar este),iar prin buc in trafic dif dintre sdi si tdi este de aprox 1,5L,in traficul bucurestean un golf IV sdi consuma aprox la fel cat o fabie 1.4tdi 3 cilindri,adica cam 7%

 

sau

megane 3 1.4tce 130cp 6 trepte,la 110km/h in tr a6a manaca 6,8% (aprox 3000rpm)

megane 2 1.6 16v 110cp 5 trepte,la 110km/h in tr a5a manaca 6,7% (aprox 3400rpm)

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

@Kruger, daca o sa bagi Carrera 100 nu stiu daca o sa vezi mare diferenta, pentru ca este un carburant scump, si cum e criza foarte putina lume il foloseste, prin urmare, calitatea lui se altereaza usor in timp pe masura ce sta in rezervoarele din benzinarii. Mai degraba incearca un Petrom'99+ de la o statie cu vad mare la clienti, pentru ca sunt sanse mai mari sa fie mai "proaspata" benzina respectiva.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.