Jump to content

HELP - Magazie CD


valentinppp

Recommended Posts

Am cumparat de curand o magazie de cd pentru un e46. Nu stiu pe ce model de masina a fost (conform codului pe un e 39), fabricatie 98. Am avut parte de o intreaga telenovela cu cablurile, am facut rost de acestea greu, am incercat sa montez magazia - dar nu o vede. Pe e 46 am casetofon cu functia MODE (navigatie monocrom). Magazia primeste curent, se aude un bazait ceva in ea, insa pe casetofon cand apas pe mode se muta cand pe radio cand pe caseta, fara a afisa si magazia. Mentionez ca cei care au montat magazia sunt destul de priceputi (sunt electricieni auto). Spun ca sunt destul de priceputi prin prisma faptului ca eu nu am habar in acest domeniu. Deci, de la ce ar putea fi? - magazia defecta, montajul aiurea, magazia incompatibila cu casetofonul, ............??? Ceva idei?

P.S. - Mufele de la cablurile cumparate s-au potrivit perfect, sunt noi, deci presupun ca nu acestea sunt de vina.

Link to comment
Share on other sites

61128374683 si 61129410959 :twoup:

poza e cu primul.

Faza e ca ambele au mufe perntru magazie, intra perfect, iar cel de-al 2-lea are 3 fire vad. Nu ma poate lamuri nimeni cu se conecteaza i bus la pinul 7 al hu, ca am vaga impresie ca electricienii mei sunt cam habarnisti.

post-23857-1282237532_thumb.jpg

Edited by valentinppp
Link to comment
Share on other sites

La magazie cablul are doua mufe, una cu 3 pini (alimentare si I-bus) si o mufa cu 6 pini pt. date. In celalat capat al cablului ai o mufa metalica cu 10 pini (doar 6 se folosesc, restul de 4 sint liberi). Mufa cu 10 pini o bagi la radiocass sub mufa mare de alimentare, e un soclu albastru. La radiocass nu ai mufa separata pt. alimentarea changerului, el se alimenteaza din mufa mare de la radiocass. Va trebui sa dezizolezi firele din spate si sa conectezi acolo cele trei fire care vin de la mufa cu 3 pini de la changer.

Fir rosu/verde - plus

Fir maro - masa

Fir alb/rosu cu striatii galbene - I-bus

Legi toate aceste fire si imposibil sa nu mearga.

Link to comment
Share on other sites

Deci asta nu inteleg - in spatele casetofonului trebuie sa gasesc - Fir rosu/verde - plus, Fir maro - masa si Fir alb/rosu cu striatii galbene - I-bus la care trebuie sa leg capatul dezizolat al cablului cu 3 pini? Cu ibusul asta nu stiu exact care e treaba, unde anume se leaga firul asta cu alb, rosu si picatele galbene. :twoup: :)

Celalalt cablu e simplu, are mufe care intra exact, le montase electricianul. Si pe asta cu 3 il montase la partea dinspre magazie, in partea cealalta nu stiu cum facuse, dar nu cred ca stia el de ibus sau ..... in fine.

Scuze pentru intrebari, dar am mentionat ca nu ma pricep deloc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.