Jump to content

Clincanit ciudat atunci cand semnalizez dreapta


Recommended Posts

Frecvent, atunci cand semnalizez dreapta si martorul din bord si becurile de semnalizare incep sa se aprinda/stinga foarte repede pe o durata de cateva secunde, dupa care revin la normal in descrestere.

Si pe partea stanga mi se intampla acest lucru, insa foaaarte rar (practic din joi in pasti).

Am verificat contactele dintre becuri si socluri, sunt bune si curate. Becurile-s OK.

 

Ce poate sa fie?...

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Frecvent, atunci cand semnalizez dreapta si martorul din bord si becurile de semnalizare incep sa se aprinda/stinga foarte repede pe o durata de cateva secunde, dupa care revin la normal in descrestere.

Si pe partea stanga mi se intampla acest lucru, insa foaaarte rar (practic din joi in pasti).

Am verificat contactele dintre becuri si socluri, sunt bune si curate. Becurile-s OK.

 

Ce poate sa fie?...

 

Multumesc anticipat!

 

Si eu am "patit" ceva asemanator. O fi de la vreo siguranta. Le-ai verificat ?

Link to comment
Share on other sites

in cele mai multe cazuri face asa din cauza pin-ului de masa din mufa care in timp se topeste si nu mai face contact bine, desfa mufa si uita-te bine la pini, daca este asa te duci la un electrician sa iti faca o punte peste pin-ul de masa, sa faci asa la ambele lampi de pe spate, aceeasi problema am avut-o si eu si asa s-a rezolvat. E des intalnita problema la E46. Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Mama masii de contact imperfect, caci n-am gasit asa ceva pe nicaieri! Si nici n-am vreun bec ars.

 

1) in manunchiul de fire din mansonul de cauciuc ce uneste capacul de portbagaj de masina, mai demultisor, mi s-a dus naiba un fir de la becurile de numar si l-am inadit pur si simplu. Sa fie buba de acolo ca este inadit si nu lipit?!

2) este normal ca placa de baza din stopuri (trasele) sa fie calda (ba chiar mai mult decat calda...) atunci cand se aprind becurile din soclurile respective + cel de iluminat portbagaj, de pe verso?

3) sa ma uit de pini posibil beliti si la alte becuri decat cele de semnalizare (m-am uitat doar la semnalizari dreapta fata-spate, nu si la restul becurilor masinii)?

 

Si eu am "patit" ceva asemanator. O fi de la vreo siguranta. Le-ai verificat ?

Pai siguranta ori este buna ori nu, caz in care n-as mai avea semnalizare. Ori mie mi s-aprind absolut toate becurile/beculetele de pe masina.

in cele mai multe cazuri face asa din cauza pin-ului de masa din mufa care in timp se topeste si nu mai face contact bine, desfa mufa si uita-te bine la pini, daca este asa te duci la un electrician sa iti faca o punte peste pin-ul de masa, sa faci asa la ambele lampi de pe spate, aceeasi problema am avut-o si eu si asa s-a rezolvat. E des intalnita problema la E46.

Hmmm... Parca mi-ai mai explicat de faza asta atunci cand ne-am intalnit. Deci iote ca de atunci tot sap la problema asta si nu-i dau de cap.

 

Fenomenul nu ma deranjeaza asa de tare. Ma oftic doar la gandul ca cel din spate, atunci cand semnalizez dreapta, imi vede facand semnalul ca la Lada lu' vecinul, de prin anii '70.

Edited by RAZVAN2007
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.