Jump to content

M5 E61


Cristi B

Recommended Posts

"Everyone walks away without a scratch, except for his daughter, who doesn't have a scratch, but can't walk, because she's only seven months old." :) :( :(

Asta inseamna standard M si o basculanta de noroc :)

 

ce inseamna standard M? o fraza fara nici un sens? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Bine ca au scapat toti fara nici o zgarietura.

 

Dar sincer tipul e putin cam inconstient sa mearga cu 180 km/h tinand cont ca in spate ai propriul copil in varsta de 7 luni.

Tipul gandeste simplu .... Imi cumpar alta m5 ca este foarte bun a si copilul luam altul mai rezistent :twoup:. Si apropo am vazut o bara ramforsare fata de m6 din carbon si credeti-ma este altceva.

Link to comment
Share on other sites

Si se spunea despre anvelopele fara camera ca sunt foarte sigure....iar cele RTF si mai sigure.

 

Interesat de vazut rezultatul unei expertize a anvelopei. Cum s-a ajuns la aceasta situatie.

 

Anvelopa e un Michelin Pilot dar o fi fost RFT sau anvelopa normala.

 

Ma gandesc daca ar fi avut RTF anvelopa nu ar fi avut voie sa arate in halul ala nici dupa pierderea presiunii. Un RTF are ranfosari speciale si e foarte rigida pe flancuri. Chiar in conditiile pierderii rapide a presiunii ar fi trebuit sa reziste cat de cat intre timp senzorul de prsiune ar fi trebuit sa-si faca treaba si sa dea un avertisment.

 

Din poze nu am reusit sa deduc daca anvelopele sunt RTF .

Link to comment
Share on other sites

Acum am observat si eu mai atent din pozele cu anvelopa ca si eu am aceleasi cauciucuri Michelin Pilot Sport 245/40 ZR18 si nu sunt RFT.

N-am avut nici o problema cu ele pana acum dar deja ma pune pe ganduri ca am cam calcat-o si eu putin pe autostrada de cateva ori, recunosc. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Durata de viata a anvelopelor daca au fost depozitate si utilizate, pastrate corespunzator pot sa ajunga si pana la 10 ani. Duoa aceasta perioada se recomanda schimbarea anvelopelor.

 

nu ma refer la asta ci la gradul de uzura ...si oricum nu as cumpara o anvelopa care are dot cu 5-6 ani in urma ,daca tot cumpar ceva nou prefer sa fie cat mai recent , cat despre depozitare corecta sa fim seriosi , ai vazut asa ceva in Ro ? Ultima oara a incercat unul sa-mi vanda Avon ZZ3 noi depozitate in soare si ploaie timp de 4 ani

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut explozie pe spate cu RFT pe la 110 km/h acum o luna.

 

Sincer nici nu mi-am dat seama ce s-a intamplat. Masina nu statea stramb, nu tragea intr-o parte, nimic. abia se vedea cu ochiul liber ca roata respectiva era mai desumflata.

 

Explozia s-a produs din cauza unei uzuri in lungul anvelopei, fix pe interior cu o grosime de aprox 2-3 mm. Gaura la final era cam de 8-10cm in anvelopa (asta am vazut abia la vulcanizare dupa vreo 50 de km de mers pe pana). Restul anvelopei mai avea inca destula carne pe ea si era uzata uniform, inclusiv fata/spate.

 

Deci daca ar fi avut RFT, nu cred ca patea ceva.

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

Ok,da 110km/h nu e tot una cu 180km/h dar asta vb noi,oricum in Ungaria pe autostrazi eu nu merg sub 160km/h si cam tot cu atat merg si ei (bine..ungurii care au masini ceva mai bune) si nu am avut niciodata probleme cu radare sau militzie si numai anu asta am traversat Ungaria de vreo 4 ori.La ei parca viteza pe autostrada e 130km/h deci daca mergi pe ceas cu 160km/h ai vreo 150 reali.Singura amenda pe care am luat-o in afara tarii a fost in Germania (nu imi vine nici mie sa cred) dar pe o portiune unde era limita de viteza (90) si eu ma jucam pe la 160-170km/h exact cu 535i-ul (bineinteles fara inscriptii) de politie care intr-un final m-a tras pe dreapta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.