Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu ca sa te dai mare. Daca iti iei o masina ca sa te dai mare sau ca sa impresionezi pe cineva denota o gandire limitata, de multe ori de parvenit.

 

Pai sa-l conduci, nu toata lumea merge numai intre orele 7-12 si 5-7 cand e foarte aglomerat.

 

Sunt momente cand se poate circula in oras.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

bai baieti stiti care e treaba le-am avut pe amandoua si disel si benzina... ideia e chiar daca nue turbo benzinaru e benzinar ori cat vreti voi sa spuneti alceva ... daca va zic ca la un motor de 2.5 e36 serpi volanta usurata cip admisie .. injectoare .. dadeam turatia peste cap... voi reusiti sa faceti asa ceva.. cu un :blink: disel ... ma rec unosc disel e un fel de masina de zi cu zi doar atat si nimic mai mult.. ideal e sa ai un disel si o benzina.. :) cand vrei senzati asa ca REPET NU VA MAI UITATI LA TIMP LA FISE tehiche ca diselu nu o sa poata niciodata ce poate un benzinar... si nu mai faceti comparati de motor turbo cu aspirat ... faceti turbo cu turbo aspirat cu aspirat si o sa vedeti ca e mult inferior diselu .. dar recunosc e o masina ideala de zi cu zi
Link to comment
Share on other sites

bai baieti stiti care e treaba le-am avut pe amandoua si disel si benzina... ideia e chiar daca nue turbo benzinaru e benzinar ori cat vreti voi sa spuneti alceva ... daca  va zic ca la un motor de 2.5 e36 serpi volanta usurata cip admisie .. injectoare .. dadeam turatia peste cap... voi reusiti sa faceti asa ceva.. cu un  :) disel ... ma rec unosc disel  e un fel de masina de zi cu zi  doar atat si nimic mai mult.. ideal e sa ai un disel si o benzina.. :) cand vrei senzati asa ca REPET NU VA MAI UITATI LA TIMP LA FISE tehiche ca diselu nu o sa poata niciodata ce poate un benzinar...  si nu mai faceti comparati de motor turbo cu aspirat ... faceti turbo cu turbo aspirat cu aspirat si  o sa vedeti ca e mult inferior diselu .. dar recunosc e o masina ideala de zi cu zi

283802[/snapback]

:blink:

Link to comment
Share on other sites

bai baieti stiti care e treaba le-am avut pe amandoua si disel si benzina... ideia e chiar daca nue turbo benzinaru e benzinar ori cat vreti voi sa spuneti alceva ... daca  va zic ca la un motor de 2.5 e36 serpi volanta usurata cip admisie .. injectoare .. dadeam turatia peste cap... voi reusiti sa faceti asa ceva.. cu un  :) disel ... ma rec unosc disel  e un fel de masina de zi cu zi  doar atat si nimic mai mult.. ideal e sa ai un disel si o benzina.. :) cand vrei senzati asa ca REPET NU VA MAI UITATI LA TIMP LA FISE tehiche ca diselu nu o sa poata niciodata ce poate un benzinar...  si nu mai faceti comparati de motor turbo cu aspirat ... faceti turbo cu turbo aspirat cu aspirat si  o sa vedeti ca e mult inferior diselu .. dar recunosc e o masina ideala de zi cu zi

283802[/snapback]

 

Corect...hai sa punem cap la cap 535D cu 535i...variantele E60...sa vedem care pe care...hi hi hi...raspuns...in nici un caz ala de scoate fum mai mult...

 

Daca as avea M5 as merge cu el si pe luna...as sta si cate 20 de ore in traficul Bucurestean numai sa ies cu el pe serpentinele de pe DN1...offf...

Ca sa nu mai zic ca as merge si la cartofi sau la supermarket...

Cred ca as si dormi in masina...

 

Numai de l-as avea... :blink:

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

Daca as avea M5 as merge cu el si pe luna...as sta si cate 20 de ore in traficul Bucurestean numai sa ies cu el pe serpentinele de pe DN1...offf...

Ca sa nu mai zic ca as merge si la cartofi sau la supermarket...

Cred ca as si dormi in masina...

 

Numai de l-as avea... :blink:

283868[/snapback]

Asa ziceam si eu odata vis-a-vis de M3, dar dupa 3 luni mi-a trecut... :)

Link to comment
Share on other sites

Asa ziceam si eu odata vis-a-vis de M3, dar dupa 3 luni mi-a trecut... :)

283869[/snapback]

 

 

de fapt asta e problema... orice am avea la un moment dat ne trece :blink: iti dai seama ca daca n-ar fi asa cred ca inca ne-am plimba toti in e30 sau si mai rau in Ford T...:)

Link to comment
Share on other sites

De ce? :)  :)  :)

Sa te dai mare ca ai asa ceva? Ce drakku faci tu cu un Porsche sau un M in aglomeratia din Bucuresti, unde faci 2 ore de la Unirii la Romana? :blink:

283780[/snapback]

Mie mi se pare foarte sanatoasa chestia cu masina de duminica si masina de toate zilele!

De fapt, toti europenii sunt asha! Cel putin cei care isi permit.

Din cauza asta nu prea o sa vezi in Italia Ferrari pe toate drumurile, in cursul saptamanii!

De fapt, eu sa fiu sincer nu am vazut deloc!

Oamenii au masini micutze cu care se plimba prin oras si isi rezolva problemele si sambata sau duminica isi scot MASINILE la plimbare.

 

Aceiasi chestie e si in Germania, si in Olanda. Bine acolo, in timpul saptamanii se circula pe biciclete sau .. cu niste masini foarte mici cu care se poate merge si pe trotuar (am invatat asta pe pielea proprie cand am luat-o pe trotuar dupa o dracie din asta .. cu ditamai E-Klasse ul .. )

Vezi foto:

http://i17.tinypic.com/4zyiqde.jpg

Link to comment
Share on other sites

De acord cu tine OveR dieselurile sunt basculante, numa fraerii conduc BMW diesel

 

Apropo de calculu acela ca daca faci 30.000 km pe an se merita diesel... stiti reclama Sheer Driving pleasure, poate daca faci in general 10.000 pe an si iti iei un diesel, ajungi sa faci 30.000 pe an. ca tot se merita :blink:..

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

De acord cu tine OveR dieselurile sunt basculante, numa fraerii conduc BMW diesel

 

Apropo de calculu acela ca daca faci 30.000 km pe an se merita diesel... stiti reclama Sheer Driving pleasure, poate daca faci in general 10.000 pe an si iti iei un diesel, ajungi sa faci 30.000 pe an. ca tot se merita :blink:..

284099[/snapback]

 

Ce masina conduci tu? Ai condus vreodata o basculanta? Dar un bmw diesel?

Eu stiu pe citiva care conduc bmw diesel si garantat nu sint fraieri.

Link to comment
Share on other sites

ba io cred ca voi nu aveti ocupatie pe topicu asta relativ de mine nu cred ca ma cunosti si nu sti ce imi poate pielea la volan si ce am condus eu si ce conduc .. asa ca sa revenim .... la subiect am spus ca imi place diselu ca masina de zi cu zi .. iar un benzinar in mintile lui .... ca masina de weekend sau de noapte cum stiu baieti :blink:

 

 

ma rog initial am vrut sa achizitionez un m5 din germania acum 2 saptamani dar am realizat ca nam sanse deoarce .. guvernul nostru .. scump si drag /... beep beep beep .. asa .... cere taxa de imatriculare 10000 euro :) plus partea proasta nr 2 e ca la traficu din bucuresti ... chiar nam unde sa ma duc :)) cu el poate doar noaptea .. :) asa ca prefer un disel ca masina de zi cu zi am luat un e46 si ca masina de noapte se poate spune ca ma chinui sa inghesui un v8 de 4000 pe o hardughie de urs :)

Link to comment
Share on other sites

nu o mai am demult calibra :blink: am uitat sa o scot de la semnatura... ma rog diferentza intre mine si tine ar fi ca io am un e46 full care imi place dar nu ma incanta.. prea mult mie imi place ca o masina nu doar sa ma duca de la a - b si sa imi mai dea si ceva emoti si sa simt ca o conduc ia zi cand te urci intrun urs .. si cand tia fugi spatele intro parte pe neasteptate ...... atunci e senzatia.... ma rog asta e parerea mea ....
Link to comment
Share on other sites

ma da rai mai sunteti toti :blink: sa nu aiba vreunu diesel ca e posedat...cam asa e nu ? ridicati asa benzina in slavi de parca ati castiga ceva cu ea...tot banii aia ii aruncati , tot aia e...performantele or fi ele mai mari dar foarte apropiate...nu mai incep acuma sa insir calitatile unui 530d fata de un 525i...nu zic ca net superior cel pe diesel , dar cert este ca face benzinaru ala. nu sunt nici pro diesel nici pro benzina si nu le contrez pe amandoua...ajung la concluzia ca topicu asta nu-si are rostul din ce citesc. fie ca este el diesel fie ca e benzina tot masina e sa te duca de la A la B...
Link to comment
Share on other sites

Hi hi hi...la curse...uau...Formula 1 sau ce ? Unde pe centura unde sunt soselel alea valurite...ca sa fie senzatia mai misto...

 

Sau o fi unul din aia care se alearga pe la 3-4 dimineata prin Dr Taberei de-mi fac noptile albe...:blink:

284198[/snapback]

Curse ilegale...

Sunt multe masini care au de 2-3 ori puterea masinii tale asa ca nu inteleg ce e de ras.

Si stiu ca vei spune ca puteai sa-ti iei si tu asa ceva. Foarte adevarat.

Insa fiecare om cu pasiunile sale...

Link to comment
Share on other sites

ma da rai mai sunteti toti :blink: sa nu aiba vreunu diesel ca e posedat...cam asa e nu ? ridicati asa benzina in slavi de parca ati castiga ceva cu ea...tot banii aia ii aruncati , tot aia e...performantele or fi ele mai mari dar foarte apropiate...nu mai incep acuma sa insir calitatile unui 530d fata de un 525i...nu zic ca  net superior cel pe diesel , dar cert este ca face benzinaru ala. nu sunt nici pro diesel nici pro benzina si nu le contrez pe amandoua...ajung la concluzia ca topicu asta nu-si are rostul din ce citesc. fie ca este el diesel fie ca e benzina tot masina e sa te duca de la A la B...

284208[/snapback]

Cum sa compari 525i cu 530d? Ti se pare o comparatie logica?

 

Compara 525i cu 525d si 530d cu 530i. De fiecare data benzinarul este superior.

Plus ca s-a mai spus cred de 50 de ori pe acest topic, nu se compara motoare aspirate cu motoare turbo.

 

Un pasionat nu considera masina ca o modalitatea de a ajunge la A la B. De ce sa-ti mai iei BMW daca vrei doar sa ajungi de la A la B? Conteaza cum ajungi pentru un pasionat.

Daca ar conta doar sa ajungi repede pai atunci de ce n-au toti in oras motoare de 100 de cai? Ar fi destul pentru oras.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.