Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ideal ar fi sa ai bani sa mergi cu o masina cu motor mare pe benzina zilnic.

 

Ceea ce ai exemplificat tu este compromisul ideal.

 

Plus ca daca tot faci compromisuri, un scuter pentru orele aglomerate este ideal, sau o motocicleta gen BMW F 650 GS Dakar. Daca as avea bani pentru inca o masina as prefera sa-mi iau o astfel de motocicleta.

 

In afara merg oameni la costum pe scuter, la noi de ce nu s-ar putea?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

S-ar putea dar intr-o zi ploioasa sau iarna ...toamna parca nu prea iti vine sa mergi pe scuter :). Ca sa nu mai vorbim ca avem mare nevoie de civilizatie si in traficul din marile orase unde nu prea au grija soferii de scutere si de motociclete. Vezi gramada de accidente mortale :blink: ...da si ai dreptate ideal ar fi sa ai bani sa mergi cu un motor pe benzina mare :)
Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

Pai si respectul soferilor fata de scuteristi si motociclisti ar creste daca cei care ar avea scutere si motoare n-ar fi papagali de 16 ani care merg fara casca si cu inca 2 pe un singur scuter si respectiv maniaci care merg deseori pe o roata sau croseteaza in trafic.

 

Respectul trebuie sa fie reciproc. De exemplu eu daca vad motociclisti cand sunt oprit la stop dau masina un pic intr-o parte ca sa aiba loc sa treaca pe langa mine. Insa sunt si unii care depasesc pe contrasens, altii care merg pe o roata. Ce respect poti avea pentru niste inconstienti? Daca vor sa devina donatori de organe n-au decat sa faca asta pe circuit.

 

In afara merg pe scutere si motoare oameni de toate varstele deci soferii s-au obisnuit cu ei si sunt atenti la ei.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ideal ar fi sa ai 2 masini.Una diesel cu motor mai mic si mai econom pentru un oras aglomerat si mers zi de zi din punctul A la B si una pe benzina cat mai puternica pt adrenalina in week-end :blink: ...Si desigur amandoua sa fie BMW :)

284229[/snapback]

 

sustin!!!

+ de ce nu se baga pe F1 diesel?...... dc tot sunt asa de buuune...

Link to comment
Share on other sites

frate io am zis acelasi lucru ideal ar fi ambele dar dupa cum sa spus mai sus un pasionat nu foloseste masina sa se duca de la a la b un pasionat baga intro masina care nu valoreaza nici 5000 euro .. baga sume de 10000 - 15000 euro poate in unele cazuri si mai mult

dar ma rog nare rost sa mai discutam iar despre ursul meu cu v8 nam zis ca il am am zis ca am doar motorul momentan am avut o pisika am vanduto am luat un e46 si caut un urs chel ca sa pot sa inghesui motorul .. pur si simplu pentru ca imi place si pentru ca pot :blink: asa ca inchideti topicu asta ca imi blocati mailu frate...

Link to comment
Share on other sites

frate io am zis acelasi lucru ideal ar fi ambele dar dupa cum sa spus mai sus un pasionat nu foloseste masina sa se duca de la a la b un pasionat baga intro masina  care nu valoreaza nici 5000 euro .. baga sume de 10000 - 15000 euro poate in unele cazuri si mai mult

dar ma rog nare rost sa mai discutam iar despre ursul meu cu v8  nam zis ca il am am zis ca am doar motorul momentan am avut o pisika am vanduto am luat un e46 si caut un urs chel ca sa pot sa inghesui motorul .. pur si simplu pentru ca imi place si pentru ca pot :) asa ca  inchideti topicu asta ca imi blocati mailu frate...

284239[/snapback]

si eu am zis acelasi lucru mai sus sa se inchida topicu...ca asa se cearta toata lumea si se face off-topic la greu...oricum urmatoarea mea masina o sa fie tot un "tractorash" cu motor de 3500 sau cel mai bine 4500 s7 :blink:

Link to comment
Share on other sites

si eu am zis acelasi lucru mai sus sa se inchida topicu...ca asa se cearta toata lumea si se face off-topic la greu...oricum urmatoarea mea masina o sa fie tot un "tractorash" cu motor de 3500 sau cel mai bine 4500 s7 :blink:

284248[/snapback]

535d are motor de 3000 cmc biturbo nu de 3500 cmc.

Link to comment
Share on other sites

OveR... trebuie sa ma ridic in picioare si sa aplaud ca tu mergi noaptea cu masina ? Mergi cand vrei, oricum ideea cu 2 masini, una de mers noaptea si una ziua, nu mi se pare prea ok... eventual ai 2 masini, una a ta una nevasta... as intelege sa ai un ferrari si un mucielago... si si in cazul asta tot una ti-e preferata si circuli cu aia, acuma daca esti ricer... si noaptea mergi cu masina cu motor de 4000 cmc si ziua mergi cu diesel Full extra care il consideri degeaba.... si scuza-ma sa iei un e30 cu 1700 si sa bagi 10.000 euro in el e prostie ... nu mai bine iei o masina cu 10.000 si mai bagi 2000 in ea ? numa no eu nu gandesc ca un ricer si atunci... probabil nu vad rostu a avea 2 masini, cu una te porti ca , cu o caruta si cu una cu te duci odata pe an cand ai bani de benzina ...
Link to comment
Share on other sites

da intr-adevar este o pasiune , la fel cum si cei care au in "palmares" marca auto numita dacia , careia ii aduc modificari drastice....no comment.

cei nepasionati de old style-ul de la bmw , n-au de ce sa le placa sa investeasca in acele masini si nici sa fie de acord cu bagatul banilor in ele. la fel sunt si eu :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ciupanezu.. daca este pasiune... poti sa incepi si de la o masina buna, ca tu ai pus generic denumirea de pasiune ca asa toti ce au un e30 de 1000 de euro la care i-au pus o toba.. sunt pasionati.. pasionatu credca are si creer si sta si se gandeste... iau masina cu 2 mii mai bag 10.000.. sau da-o in colo iau o masina cu 10.000 si apoi bag inea.. daca tot are banul.... ca si cum te-ai apuca tu acuma, la masina ta sa bagi 30.000 si sa o duci la 400 cp... asa iei un M5... si mai lucri la el putin... si gata, de ce tot astia ce au masini de 1000 de euro sunt pasionati ?
Link to comment
Share on other sites

Pasionatii in general sunt cei fara foarte multi bani. Plus ca satisfacatia de a pleca de la o masina cu performante slabe si a ajunge la o masina foarte rapida in linie dreapta e mult mai mare daca incepi cu ceva mai slab si mai vechi.

 

Nu vorbesc despre cei care au impresia ca daca pun o toba sport, chip si filtru de aer sport au facut tuning si au bolid.

Vorbesc despre cei care isi supraalimenteaza masina, care au un proiect ambitios si il duc la capat.

 

Cat despre modificarea masinii mele... Cu 8000 de euro exista kit special turbo facut pt 535i si 540i. Cu banii astia masina devina mai rapida decat M5-ul in orice plaja de turatie. Cu vreo 20 000 de euro deja vorbim de biturbo...

Oricum momentan astea sunt vise.

Link to comment
Share on other sites

da intr-adevar este o pasiune , la fel cum si cei care au in "palmares" marca auto numita dacia , careia ii aduc modificari drastice....no comment.

cei nepasionati de old style-ul de la bmw , n-au de ce sa le placa sa investeasca in acele masini si nici sa fie de acord cu bagatul banilor in ele. la fel sunt si eu :blink:

284285[/snapback]

Adica tu vrei sa zici ca SGM de exemplu este o prostie?

Link to comment
Share on other sites

530i vs 530d ...benzinaru poate e bun doar 0-100 nu si 80-120..... asa cum am mai zis fiecare exceleaza intr`un fel sau altu ...... cert e ca motoru de la bmw 3000cmc benzina / diesel nu se compara cu nimic altceva....... Edited by Allex18
Link to comment
Share on other sites

Lasati domnilor parerile oamenilor in pace!

 

Si eu o sa am in veci mai multe masini, din care cea de zi cu zi mers prin Bucuresti va fi intotdeauna mica si diesel, macar ca sa polueze mai putin si tot o sa merg cu ea....

 

Sa mergi cu motoare mari, de peste 6000 cmc, in fiecare zi in Bucuresti doar de dragul de a merge pe benzina, mi se pare putin snobusm si inconstienta, nu ne mai gandim deloc la dioxidul de carbon emanat si la aerul pe care il respiram tot noi...

 

 

Parerea mea! :blink:

 

Cu banii astia masina devina mai rapida decat M5-ul in orice plaja de turatie.

284293[/snapback]

nu devine... aici te inseli..... :)

Link to comment
Share on other sites

pai cu masina ta daca o vinz bine si mai pui aia 8000. Dar tu esti racer ?, nu mai bine pui sa zicem aia 8000 si iei 5 model nou ? acuma tre sa ma documentez ca si ala are facelift..

284300[/snapback]

Pai masina mea plus inca 10 000 de euro sunt suficienti pt M5. Insa nu-mi permit intretinerea.

 

Supraalimentarea daca nu mergi la curse nu se merita, mai ales ca folosesc masina zilnic. Insa daca as avea bani de investit as face-o. E nebunia mea..

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pai conteaza :blink: Daca tu vrei "tractoras" de 3500 nu prea o sa gasesti.

284270[/snapback]

ehh lasa ca o sa gasesc 745d sigur :)

 

Adica tu vrei sa zici ca SGM de exemplu este o prostie?

284298[/snapback]

de unde pana unde SGM...n-am adus vorba de nici un sgm

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.