Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

cine stie... fiecare cu orgoliul lui, fata de ce puteam lua.. audi a6.a4, vw passat, credca asta a fost cea mai buna alegere..

 

Oricum consider, ca decat un 316i sau 318...totusi mai bine un 320D.... daca tot vorbim asa sincer.....daca totusi ai consum de benzina, macar sa ai performante mai mari ca dieselul, nu ?

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat cei care au diesel recunosc ca au ales diesel pentru consum si nu pentru "cuplul fulgerator" eu sunt de acord.

 

Nu cred ca cineva alege diesel fara a avea in minte considerentul financiar.

284602[/snapback]

 

dai si tu un quote la ala care a zis ca a ales diesel pt cuplul fulgeraror si sportivitate accentuata. nimeni nu a zis asa ceva in tot topicul. voi cu benzina tot o ardeti cu basculante si tractorase si cu cum ejaculati voi precoce cand schimbati la 7000 de rpm...

Link to comment
Share on other sites

dai si tu un quote la ala care a zis ca a ales diesel pt cuplul fulgeraror si sportivitate accentuata. nimeni nu a zis asa ceva in tot topicul. voi cu benzina tot o ardeti cu basculante si tractorase si cu cum ejaculati voi precoce cand schimbati la 7000 de rpm...

284629[/snapback]

Pai eram si ironic insa cei care au diesel sau vor sa-si ia diesel probabil au tendinta sa exagereze si sa faca comparatii ilogice intre diesel si benzina...

Si faza asta cu ejaculatu precoce....serios tu n-ai vrea ca sa conduci o masina la care sa schimbi vitezele la 6000 rpm de exemplu, iar sunetul motorului sa fie ceva atat de frumos?

u mai incep acuma sa insir calitatile unui 530d fata de un 525i...nu zic ca  net superior cel pe diesel , dar cert este ca face benzinaru ala.

 

A mea e diesel si pun pariu ca scoate mai putin fum ca benzinaru tau.

 

Stai linistit ca dieselul la deal are mai multe avantaje.Mai documenteaza-te.

282717[/snapback]

 

Si am pastrat ceea ce este mai concludent pt final :blink:

 

Astea sunt mentalitati invechite peste care o sa treaca toti neadaptatii intr-un timp ft scurt...A fost o era in care diesel era mai lenes decat benzina. Acum...incepand cu 2005 si noile tehnologii e cam invers.

Diesel are si demaraj mai bun si viteza maxima mai mare si e si mai placut in condus decat un benzinar cu aceiasi cai in ziua de azi (datorita cuplului enorm disponibil inca de la 1.500 RPM pe o plaja enorma).

 

Acestea sunt oare pareri subiective sau obiective?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare normal ca cei care au benzina sa ridice in slavi benzina cu calitatile ei ca e buna s.a.m.d si cei care au diesel , ca are cuplu mare (ceea ce este foarte adevarat) , consum mic ( la fel de adeavarat). oricum putem vorbi la infinit...sa spunem daca nu existau pe forum masini cu motor mai mare de 2 mii si majoritatea erau diesel ? cati mai sareau asa sa zica ca benzina e mama motoarelor si ca diesel-urile sunt praf si mai stiu eu...
Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare normal ca cei care au benzina sa ridice in slavi benzina cu calitatile ei ca e buna s.a.m.d si cei care au diesel , ca are cuplu mare (ceea ce este foarte adevarat) , consum mic ( la fel de adeavarat). oricum putem vorbi la infinit...sa spunem daca nu existau pe forum masini cu motor mai mare de 2 mii si majoritatea erau diesel ? cati mai sareau asa sa zica ca benzina e mama motoarelor si ca diesel-urile sunt praf si mai stiu eu...

284787[/snapback]

Iti place sa-ti imaginezi utopii?

 

Daca ar fi adevarat ca diesel-ul are numai avantaje, de ce oare exista inca motoare Otto?

Link to comment
Share on other sites

Iti place sa-ti imaginezi utopii?

 

Daca ar fi adevarat ca diesel-ul are numai avantaje, de ce oare exista inca motoare Otto?

284792[/snapback]

nu e treaba mea cu otto sau ce-o mai exista....si sincer nici nu ma intereseaza poa` sa fie...ce utopii sa-mi imaginez , daca nu aveai bemveu` asta cu motor de 3500 v8 steptronic mai ziceai ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Otto inseamna motorul cu combustie interna pe benzina.

Numele vine de la Nicolaus Otto care a facut ciclul Otto si a dezvoltat motorul in 4 timpi.

 

Da ziceam. Decat un 525d de ex mai bine un 520i 170 cp.

Parerea mea...

284796[/snapback]

decat un 535i un 525d nu ti-ar fi placut ?

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce sa-mi placa?

Sunt 2 masini cu scopuri complet diferite.

284799[/snapback]

si scopurile alea care ar fi ? consum mic diesel si turatii mari si sunet ? pai cine isi cumpara masina pt turatii mari si sunet :blink:

Link to comment
Share on other sites

:blink: :) :)

 

Performante mult mai mari. Stii si tu asta doar ai mers in masina mea si ai si condus-o.

Chiar mi-ai zis ca daca nu era taxa de inamtriculare ti-ai fi luat un 535i sau un 540i din Germania.

Acum imi zici ca un motor mare pe benzina e doar pentru sunet si turatii mari?

 

525d este exclusiv pt consum redus, performante medii si confort.

535i este pt performante ridicate pt clasa din care face parte dar si confort.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

mda eu cred ca incetez sa tot arunc vorbe aici ca le arunc degeaba si nu ajungem nicaieri , ne invartim in jurul posturilor..."Acum imi zici ca un motor mare pe benzina e doar pentru sunet si turatii mari? " , pai prea te vad ca ridici prea mult in slavi benzina si multe alte chestii si spui ca diesel-ul e numa de consum si maj lucrurilor pe care le zici aici pe topicu asta nu prea au legatura cu topicu asta...dupa parerea mea topicu asta e facut sa se confrunte anumite motorizari de la serii diferite nu s-o ardem asa aiurea ca benzina e mai buna si diesel-ul e mai bun...in ambele cazuri exista o anumita egalitate pe care multi n-o recunosc.
Link to comment
Share on other sites

Da am inteles n-ai argumente si arunci vorbe aiurea.

 

Nimeni nu cumpara diesel pentru performante mai bune fata de benzina. Oricine cand ia diesel se gandeste la consum redus. Ca exista unele diesel-uri care au performante bune este adevarat insa diesel-ul de aceea exista, pentru consum redus.

 

Eu nu ridic in slavi benzina. Eu vorbesc obiectiv.

Motoarele pe benzina au ca punct forte performantele, mai ales la cilindree mari. Motoarele turbo diesel au ca punct forte consumul redus. Este simplu..

 

Conteaza ceea ce doresti si ceea ce ai nevoie.

Daca ai nevoie de o masina care sa consume putin pentru ca faci multi kilometrii sau consideri inutil sa bagi multi bani in combustibil e clar ca diesel-ul este cea mai buna optiune. Insa daca mergi cum merg eu, cam 25 000 km pe an, benzina este preferabila.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

ar fi preferabil si un 518i pe benzina ? :blink: ca deh doar e benzina...si nu stau acu sa dau argumente de ce mi-am luat eu diesel si nu benzina sau alte prostii...mi-am luat-o ca am luat-o si gata , nu am luat-o ca fac eu multi kilometri.ca puteam sa-mi iau direct 520d si gata se termina aveam consum mic si ma plimbam 100 de mii pe an. am luat-o ca asa am vrut...si nu tin neaparat la benzina ca am turatii mari , sunet si performante.performante am si pe asta si deocamdata este destul.

@edit : si nu-mi iau diesel ca merg mult sau benzina ca merg putin. asta e o prostie

Edited by kretzu_sla
Link to comment
Share on other sites

Nu dai argumente pentru ca n-ai argumente.

Eu nu ma refeream la masini submotorizate. Plus ca 518i nu exista pe E39.

 

520d are acelasi consum cu 525d.

 

Cum sa fie o prostie sa-ti iei benzina cand mergi putin si diesel cand mergi mult?? :) :blink:

 

decat un 535i un 525d nu ti-ar fi placut ?

284798[/snapback]

Ai tendinta de a compara mere cu pere...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

"520d are acelasi consum cu 525d." 520d chiar are consum mai mic si asta imi poate confirma orice user cu 520d

"Cum sa fie o prostie sa-ti iei benzina cand mergi putin si diesel cand mergi mult??" pai asta zici u - ca daca iti iei diesel iei pentru consum mic si ca daca ai benzina mergi mai putin asa 25k pe an...asa k nu te mai mira...mergi cat vrei cu amandoua poti merge 50k pe an si cu benzina si cu motorina nu te opreste nimeni

"Eu nu ma refeream la masini submotorizate. Plus ca 518i nu exista pe E39. " exista versiunile din anii precedenti , nu am zis eu e39. se poate spune submotorizata ca multi au asemenea masini , dar n-a fost prost totusi uzina bmw sa scoata masinile alea cu motoarele alea ,asta suna a rasisim cu submotorizarea , jumatate adevar jumatate producator.

Link to comment
Share on other sites

"520d are acelasi consum cu 525d."  520d chiar are consum mai mic si asta imi poate confirma orice user cu 520d

 

Eu stiu altceva...

 

"Cum sa fie o prostie sa-ti iei benzina cand mergi putin si diesel cand mergi mult??" pai asta zici u - ca daca iti iei diesel iei pentru consum mic si ca daca ai benzina mergi mai putin asa 25k pe an...asa k nu te mai mira...mergi cat vrei cu amandoua poti merge 50k pe an si cu benzina si cu motorina nu te opreste nimeni

 

Pai la bani te gandesti oare? Cat costa sa mergi cu un benzinar 50 de mii pe an si cat costa cu un diesel sa mergi acelasi numar de km?

Cati au banii si nebunia sa faca un plin la 3 zile de exemplu?

 

"Eu nu ma refeream la masini submotorizate. Plus ca 518i nu exista pe E39. " exista versiunile din anii precedenti , nu am zis eu e39. se poate spune submotorizata ca multi au asemenea masini , dar n-a fost prost totusi uzina bmw sa scoata masinile alea cu motoarele alea ,asta suna a rasisim cu submotorizarea , jumatate adevar jumatate producator.

284817[/snapback]

 

BMW a scos asemenea masini din motive de marketing. Nu toata lumea are nevoie de putere.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ciupanezu te rog mai pune comparativ performantele 0-100 la 520i si 525D te rog... inainte sa mai postez ceva..

 

Referitor la economie si poluare.. BMW s-a axat cu cercetarea in ultimii ani in special pe aceste aspecte... si cu poluarea sa fim seriosi.. nu ati nimerit forumu bun... daca ne interesa de poluare... mergeam cu bicicleta nu ne luam bmw...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.