Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

335i are 5.5 secunde MANUALA .........AUTOMATA are 5.8

335d are 6.1 secunde AUTOMATA

 

335i are cuplu de la 1350rpm - 335d are cuplu de la 1750 rpm ......

 

e mai rapida 335i 0-100km........... 80-120km nu cred :blink: deci fiecare exceleaza la capitolu ei

 

aspirat vs biturbo nu se poate compara.....

Link to comment
Share on other sites

lol pai tu imi dai exemple de pe E39. Esti pe langa subiect. Eu am specificat clar in postul meu...DUPA 2005 cand motoarele diesel au inceput sa fie mult mai rafinate, puternice, etc etc. Asa ca vii tu cu masini din 19toamna si dai exemple e altceva...

Si sincer pe mine nu ma intereseaza daca e motor aspirat, biturbo, triturbo...etc. Cifrele vorbesc...E ca si cum ai spune...mai nu vezi ca asta pe benzina e saracu handicapat? Cum il compari cu ala biturbo cand saracutul asta are tehnologie din 19toamna? Pai ce ma intereseaza pe mine ca si consumator final cum sunt facute motoarele? Ma intereseaza rezultatul final: CONSUMUL SI PERFORMANTELE!

282856[/snapback]

Tu esti pe langa realitate nu pe langa subiect.

 

Masini din 2002 sunt din 1900 toamna? Atunci scuzati-ma domnule presedinte de corporatie sau actionar la BNP Paribas sau alte banca de renume!

 

Pai tocmai daca stai sa te gandesti ca si consumator final la CONSUM si PERFORMANTE te intereseaza si INTRETINEREA care e in mod sigur mai scumpa la un diesel BITURBO decat la un diesel TURBO sau la un benzinar ASPIRAT.

 

Asta ca sa stii cum stai....

 

Dar pentru cateva sutimi de secunda eu cred ca ai omis ceva foarte important. EXTREM de important chiar. Consumul celor 2 masini. Sa vedem...mai sunt asa apropiate? ca tind sa cred ca pentru 335i tre sa fii prieten cu Dinu Patriciu :)

282866[/snapback]

Cam jumatate de secunda deci enorm...

Si poti sa ai 335d daca lucrezi pe seminte, eugenii sau biscuiti? :blink:

Astea sunt masini de lux, nu sunt pt cei care n-au bani sa treaca strada. Consumul este ceva neimportant pt clientii de 335i/d.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

poate de-al tau... :blink:

282850[/snapback]

Auzi, eu sunt chiar curios de ce e capabil M-ul tau ca tare il lauzi...

 

Ai incercat si tu macar odata sa vezi viteza maxima pe care o prinde sau te invarti numai in cerc si atat?

 

M-ul nu inseamna numai 0-100 km/h, sau ca ai short shift si ca ai dat 2 scaune jos sa fii mai usor, inseamna mult mai mult, adica si o viteza sa nu te faci de rusine pe autostrada...etcaetera. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se par vechi masinile din 2002. Insa dupa 2003-2004-2005 a fost o adevarata revolutie la motoarele diesel.

282870[/snapback]

Pai si te opreste cineva sa-ti iei? Du-te frumos chiar azi la Automobile Bavaria, ma ofer sa te duc chiar eu cu masina si comanda-ti un 535d E60 sau un 335d. Sunt vreo 60 000 de euro asa...merge!

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

stai linstit ca nici 335d nu consuma putin :) un 14-15 sa zic in timp ce 335i cred ca se duce in 18-20 :)

 

 

o sa va zis exact consuma la 335d dar dupa vreo 2000km dupa ce ii iese din rodaj

 

p.s. dap un 335d M sport full si aici nu ma refer la geamuri electrice..... trapa ...steptronic[standard] trapa....senzori..navi proff [i drive ] ..confort acces[ fara cheie] etc etc e ~60.000 dddp cu tot cu reducere :) casco e vreo 3500 pe an impozitu 9 mil rca parca tot 9 mil una peste asta te cam stoarce dar merita din plin singura solutie sa imi iau mai rpd ar fi sa ia sormea permisu.....dar sunt slabe sanse :)))))))))) :blink:

Edited by Allex18
Link to comment
Share on other sites

Am mai spus ceva acum vreo cateva posturi: Ce anume defineste o masina sport in acceptiunea voastra?

 

hai sa lamurim asta si apoi vedem care e sport si care nu... daca plecam de la premiza ca avem nevoie de o masina care sa ajunga la minim 200 km/h intr-un timp relativ bun si care sa consume putin ca sa nu te faci de ras pe autostrada mergand economic atunci nu mai discutam de maisni sport ci definim niste cerinte clare pentru un anumit tip de clienti care au chef sa zburde dar sa si mearga la servici cu masina lor.... nu cred ca cine are M3 merge zilnic cu el cate 100 de kilometrii ci mai degraba il foloseste ca pe o a 2-a masina si in general masinile sport nu sunt masinile de zi cu zi ale posesorilor....

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

Pai si te opreste cineva sa-ti iei? Du-te frumos chiar azi la Automobile Bavaria, ma ofer sa te duc chiar eu cu masina si comanda-ti un 535d E60 sau un 335d. Sunt vreo 60 000 de euro asa...merge!

282875[/snapback]

Thanks for making my point. Exact asta spuneam si eu. Sunt si mai scumpe (nu numai mai bune...). In plus nu am pus problema ca as vrea eu...este un topic despre diesel vs benzina iar eu mi-am exprimat parerile/argumentele! Oricum sunt sigur ca si tie ti-ar placea la nebunie sa ai aceleasi performante ca acum si un consum redus la jumatate...

Daca vrei du-te si ia-ti un 535 D in loc de acel 535 I...ma ofer eu sa te duc cu masina.

Link to comment
Share on other sites

Auzi, eu sunt chiar curios de ce e capabil M-ul tau ca tare il lauzi...

 

Ai incercat si tu macar odata sa vezi viteza maxima pe care o prinde sau te invarti numai in cerc si atat?

 

M-ul nu inseamna numai 0-100 km/h, sau ca ai short shift si ca ai dat 2 scaune jos sa fii mai usor, inseamna mult mai mult, adica si o viteza sa nu te faci de rusine pe autostrada...etcaetera. :)

282869[/snapback]

 

am poza la 270 ... si am fost cu 280 ...

 

TU ? cu ce te lauzi ? 5,8 suta :blink: :)

 

PS: vezi ca te prinde unu cu un dizel si te face si dupaia sa vezi ce ne auzim... :)

Edited by bunilla
Link to comment
Share on other sites

Thanks for making my point. Exact asta spuneam si eu. Sunt si mai scumpe (nu numai mai bune...).  In plus nu am pus problema ca as vrea eu...este un topic despre diesel vs benzina iar eu mi-am exprimat parerile/argumentele! Oricum sunt sigur ca si tie ti-ar placea la nebunie sa ai aceleasi performante ca acum si un consum redus la jumatate...

Daca vrei du-te si ia-ti un 535 D in loc de acel 535 I...ma ofer eu sa te duc cu masina.

282881[/snapback]

As prefera un E60 545i. Dar de unde bani? :blink:

535d e misto dar sincer daca as avea 60 000 de euro ca sa imi iau o masina inseamna ca as mai avea sigur inca 100 000 euro in cont deci nu m-ar interesa consumul.

Este stupid sa-ti cumperi o masina pe care nu ti-o permiti de fapt.

Cine-si ia astfel de masina din bani stransi din greu sigur nu se va bucura de ea.

Link to comment
Share on other sites

pai ce faci asa si la 335d evacuare + turbine mai puternice + cip :))) doamne isi ia zboru ........

 

eu zic sa punem punct ca asa o sa discutam la infinit umple emailu la oameni aiurea :) ......

 

punctu meu de vedere e ca 335d este cel mai reusit diesel la ora actuala si este o masina sportiva si foarte competitiva.......poti sa te duci cu ea pe circuit dar poti sa mergi si in fiecare zi cu ea fara sa usture prea tare la buzunare :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

am poza la 270 ... si am fost cu 280 ...

 

TU ? cu ce te lauzi ? 5,8 suta  :)  :)

 

PS: vezi ca te prinde unu cu un dizel si te face si dupaia  sa vezi ce ne auzim... :)

282884[/snapback]

Da,da ai vrea tu:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...ndpost&p=230970

 

 

si :

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...indpost&p=88321

 

Iar chestia cu TOP Gear, crezi ca Jeremy Clarkson si cu Stig :blink: s-ar preta la chestii de genul sa falsifice rezultatele?

 

Mergi intai cu 335 D Coupe si mai vorbim dupa aia....

 

 

Iar un mic compresor pus pe a mea nu mai vorbim......

Link to comment
Share on other sites

Bunilla apropo la Top Gear cand au testat Diesel vs Petrol era 535D vs 545i si nu poti zice ca s-a facut de rusine pe traseu, diferenta s-a simtit in linie dreapta..

 

Nu stiu ce tot comparam aici motoare diesel cu benzina.... nu e ideea ca vreau M cu consum de diesel , ziceam ca atata vreme cat am un diesel il am pe considerente economice, si cand se schimba stacheta poate o sa am M ca a 2-a masina.

 

Bunilla: te lauzi cu 270-280 , sunt curios la ce masina.

 

Eu sunt curios oricum, din cat vin cu date tehnice si minuni din astea, cati au bmw..

 

Alex inainte sa-ti cumperi masina... verifica datele... vezi impozitul ca e dublu fata de ce ai zis tu si mai aduni vroe 2-3 mil.. intreaba de ciupanezu daca nu sti... nu stiu ce sa zic un badge de M pe un 335d... nu cred ca il face M.. daca intr-adevar are si tehnologia care implica M.. eventual il face un diesel sportiv bine, dar nu se ridica la valoarea M3.. e incercare buna.. apropo.. ca si la calculatoare.. amd Thunderbird.. si Amd Duron.. al 2-lea era versiunea pentru estul europei..mai slab.. da sa-si permita oricine..

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.