Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Astea sunt mentalitati invechite peste care o sa treaca toti neadaptatii intr-un timp ft scurt...A fost o era in care diesel era mai lenes decat benzina. Acum...incepand cu 2005 si noile tehnologii e cam invers.

Diesel are si demaraj mai bun si viteza maxima mai mare si e si mai placut in condus decat un benzinar cu aceiasi cai in ziua de azi (datorita cuplului enorm disponibil inca de la 1.500 RPM pe o plaja enorma).

Uitati-va si la BMW...320i 150 CP 0-100 9.9S; 320D 150 CP 0-100 8.9S;

Nu este de omis consumul...performante mai bune sau cel putin aceleasi ca la un benzinar cu un consum MULT MAI MIC. E-adevarat ca diesel nu-si permit toti pentru ca e mult mai scump decat un motor (masina) "egal/egala" pe benzina. Iar cei care nu si-l permit isi varsa frustrarile in fraze de gen "diesel e mai lenes...Ferrari nu are diesel...nu are demaraj, etc".

282743[/snapback]

mi-ai luat cuvintele man . tocmai asata e smecheria,ca si la wtcc unde seat a bagat dieselul si se tine super bn.deci feriti-va.in citiva ani o sa avem surprize mari si de la bmw si de la diesel! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Esti tu sigur?

Daca ai compara doua motoare, unul diesel si unul pe benzina de aceasi cilindree, cel diesel fiind turbo si cel pe benzina aspirat cel benzina e mai puternic si mai rapid.

Sa comparam 530d E39 cu 530i E39.

530d----> 0 - 100 km/h: 8 sec

530i ----> 0 - 100 km/h: 7.1 sec.

Deci cam 3-4 tiruri intre benzinar si turbo diesel.

 

Iar comparatia asta intre motoare care sunt diesel bi-turbo si motoare aspirate deja e obraznica si incredibil de stupida. Comparati biturbo pe benzina cu biturbo diesel si ia vedeti cum e!

 

Deci ai grija pe cine numesti tu neadaptati atata timp cat nu vb deloc cu argumente plauzibile ci cu basme.

282849[/snapback]

 

 

cum rezulta distanta de 3-4 tiruri? din legea miscarii rectilinii uniform variate?oricum,530d e39 din 2000 are aprox. 10 caluti in plus fata de precedentul din 98' si un demaraj 0-100km/h de 7,8 s;chiar ar fi sesizabila diferenta intre 7,8s si 7,1s ai lui 530 i? ma indoiesc,cred ca mai mult ii o chestie psihologica.

Link to comment
Share on other sites

am vazut pe youtube un clip S5 vs CLk 500 auto vs 335i

s5 are 0-100 km in 5.3 secunde

335i are 0-100 km in 5.6 secunde

clk500 are in 0-100l in 5.5 secunde

S5 avea cam 1 masina jumate in fatza la bmw

 

 

si tot pe youtube este S5 vs 335i pe circuit unde bmw a castigat in ciudata faptului ca are mai putin caluti :blink:

 

http://www.youtube.com/watch?v=aHj0zbhjLZI...related&search=

Link to comment
Share on other sites

Nu doare dar auzi afirmatii din astea de superioritate de la persoane care fie nu au bmw fie au masinile de la limita inferioara...din gama sa nu mai zic si de "adevaratele bmw-uri pe benzina , cu damigeana de gaz in portbagaj".. a si sa nu uit sunt si basculante... pana la urma noi astia cu dieselurile suntem de rasul lumii.. Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic psihologic, nu sunt nebun, nu sunt maniac de curse sau alte lucruri care poate ti-au trecut tie prin cap.

 

7.8 sec. fata de 7.1 sec. inseamna pe 400 de metrii enorm. Daca nu crezi treaba ta.

283044[/snapback]

 

nu vreau sa crezi ca sunt rau intentionat daca ma contrazic cu tine,dar de unde pana unde aprecierile astea cu distantele si timpii? poate asa o fi cum zici;vorbesti din experienta proprie sau din povestirile mai mult sau mai putin realiste ale altora?

Link to comment
Share on other sites

Din experienta proprie.

 

Masina mea face suta in 6.8 secunde si m-am dat de 4 ori cu un 530d din 2002 si de fiecare data l-am lasat mult in spate. Un 530i ar fi un pic mai slab dar oricum l-ar face rau.

Mentionez ca liniutza nu s-a petrecut pe drumuri publice.

 

Eu nu vorbesc din auzite niciodata...

 

Intre 530i si 530d sunt 0.7 secunde ceea ce este mult pe distanta de 400 de metri sau 1 km.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

am vazut pe youtube un clip S5 vs CLk 500 auto vs 335i

s5 are 0-100 km in 5.3 secunde

335i are 0-100 km in 5.6 secunde

clk500 are in 0-100l in 5.5 secunde

  S5 avea cam 1 masina jumate in fatza la bmw

si tot pe youtube este S5 vs 335i pe circuit unde bmw a castigat in ciudata faptului ca are mai putin caluti :) 

 

http://www.youtube.com/watch?v=aHj0zbhjLZI...related&search=

283046[/snapback]

0.6 sec :blink:

Link to comment
Share on other sites

 

Duxter: un diesel nu suna ca tractorul, te corecteaza cineva aici mai sus...suna ca basculanta... :blink:  si nu poti compara sunetul unui motor diesel BMW cu unul VW sau Audi... si din cate am inteles nici unul L4 cu L6...

282781[/snapback]

Eu nu zic ca de acuma diesel-urile sunt tractoare sau basculante tot ceea ce vroiam sa zic e ca mie personal nu imi place sunetul...doar atat.

Link to comment
Share on other sites

Din experienta proprie.

 

Masina mea face suta in 6.8 secunde si m-am dat de 4 ori cu un 530d din 2002 si de fiecare data l-am lasat mult in spate. Un 530i ar fi un pic mai slab dar oricum l-ar face rau.

Mentionez ca liniutza nu s-a petrecut pe drumuri publice.

 

Eu nu vorbesc din auzite niciodata...

 

Intre 530i si 530d sunt 0.7 secunde ceea ce este mult pe distanta de 400 de metri sau 1 km.

283072[/snapback]

 

 

q.e.d.

Link to comment
Share on other sites

sunt curios cati ati condus o masina cu motorizari asemantoare..diesel si benzina..

 

eu am condus la un test drive la bmw 330d e90 si 325i e90 si as alege la orice ora 325-ul..

desi avea cai mai putini si cuplu mult mai mic, la condus sportiv era mult mai tare decat dieselul.. era o placere sa auzi motorul ala in aproape 7000 ture, lucru care nu prea puteam sa-l zic despre diesel..

 

zau de va inteleg ce tot bateti moneda pe 0-100 si 0-400m.. nu asta inseamna sportivitatea unei masini.

daca ar fi asa, multe muscle car-uri ar fi sportive :blink:

Link to comment
Share on other sites

Serios vorbind topicul asta ar trebui inchis din mai multe motive, cel mai important fiind ca niciodata nu se va ajunge la un consens.

 

Cei care au masini pe benzina vor lauda motoarele otto cei cu motoare pe motorina vor lauda motoarele diesel.

 

Pana la urma fiecare isi cumpara ceea ce vrea si isi permita dupa cum il taie capul.

 

Subiectivitatea e prea mare pe topicul asta pt a ajunge la un consens.

Link to comment
Share on other sites

Serios vorbind topicul asta ar trebui inchis din mai multe motive, cel mai important fiind ca niciodata nu se va ajunge la un consens.

 

Cei care au masini pe benzina vor lauda motoarele otto cei cu motoare pe motorina vor lauda motoarele diesel.

 

Pana la urma fiecare isi cumpara ceea ce vrea si isi permita dupa cum il taie capul.

 

Subiectivitatea e prea mare pe topicul asta pt a ajunge la un consens.

283088[/snapback]

 

daca s-ar intampla asta am fi o secta de nebuni

Link to comment
Share on other sites

zau de va inteleg ce tot bateti moneda pe 0-100 si 0-400m.. nu asta inseamna sportivitatea unei masini.

daca ar fi asa, multe muscle car-uri ar fi sportive :blink:

283086[/snapback]

Pai tehnic vorbind, parcurgerea distantei de 400 m cat mai repede este un sport, si anume drag.

Link to comment
Share on other sites

daca s-ar intampla asta am fi o secta de nebuni

283089[/snapback]

Iti dai seama ca nu ziceam sa avem toti aceasi parere...

 

Zic doar ca fiecare ar trebui sa se inteleaga un lucru simplu: Benzina inseamna performante, diesel e pentru consum in primul rand. PUNCT

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

oarecum offtopic

 

tot vorbeati de 335i/d..

 

mie mi se pare o mare tampenie ca o masina de ~300 cai sa nu aiba LSD..

oare ce-i costa daca il puneau macar ca optiune (pt cunoscatori :blink:), chiar si la 4-5000E ( cam atat costa unul aftermarket)

 

poate sa aiba mama electronicii ca tot nu o sa mearga ca una cu LSD..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.