Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

la rubrica cu modelele de vanzare de la sfarsitul revistei Top Gear se strecoara si mici comentarii din partea redactiei vis-a-vis de anumite modele;despre Audi A8 6.0 pe benzina se zice ca n-ar fi practic atat de performant,in schimb se recomanda versiunile pe motorina pt. ca ar fi satisfacatoare ca performante(probabil luand in calcul si consumul);despre A8 4.2tdi am citit un articol care ridica in slavi modelul asta insistandu-se mult asupra performantelor de top.

Oare la BMW ar fi modelele pe motorina raportate la cele pe benzina la aceeasi inaltime ca in cazul Audi? n-am vazut pe forum aici nici o impresie despre 745d.

 

Pe forum-ul asta prezentul topic va bate cu siguranta recordul ca nr.de posturi,va naste mereu polemici si discutii contadictorii care nu vor ajunge nicaieri

pt. ca fiecare isi sustine in mod fixist punctul de vedere.S-a deschis cutia Pandorei in momentul redeschiderii topicului asta,deci la atac dragi colegi !

Link to comment
Share on other sites

se face prea multa polemica pe topicul asta si nu prea isi are rostul. La urma urmei e vb de preferinte, iar in leg. cu consumul ... nu cred ca unul care da zeci de mii de euro pe un bmw fie el diesel sau benzina nu are bani de carburant....
Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic psihologic, nu sunt nebun, nu sunt maniac de curse sau alte lucruri care poate ti-au trecut tie prin cap.

 

7.8 sec. fata de 7.1 sec. inseamna pe 400 de metrii enorm. Daca nu crezi treaba ta.

283044[/snapback]

Mda, se poate face si demonstratia fizica a acestui lucru!

Daca viteza era uniforma, atunci distanta nu era mai mare de catziva metri, dar viteza este unifom accelerata si din cauza asta, distanta creste exponential.

Link to comment
Share on other sites

:blink: "dieselul e pentru basculante, nu limousine de 40.000 euro" de unde atata ingamfare ?  tot acolo unde ti-o facut tie motoru l-o facut si pe al meu, acelas robot, in aceeasi fabrica, daca a mea e basculanta, tot basculanta e si a ta, numa ca e pe benzina.

 

Normal ca nu o sa scoata veci M diesel... care ar fi rostul ? daca scopul e sa scoata ce se poate scoate din masina, normal ca pun cel mai mare motor pe benzina care considera ei ca se poate  pune...

282700[/snapback]

 

Nu am zis ca un BMW diesel e un tractor ci doar ca motoarele diesel se preteaza unor astfel de utilaje ...unde consumul trebuie sa fie redus si cuplul mare, unde nu conteaza cat zgomot face...sau ca e motorul rafinat sau nu.

Eu unul nu suport zgomotul facut de motoarele diesel...mai ales cand incep sa imbatraneasca...si de aceea nu mi se par potrivite pt astfel de masini....

Ca sa nu mai zic ca atunci cand accelerezi scot fum de zici ca se rupe ceva ...si am vazut asta si la E60 530D nou...numai ca nu scoate cat cele mai vechi...dar tot naspa se vede din spate...

 

Dar asta e o chestiune de gust...nu toti cauta putere si rafinament...la o masina...

Link to comment
Share on other sites

„quod erat demonstrandum”  esti latin ?

283083[/snapback]

Toti suntem..... :blink:

 

Serios vorbind topicul asta ar trebui inchis din mai multe motive, cel mai important fiind ca niciodata nu se va ajunge la un consens.

 

Cei care au masini pe benzina vor lauda motoarele otto cei cu motoare pe motorina vor lauda motoarele diesel.

 

Pana la urma fiecare isi cumpara ceea ce vrea si isi permita dupa cum il taie capul.

 

Subiectivitatea e prea mare pe topicul asta pt a ajunge la un consens.

283088[/snapback]

Aici eu mai vad o chestie: oamenii vorbesc despre ce isi doresc , nu despre ce au sau despre ce isi cumpara. Adica ceva de genul : " Mama, ce misto e un motor mare pe benzina, ( peste 3000 cmc), dar cand e sa isi cumpere ceva, iau diesel , ca consuma mai putin, si mentalitatea romanului e: Taica, sa consume putin!

 

Inchideti topicu ca o sa ajungem nasol,o sa rada altii de pe alte forumuri de noi.In fond noi iubim aceeasi marca,ce rost are sa ne certam intre noi aiurea?

283134[/snapback]

Eu va rog ( inca! :) ) sa vorbiti politicos si nu are nimeni , nimic nici cu forumu nici cu topicul!

 

Sau, daca vreti , uite eu mi-asl ua motor diesel , numai din grija fata de mediu, mai putina poluare.....

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai zic ca atunci cand accelerezi scot fum de zici ca se rupe ceva ...si am vazut asta si la E60 530D nou...numai ca nu scoate cat cele mai vechi...dar tot naspa se vede din spate...

 

 

283239[/snapback]

A mea e diesel si pun pariu ca scoate mai putin fum ca benzinaru tau.De poluat nu mai zic nimic ca a ta polueaza de 2 ori mai mult ca a mea.

Link to comment
Share on other sites

Ma duxter, ce e cu replici din astea.. ca cine da zeci de mii de euro pe un bmw nu se gandeste la economie, ce BMW ti-ai luat tu nou, ca acuma daca vreau sa iau un 525D 2004 din germania ajung cu el la 20.000 de euro... la anu o sa fie mai ieftin.

 

Cei de la BMW pentru reclama sau pentru altceva au afirmat ca 535D e performant tare.... si de aia l-au testat si aia de la top gear si au ramas impresionati.

 

Cine are sutele de mii de euro , tre sa le dea pe benzina ? sau cum ma duxter ? ce mentalitate e asta ? daca unu cu M baga 700 euro pe luna benzina, te gandesti ca intr-un an e 10.000 aproape.. la valoarea la M5 di 2001... e aproape jumate din pretul masinii.

 

ELF si atunci eu nu inteleg o treaba, daca tie iti plac masinile pe benzina, de ce iti iei diesel, nu inteleg ?

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Toti suntem..... :blink:

Aici eu mai vad o chestie: oamenii vorbesc despre ce isi doresc , nu despre ce au sau despre ce isi cumpara. Adica ceva de genul : " Mama, ce misto e un motor mare pe benzina, ( peste 3000 cmc), dar cand e sa isi cumpere ceva, iau diesel , ca consuma mai putin, si mentalitatea romanului e: Taica, sa consume putin!

 

Sau, daca vreti , uite eu mi-asl ua motor diesel , numai din grija fata de mediu, mai putina poluare.....

283253[/snapback]

Eu mi-am si luat motorul ala de peste 3000 cmc pe benzina. :)

Romanii nu numai la consum se zgarcesc ci si la intretinere, d-aia masinile de la noi sunt varza tehnic.

 

Daca ai diesel nu polueaza neaparat mai putin. De exemplu in Anglia au facut un test in care au demonstrat ca S600 V12 este mai putin poluant decat un Polo diesel.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai diesel nu polueaza neaparat mai putin. De exemplu in Anglia au facut un test in care au demonstrat ca S600 V12 este mai putin poluant decat un Polo diesel.

283324[/snapback]

Ca noxe poate dar benzinarul emite de 10 ori mai mult codoi (CO 2), asa ca tot la efectul de sera ajungem......

Link to comment
Share on other sites

deci pana la urma toti visam la benzinare....si nu concepem bmw diesel da decat sa luam pasat, mai bine luam un bmw diesel..cam asa suntem toti :blink:.

283344[/snapback]

Exact!

 

Uite , eu am M , insa un 335D coupe mi se pare o alegere foarte buna!

 

TopGear ar fi de acord! :)

Link to comment
Share on other sites

Ma duxter, ce e cu replici din astea.. ca cine da zeci de mii de euro pe un bmw nu se gandeste la economie, ce BMW ti-ai luat tu nou, ca acuma daca vreau sa iau un 525D 2004 din germania ajung cu el la 20.000 de euro...  la anu o sa fie mai ieftin.

 

Cei de la BMW pentru reclama sau pentru altceva au afirmat ca 535D e performant tare.... si de aia l-au testat si aia de la top gear si au ramas impresionati.

 

Cine are sutele de mii de euro , tre sa le dea pe benzina ? sau cum ma duxter ? ce mentalitate e asta ? daca unu cu M baga 700 euro pe luna benzina, te gandesti ca intr-un an e 10.000 aproape.. la valoarea la M5 di 2001... e aproape jumate din pretul masinii.

 

ELF si atunci eu nu inteleg o treaba, daca tie iti plac masinile pe benzina, de ce iti iei diesel, nu inteleg ?

283314[/snapback]

Chiar nu imi dau seama ce ai inteles tu din tot ceea ce am scris eu sus.... Incearca sa iei o lista de preturi si vezi cat costa un bmw diesel si unu pe benzina si ai sa intelegi perfect ce am zis... eu vb de pretul masinii noi nu de altceva.

Link to comment
Share on other sites

@Lifestyle: "ce BMW ti-ai luat tu nou"

 

nu mi-am luat masina noua in primul rand ca la varsta mea nu imi pot permite asa ceva. Eu conduc din placere si mi-am luat ce imi place mie, iar la cat de mult merg eu cu masina nu ma deranjeaza consumul, ies mai mult seara si ma plimb, nu am luat-o ca sa ma frec in fiecare zi prin oras dintr-un capat in altul sau sa car cartofi din metro... Daca as fi avut nevoie de o masina sa circul zilnic cu diferite treburi as fi ales cu siguranta diesel. Daca iti place diesel iti iei diesel iar daca iti place benzina iti iei benzina, nu inseamna de acuma ca daca iti iei bmw diesel esti scartar si nu vrei sa consume mult.

"Cine are sutele de mii de euro , tre sa le dea pe benzina ?" iti place benzina, masinile sport, trebuie sa platesti, nimic nu e gratis ! Nu iti iei m5 sa te duci la piata si sa cari morcovi... Vrei o masina puternica, sport trebuie sa platesti acest moft, e imposibil sa produci fara sa consumi.

Link to comment
Share on other sites

Nu iti iei m5 sa te duci la piata si sa cari morcovi...

283402[/snapback]

Oricat de stupid ar parea, sunt oameni care fac si asa ceva.... :blink:

 

 

@Bunilla, normal ca pe circuit si eu prefer M-ul, fie doar si pentru soundul motorului, insa ziceam ca nici 335 d nu ar fi o alegere proasta in viata de zi cu zi..

Link to comment
Share on other sites

da ce are? daca iei M5 si cari morcovi si io mai stiu ce si iti faci treaba cu el prin oras? care e problema? tocmai asta e ideea sa il conduci si sa iti faca placere .. ce conteaza scopul? nici macar nu nu merita sa iei o a doua masina pt oras .. cat costa aia? inca 7-8k? in cat timp scoti banii astia? si nici nu te simti bine in ea.

 

ce circuite tot visati voi?? unde va dati pe circuit? in germania ? pai ce fac imi iau M sa o tin in garaj si sa ma duc la circuit de 2 ori pe luna? asta in primul rand.. iar in al doilea rand Nici M3 nici m5 si nici m6 nu sunt masini de circuit.. nu sunt facut pt asa ceva. sunt doar masini sportive care se comporta f bine in viraje.

 

daca e pana acolo se gasesc de vanzare monoposturi speciale pt circuit si la preturi chiar mici... sunt o droaie de firme micute prin anglia care le vand .. cu 60-80 de mii ai monopost: 500 kg.. 0-100 bine sub 4 secunde.. pregatite pt race.

Edited by Sini
Link to comment
Share on other sites

Subscriu.

 

Daca ai M5 mergi cu el unde vrei...Ca-ti permiti.

Ca sa intelegi de ce unii care au M5 merg cu el oriunde trebuie sa ajungi la nivelul lor de trai.

 

Nu cred ca te poti bucura intr-adevar de masina daca mergi zilnic cu vreo masina diesel sau vreun Clio sau Octavia de firma si in week-end M.

 

Plus ca daca iti cumperi un M3 nou si il tii mai mult in garaj pierzi mai multi bani decat ai pierde daca ti-ai inchiria unul ocazional.

 

M5 normal ca nu este masina de carat vopsea cand iti renovezi casa, mici piese de mobilier sau alte aberatii. Insa ca masina de zi cu zi este buna pentru unii mai norocosi dintre noi.

 

Masina mea consuma aproape ca un M5 E39 in oras si totusi o folosesc zilnic fiind singura mea masina. Nu am luat-o sa o tin parcata.

Daca tii un M5 in parcare si in rest mergi cu ceva mai slab inseamna ca ti-ai luat M-ul din snobism, altfel nu vad cum ai rezista tentatiei de a conduce masina cat mai mult.

 

Parerea mea..

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Plus ca daca iti cumperi un M3 nou si il tii mai mult in garaj pierzi mai multi bani decat ai pierde daca ti-ai inchiria unul ocazional.

 

283430[/snapback]

Nu e adevarat! Il cumperi din pasiune si il tii ca si un colectionar!

 

Oare de ce oa avea Tiriac atatea masini in garaj? :blink:

 

 

LE Hai ca editez si eu, ca e la moda editatul , vad: cum sa merg cu M-ul zi de zi, in aglomeratia INFERNALA din Bucuresti?? :) Ce rost are sa-i incing atata motorul, sa ii stric ambreiajul etc? Ca sa merg de la Piata Romana la Universitate?

 

Nu! Am un SUV diesel, iar M-ul il scot seara sau in weekend!

Edited by theotien
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.