Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ciupanezu te rog mai pune comparativ performantele 0-100 la 520i si 525D te rog... inainte sa mai postez ceva..

 

Referitor la economie si poluare.. BMW s-a axat cu cercetarea in ultimii ani in special pe aceste aspecte... si cu poluarea sa fim seriosi.. nu ati nimerit forumu bun...  daca ne interesa de poluare... mergeam cu bicicleta nu ne luam bmw...

284847[/snapback]

 

 

E ceva de genu 8.9 pt 525d si 9.1 pt 520i

Am facut comparatia aceea pt ca asta as fi ales eu in locul unui 525d. Intretinere mai ieftina..

 

Normal ar fi sa se compare 525i cu 525d. Insa s-ar face liniste.

 

Cat despre poluare, subcriu! Daca tot suntem de la Green Peace, hai sa ne luam Toyota Prius. :blink:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ciupanezu: de aceea te-am intrebat de ce 520i si nu 525d.... ca involuntar tu le-ai comparat si ai hotarat ca e mai bun 520i...pana la urma vorbind de performante totusi nu merita chiar orice motor pe benzina de dragul de a fi benzina ,daca iti permiti motoare mari normal ca iei benzina, cam asta as vrea eu sa subliniez..

 

Referitor la poluare.. la ce subscrii ? la ce am zis eu sau.. la partea verde ?

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

eu fac plinu la 5 zile :) ia uite ce am gasit eu pe www :)

530xi 0-100 km = 6.8 sec are 1565kg si 258cp

530xd 0-100 km = 6.6 sec are 1635kg si 231cp

 

 

deci uite ca exista un diesel mai rapid ca un benzinar :) 0-100 cu aceeasi capacitate :blink: eu am si benzinar si diezelar :) si pe toate 4 le iubesc ca de .....e a mea deci cea mai frumoasa

Link to comment
Share on other sites

pana sa-mi iau diesel citeam cu incantare cifrele astea ... maaaaaama ... un 320d ia suta in 8.9 secunde .. doamne fereste sa fi subturrat cu un diesel :blink:

 

in primu rand esti tentat sa cobori o treapta inferioara si atunci masina incepe sa planga si stai cu frica ca omori turbina

 

daca nu vrei asta apesi pedala si astepti .. si astepti .. si astepti .. si astepti .. si in sfarsit intra turbina :) ..

 

dieselu e bun ca performante .. doar cand e urcat liniar in ture.

 

la benzina ai si o adoua optiune. cobori o treapta inferioara .. si nu stai cu frica ca o sa-ti pice turbina in timp daca continui sa faci asta des.

 

apropo .. senzatia de frica pe care o traiesc pasagerii e mult mai mare la o masina pe benzina chiar si cand asta e cu mult mai slaba decat cea pe motorina* (LE).

 

va spun eu placerea adevarata se traieste intr-o masina pe benzina

Edited by B.M.W.
Link to comment
Share on other sites

Bavaria: consider ipocrizie... bmw mai putin poluant si bmw mai mult poluand.. daca vrea cineva sa fie moralist referitor la poluare, as prefera sa vorbeasca fiind proprietar de autoturism hibrid...

 

BMW nu am inteles partea cu frica la pasageri...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

pana sa-mi iau diesel citeam cu incantare cifrele astea ... maaaaaama ... un 320d ia suta in 8.9 secunde .. doamne fereste sa fi subturrat cu un diesel :blink:

 

in primu rand esti tentat sa cobori o treapta inferioara si atunci masina incepe sa planga si stai cu frica ca omori turbina

 

daca nu vrei asta apesi pedala si astepti .. si astepti .. si astepti .. si astepti .. si in sfarsit intra turbina :) ..

 

dieselu e bun ca performante .. doar cand e urcat liniar in ture.

 

la benzina ai si o adoua optiune. cobori o treapta inferioara .. si nu stai cu frica ca o sa-ti pice turbina in timp daca continui sa faci asta des.

 

va spun eu placerea adevarata se traieste intr-o masina pe benzina

284859[/snapback]

GOOD POST!

apropo .. senzatia de frica pe care o traiesc pasagerii e mult mai mare la o masina pe benzina chiar si cand asta e cu mult mai slaba decat cea pe motorina.

 

Vorbesti din propria experienta? :)

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Bavaria: consider ipocrizie... bmw mai putin poluant si bmw mai mult poluand.. daca vrea cineva sa fie moralist referitor la poluare, as prefera sa ca proprietar de autoturism hibrid...

 

 

284860[/snapback]

 

 

Nu, eu ma refer la cei care scot catalizatorul pentru a castiga 1,23CP :blink: ,eu nu as face asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

dieselu e bun in linie dreapta .. dar incepi sa-l injuri cand ai nevoie sa faci manevre bruste in trafic. n-are nervu necesar

 

????????????? eu cred ca e invers.......... benzina e buna in linie dreapta.....si dieselu e mai "nervos" in trafic...... nu ii vezi pe astia cu seat&skoda&passaturi tunate ce afuma magheru :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg.. de ce ma BMW.. daca nu tii masina subturata.. reactioneaza prompt si dieselul.... nu stiu ce diesel ai condus.. daca zici ca nu are nerv...vorbesti de 535d ? vorbesti de 530d ? vorbesti de 525D ? sau de 520D ? uite dupa cum zicea ciupanezu 525D s-ar parea sa fie mai nervos ca "orice benzinar" adica 520i... asta vreau sa accentuez dar nu baga nimeni de seama... nu se poate pune problema "ORICE BENZINAR" ca nu e asa.. credca am putea vorbi mai obiectiv daca am vorbi de motoarele de top diesel si benzina..
Link to comment
Share on other sites

Pai eram si ironic insa cei care au diesel sau vor sa-si ia diesel probabil au tendinta sa exagereze si sa faca comparatii ilogice intre diesel si benzina...

Si faza asta cu ejaculatu precoce....serios tu n-ai vrea ca sa conduci o masina la care sa schimbi vitezele la 6000 rpm de exemplu, iar sunetul motorului sa fie ceva atat de frumos?

284783[/snapback]

 

pai tu n-ai vrea sa faci un plin pe saptamana in loc de 2? cu 2 mil jumate mai tragi un iures sambata in cluburi.. eventual mai iei si o gagica cu tine si ii dai de baut.. poate o si f pana la urma...

 

discutia n-are sens.. eu daca nu mai puteam dupa 6000 de rpm imi vindeam dieselul si imi luam benzina...

 

 

pana sa-mi iau diesel citeam cu incantare cifrele astea ... maaaaaama ... un 320d ia suta in 8.9 secunde .. doamne fereste sa fi subturrat cu un diesel :blink:

 

in primu rand esti tentat sa cobori o treapta inferioara si atunci masina incepe sa planga si stai cu frica ca omori turbina

 

daca nu vrei asta apesi pedala si astepti .. si astepti .. si astepti .. si astepti .. si in sfarsit intra turbina :) ..

 

dieselu e bun ca performante .. doar cand e urcat liniar in ture.

 

la benzina ai si o adoua optiune. cobori o treapta inferioara .. si nu stai cu frica ca o sa-ti pice turbina in timp daca continui sa faci asta des.

 

apropo .. senzatia de frica pe care o traiesc pasagerii e mult mai mare la o masina pe benzina chiar si cand asta e cu mult mai slaba decat cea pe motorina* (LE).

 

va spun eu placerea adevarata se traieste intr-o masina pe benzina

284859[/snapback]

 

1: de ce sa fii subturat?

 

2: cu frica stai tu poate...

 

3: pai daca tu mergi subturat la 1000rpm si cand o calci astepti sa intre turbina mai bine mai tragi o fuga pe la scoala de soferi.

 

4: benzina urca in ture in trepte?

 

5: vezi nr. 3

 

6: nu am auzit in viata mea de asa ceva.

 

7: placerea adevarata nu se traieste intr-o masina.

Edited by Sini
Link to comment
Share on other sites

motoarele pe benzina sunt muuuuult mai elastice.. lasa-ti vrajeala asta. benzina poti sa o duci si sa o arunci in ce tura vrei fara sa se planga. daca vreau eu cobor o treapta din 3500 .. ca sa prind 4500-6000 in treapta inferioara .. si ma ajuta mult in secundele alea in care o fac. castig niste cai pe moment. la diesel nu-ti permiti .. apesi pedala si astepti sa se tureze pana iti intra turbina... intelegi?
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.