Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Citesc si rad de jumatate de ora... Imi place ca voi vedeti numai calitatile motoarelor diesel dar nu si partile negative. Parca sunteti niste copii din aia cu sapcuta cu elice, ba a mea e mai tare, ba nu a mea e ! Si pe de alta parte e vb strict de bmw nu de passatul diesel care tremura totul in el si suna ca un tractor care scuipa pioneze. Singurele argumente care le-am vazut de 1 mie de ori sunt consumul de 1% si faptul ca duce 1 miliard de kilometrii, dar nu va ganditi ca pe unii nu ii intereseaza consumul ? Aseara m-am plimbat cu un tovaras cu passat el a pus de 15ron motorina eu de 52ron benzina, si tot se lauda ca ce mult a mers el cu 150 de mii... penibil
Link to comment
Share on other sites

ce vrei ma nu toti sunt asa de bogati ca tine

285976[/snapback]

:blink: nu.s bogat, cand am bani ma plimb cand nu, nu :)

 

ideea in sine e ca eu unul respect orice masina marca BMW fie diesel sau benzina.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

eu peste tot pe unde am fost prin europa am dat de tot felul de oameni,mai bogati,mai putin bogati....in afara predomina masina medie de 18.000-20.000DDP,oameni cu salarii de 1200-2800E au astfel de masini care marea majoritate sunt diesel,pt ca LE PASA pe ce dau banii,ii intereseaza consumul,autonomia cum vreti voi...sunt bani pe care ii muncesti si te uiti pe ce ii cheltui...pt ca ei isi iau masini pe care le folosesc si pe care sa ii serveasca,nimeni nu sta dupa polishuri,briz-brizuri rahatisuri...pt ca nimeni nu are timp pt asa ceva,cand vine vb de revizie lasa cheile si vin a2a zi dupa ea.Timpul inseamna bani...stand dupa masina,nu iti aduce niciun ban

Am un amic spaniol care sta in Malaga....mi-a zis ca ultima oara cand a vazut un lamborghini a fost acum 4 ani

Romanii asa suntem noi mai fuduli,mai rasinosi...oricum Romania ca tara nu are nicio legatura cu Europa,asta e trara cu specific arab.

Link to comment
Share on other sites

Te contrazic. Am fost in tari arabe civilizate si n-avem nici macar o urma de asemanare. Daca e sa luam UAE, suntem departe rau in orice domeniu vrei tu.

 

Exista o influenta turceasca, dar mult mai putin decat in Grecia.

 

Germania nu o sa devenim niciodata. Dar probabil n-ai fost in Italia si Spania, ca semanam foarte mult cu cei de acolo.

 

La capitolul masini, noi cumparam Logan cand ei cumpara Fiat 600. Stai linistit. Dupa 10 zile prin Roma, ma gandeam ca de aia sunt multi romani prin Italia, pentru ca semanam mult cu ei.

Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multe nivele de arabi...si nu faceam referire la cele de top,in niciun caz

am fost in Italia si in Spania

am cunoscut un patron spaniol care are 4 fabrici de gresie si Faianta,2 un Spania ,una in Italia si una in China

Am fost in fabrica din Cabanes....in fine omul sta pe multe milioane de Euro si conduce Avensis,iar daca vezi cum e imbracat crede-ma ca ai angajati mai bine imbracati ca el...

Edited by Tesio
Link to comment
Share on other sites

ma ingrozesc de ce citesc pe topicu asta..... incepe sa degenereje mai bine il inchideti pana la urma fiecare cu ce poate diezel/benzinar........cu rezervoru plin sau cu el gol fiecare ar trebui sa se bucure de masina lui asa cum este ........mi se pare aiurea sa zici ca e penibil ca un prieten s-a plimbat la fel ca tine dar cu 150 de mi... si tu cu 520 de mi.....pai cine e mai castigat????? daca iti place sa arunci bani pe fereasta dar sti ca nu esti penibil ca ai bagat benzina de mai mult ..... nu mai zici nimic......
Link to comment
Share on other sites

Duxter..mai penibil e sa-ti tii masina in garaj si sa mergi cu troleu ca nu ai bani de benzina.... si in primul rand conversatia asta de 70 de pagini e doar anti diesel, cand si un motor pe benzina are dezavantaje.. daca faptu ca duce 1 milion de km.. nu e avantaj atunci ura ptr masinile care dupa 100.000 se duce motoru....

 

 

Dieselul e de rahat dar consuma putin ca doar nu poti merge cu el.. si motoru pe benzina e de aur...asta ar fi concluzia..

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

inseamna ca ala nu ti-e tovaras daca vorbesti asa de el :blink:

286038[/snapback]

pai doara nu l-am facut in tot felul, am zis ca si el ca si altii care au diesel se lauda cu consumuri de astea ... doara toata lumea stie ca diesel-ul consuma mai putin nu e nevoie sa se exagereze pe tema asta. Diesel-ul e diesel otto e otto fiecare cu ce poate si cu ce ii place. Intotdeauna o sa existe pareri si pareri despre ele, unele la locul lor altele nu. Se vede din tonul unor posturi cei care sunt scarbiti de otto si invers.

 

@Lifestyle

 

Asta incerc sa zic si eu ambele au dezavantaje si avantaje. Vine unu si zice ca diesel-ul e nu stiu cum si altul ca otto e nu stiu cum. Unde duce toata polemica asta ? Eu unul am mentionat intr-un post acum 50 de pagini :) ca nu imi place dieselul mie personal, nu ca e un motor trompeta.

 

In ce priveste tinutul in garaj....eu unu circul in fiecare zi, noaptea, ziua nu am ce face, circul noaptea din placere. Ce placere poti sa ai ziua cand faci un km in 30 minute.

Link to comment
Share on other sites

Duxter..mai penibil e sa-ti tii masina in garaj si sa mergi cu troleu ca nu ai bani de benzina....  si in primul rand conversatia asta de 70 de pagini e doar anti diesel, cand si un motor pe benzina are dezavantaje.. daca faptu ca duce 1 milion de km.. nu e avantaj atunci ura ptr masinile care dupa 100.000 se duce motoru....

Dieselul e de rahat dar consuma putin ca doar nu poti merge cu el.. si motoru pe benzina e de aur...asta ar fi concluzia..

286061[/snapback]

 

dap .. benzina rulz .. dar cred ca multi prefera dieselu.. si eu prefer dieselu de la o vreme :blink:

 

deci din partea mea se poate inchide .. oricum ma dezabonez ca mi s-a umplut inboxu

 

forza steaua

 

 

va las

Link to comment
Share on other sites

pai doara nu l-am facut in tot felul, am zis ca si el ca si altii care au diesel se lauda cu consumuri de astea ... doara toata lumea stie ca diesel-ul consuma mai putin nu e nevoie sa se exagereze pe tema asta. Diesel-ul e diesel otto e otto fiecare cu ce poate si cu ce ii place. Intotdeauna o sa existe pareri si pareri despre ele, unele la locul lor altele nu. Se vede din tonul unor posturi cei care sunt scarbiti de otto si invers.

 

iti zic eu ca nu e nimeni scarbit de nimic , nici de benzina , nici de motorina...nu exista motiv pentru asa ceva....fiecare cu ce doreste...eu nu mi-am dorit neaparat un diesel dar ma multumesc cu asta :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ciupanezu: poti sa aduci ce argumente vrei tu, dar nu spune tu ca un motor e mai putin fiabil ca nu ii intretinut, pana la urma si la bmw la motor nou daca nu il intretin ei nu ai garantie pe el deloc...

 

Ciupanezu: chiar daca nu stiu ordinea in care o sa-mi cada toata masina, pot sa suport cheltuielile la timp ca intretin bine masina, pe langa asta prietenii mei mai apropiati au bmw-uri cam toti... 1 are pe benzina si 2 au pe motorina... si stiu sa primesc niste sfaturi, stiu sa nu fac economie cand e vorba de schimbul de ulei sau filtre stiu sa nu fac economie cand vine vorba de motorina.

 

Pana la urma cand s-a pus problema km parcursi cu succes, argumentele taleu s-au concentrat asupra populatiei romane.. pe nemti ii tine pe romani nu ii tine motoru diesel.  Exista 2 feluri de dezbatere, in una etalezi calitatile motorului ca sa reiasa ca e super tare.. si intr-una ataci concurenta.. asta e stilul politic..

285916[/snapback]

Ce scriu eu si ce raspunzi tu :blink:

 

Pai normal ca pe nemti ii tine orice motor pt ca au combustibili mai buni, au alta mentalitate, sunt mult mai corecti, schimba tot ce trebuie la timp.

Link to comment
Share on other sites

unde e penibilul?

286000[/snapback]

Pai daca se lauda unui prieten ca masina lui consuma mai putin decat a celuilalt inseamna ca n-are caracter. E ca si cum zici: "Na fraiere ce destept sunt! Imi consuma mai putin decat tie n-am treaba sunt smecher"

 

Daca esti prieten cu cineva nu te lauzi si nu faci comparatii intre tine si el. Este o atitudine de taran asta.

 

Acuma daca iti consuma masina putin sau ai o masina cu performante bune inseamna ca trebuie sa te lauzi? :blink:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Duxter..mai penibil e sa-ti tii masina in garaj si sa mergi cu troleu ca nu ai bani de benzina....  si in primul rand conversatia asta de 70 de pagini e doar anti diesel, cand si un motor pe benzina are dezavantaje.. daca faptu ca duce 1 milion de km.. nu e avantaj atunci ura ptr masinile care dupa 100.000 se duce motoru....

Dieselul e de rahat dar consuma putin ca doar nu poti merge cu el.. si motoru pe benzina e de aur...asta ar fi concluzia..

286061[/snapback]

Nu cred ca e mai penibil sa mergi cu troleul. Poate ca n-are omu bani trece printr-o perioada mai proasta. Mai penibil e sa te lauzi.

 

Eu am urmatoarea parere. Nici benzina nu e de aur nici diesel-ul de rahat. Oricare dintre cele doua au si avantaje si dezavantaje.

 

Dezavantajul cel mai mare al motorului pe benzina este consumul, al diesel-ului intretinerea mai scumpa.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.