Jump to content

temperatura scazuta iarna


darkSoul

Recommended Posts

Salut...am o nelamurire,

la viteze mai mari(peste 120km/h) am observat ca doar iarna apa la temperatura motorului scade(acul nu mai sta vertical, sta mai mult spre partea albastra) si problema ar fi ca nu prea mai baga caldura...dc merg in orash nu am probremele acul ramane perfect vertical indiferent cat de frig este...stie cineva ce ar putea fi?

Link to comment
Share on other sites

si bineinteles scuturile de dedesubt. sa intelegem ca in oras incalzeste inauntru fara pb la turatia max a ventilatorului ?

da..in orash baga caldura de nu poti sa stai...problema apare la drum intins si viteze mari...si adevarul e ca nu am scutul ala :twoup:

e un e46 diesel 2004

Edited by darkSoul
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema si la mine. Un 320 d e46.

Am schimbat termostatul principal insa nici o imbunatatire. Dar nu l-am schimbat degeaba fiindca era plesnit un piciorus de fixare.

Am schimbat si termostatul EGR si acum e ok. Se schimba foarte usor termostatul de la EGR.

numai bine.

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa par aiurea dar, nu cumva este datorita faptului ca e frig si e curentul de aer care raceste motorul ?

 

Nope. Rolul sistemului de racire in ansamblu e sa mentima temperatura motorului cat mai constanta (poate varia, dar foarte putin) indiferent de conditiile atmosferice, viteza, vant ploaie, nervi, muci in ceai, zeama gunoilui lasata pe jos in fata blocului de gunoieri, etc etc.

Link to comment
Share on other sites

Ca idee, am schimbat termostatul EGR pentru ca masina mea se manifesta perfect la fel cum a spus colegul @darkSoul in primul post dar totusi acul de la temperatura nu sta fixat pe mijloc la deplasarile in exterior, mai ales atunci cand drumul e in panta.

 

Daca problema e de la termostatul principal ma gandesc ca iarna as face frig in masina dar in oras e totul ok. Vara la temperaturi normale de +15 masina se incalzeste perfect.

Link to comment
Share on other sites

problema este ca ramane deschis termostatul egr, ca sa vezi daca este dus termostatul egr il desfaci ca nu este greu si suflii-n el , daca poti sa suflii poti sa-l arunci

daca sa stii si cum...poate imi zice cineva exact cum...am fost cu ea la service, a pus testeru si cica EGR nu este k dc era stricat iesea pe test...nush ce sa cred...mie tot mi`e suspect EGR-ul asta...si cel mai bine ar fi sa il descfac..

Link to comment
Share on other sites

Termostatul de la EGR e de fapt un tub de plastic cu 2 termostate care lucreaza impreuna.

E foarte complicat dupa parerea mea.

Eu l-am schimbat si m-am jucat putin cu el in casa. La mine nu mai inchidea deloc.

Ionatan daca ai schimbat ambele termostate si nu sta acul pe mijloc altceva e problema.

Poate nu ai aerisit sitemul...

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Din ce am inteles eu termostatul mare functioneaza foarte bine de obicei, doar ca se rupe sistemul de fixare.

La mine mergea bine termostatul dar un piciorus era rupt si nu mai statea bine in suport. Trecea antigel pe langa.

Termostatul EGR e destul de dubios. Cum am spus are in el 2 termostate. La mine nu mai inchidea deloc.

Daca suflam in el parca suflam intr-o teava. Am incercat cu apa calda si rece de la retea. debitul nu se modifica deloc.

Cu termostatul principal poti sa-l dai jos daca e ok il pui la loc daca nu il schimbi si gata.

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am inteles eu termostatul mare functioneaza foarte bine de obicei, doar ca se rupe sistemul de fixare.

La mine mergea bine termostatul dar un piciorus era rupt si nu mai statea bine in suport. Trecea antigel pe langa.

Termostatul EGR e destul de dubios. Cum am spus are in el 2 termostate. La mine nu mai inchidea deloc.

Daca suflam in el parca suflam intr-o teava. Am incercat cu apa calda si rece de la retea. debitul nu se modifica deloc.

Cu termostatul principal poti sa-l dai jos daca e ok il pui la loc daca nu il schimbi si gata.

Numai bine.

am shi eu problema asta...imi zice shi mie cineva unde gasesc termostatul asta EGR?

Link to comment
Share on other sites

am shi eu problema asta...imi zice shi mie cineva unde gasesc termostatul asta EGR?

 

 

inceaca la MP rubrica vanzari piese auto

ma refeream unde este el montat...nu de unde il cumpar:D :twoup:

 

aaaa

atunci da un search pe forum ca o sa gasesti n topicuri :)

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Depinde cat de frig e afara si cu ce viteza mergi.

Si la mine am observat iarna trecuta ca la -15 grade si ruland cu ~120km/h nu ajungeau liniutele(adica aveam 1-2 liniute lipsa) pana unde trebuie(adica unde stiu ca motorul are 90) dar asta nu inseamna ca e ceva defect. N-am avut curiozitatea sa pun un tester, dar poate voi avea iarna asta.

 

PS: Acelasi lucru se intampla si la Dacie si puneai cartonul in fata. Diferenta e ca acolo chiar iti murea motorul sau nu mai tragea deloc pe cand aici lucrurile au evoluat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.