Jump to content

Recommended Posts

Vreau sa incep prin a va multumi ca existati alaturi de voi am rezolvat "1 milion de probleme" la masina mea si am nevoie din nou de ajutorul tuturor membrilor profesionisti care cred ca pot sa ma ajute cu un sfat bun....

Problema sta in felul urmator astazi mi a scris in bord OIL SERVICE si am intales ca trebuie sa fac schimbul de ulei , si as dori sa stiu ce fel de ulei sa cumpar si cata cantitate de ulei sa cumpar tin sa mentionez ca masina este un 318i din 1992 luna a 5 a motorul e cam uzat are peste 300.000 km presupun in bord apar doar 210.000 care cred ca sunt falsi eu am masina de 3 luni de zile si am mers cu ea in forja si acuma vreau sa merg cu ea regulamentar sa zic asa tinand cont ca vine si iarna si vremea nasoala as dori sa imi recomandati un ulei bun pentru masina mea si de la cine pot cumpara .... mai exact marca si cantitatea major parte din prieteni mei mi au spus sa cumpar 4 litri castrol 10 w 40 dar vreau sa va intreb sa fiu sigur ce sa iau multumesc anticipat pentru tot si multumesc ca existati.

Link to comment
Share on other sites

Ti-as recomanda Motul 6100 Synergie 10W-40, acesta il am si eu in motor. Pretul este rezonabil avand in vedere ca este un ulei semisintetic, are cam acelas pret cu un Castrol mineral iar in aceasta comparatie Motul este clar mai bun. La urmatorul schimb ii poti pune un ulei full sintetic daca vrei, cum ar fi 8100 X-cess dar momentan ramai la semisintetic deoarece nu stii ce ulei a avut inainte si asa este cel mai safe sa faci trecerea progresiva de la un ulei mineral (probabil ce ai acum in motor) la un ulei semisintetic si in final unul full sintetic.

Da un telefon la www.motul-romania.ro si intreaba ce distribuitori au in orasul tau. Cumparand direct din reteaua oficiala nu risti sa primesti un ulei contrafacut (s-au mai auzit povesti horror cu Castrol contrafacut, cu Motul nici una pana acum)

Daca spui ca ai un 318i inseamna ca ai ori motorul M40 ori M43. In ambele cazuri iti trebuie 4 litrii dar as zice sa cumperi 5 sa ai unul de rezerva/completat.

Sa nu uit, daca motorul este cam uzat si iti pierde compresie, baga-i cu toata increderea un Duralube, face minuni

Link to comment
Share on other sites

indiferent ce ulei ai in masina acum, e normal sa ai si tu o idee cat d cat despre starea motorului tau 300 sau 200 K km.

asa ca, normal ar fi sa demontezi capacul de la tacheti, baia de ulei, speli motorul la interior, remontezi la loc, filtru de calitate, daca stii ca motorul consuma sau e usor zgomotos dimineata pune ulei cu bisulfura de molibden, Mo2S, se gaseste relativ usor, grafitul ala nu poate decat sa faca bine unor cuzineti cu ceva uzura si lagare/axa cu came / tacheti. daca tot umbli la capac tacheti e normal sa verifici si starea internelor chiulasei. e f important sa vezi daca ai cva depozite pe capac / chiulasa.

 

nu-ti doresc sa gasesti cva ca in pozele e mai jos.

 

 

post-5642-1283751073_thumb.jpg

 

 

 

post-5642-1283751142_thumb.jpg

 

rabdare, atentie si noroc.

ulei cu Mo2S e asta;

 

 

 

 

daca se considera reclama puteti sa stergeti. eu nu vand ulei asa ca...

 

IN CEEACE PRIVESTE GRADATIA ULEIULUI TRB SA VERIFICI SPECIFICATIILE DIN MANUALUL DE INSTRUCTIUNI AL MASINII TALE .

post-5642-1283751575_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.