Jump to content

unghi volan


Munteanu

Recommended Posts

problema:

 

am schimbat bielete antiruliu si capat de bara stanga, pastrand capatu de bara dreapta, mi-a zis ca e bun si ca nu trebuie schimbat.

 

dupa ce am schimbat aveam volanu stramb. inainte sa schimb volanu era drept, directia banuiesc ca era dreapta, si ceea ce nu stiu este ce unghi aveam la volan inainte ca sa schimb ceva.

 

apoi am facut geometria, si la unghi volan 0, volanu era foarte foarte putin spre dreapta 1-2-3grade (asta din ochii) nu stiu exact, ptr ca nu stiu; cand indreptam volanu (in mers) adica pozitia 0 cu mainile, dar nestiind cat este valoarea din calculatorul masinii, masina tragea incet incet dar sigur stanga.

 

am fost iar la facut geometria si e la fel ca inainte(adica inainte sa schimb bielete sau capat de bara), adica volanu drept, directia de la roti banuiesc ca e drepata, masina merge drept, volanu e drept, dar nu stiu ce unghi are volanu acum, ca are 1-2-3-4-5-6 grade, eram prea fericit ca este iar bine, si nu a mai pus testaru sa vada unghiul volanului.

 

am mers cativa km cu masina si nu s-a aprins DSC sau ABS.

 

care este limta maxima admisia la unghiul de la senzorul de volan ca sa nu se aprinda DSC si ABS?

 

acest senzor se poate decalibra? se reseteaza? acum ca masina merge drept, volanu e drept, pot sa recalibrez sau setat senzorul ca si cum asta e unghiul 0 al volanului?

 

se poate afla daca volanu e mutat de pe pozitia lui de 0, 1-2-3-4 canaluri mai incolo, adica el sa nu fie pe canlul 0 pus din fabrica si sa fie pe canlul 2 si sa aiba

unghiul de senzor al volanului 0?

 

pot ca sa pastrez volanu cum e acum drept, masina merge drept, nu stiu pe ce canal e volanu (daca e pozitia 0 din fabrica sau 1-2-3-4-5-6...) si sa ii resetez sau recalibrez valoarea unghiului de senzor al volanului ca si cum asta ar fi unghiul 0 al senzorului?

Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

Senzorul de unghi volan se poate recalibra din tester,sunt cativa aici pe forum care fac asta si nu este mare branza,daca vrei iti recomand eu pe cineva,doar daca ai drum prin bucuresti!

E posibil sa pui senzorul pe valoarea 0 a unghiului,iar volanul sa fiu putin stramb totusi...aproape insesizabil!

Link to comment
Share on other sites

grade pozitie volan, nu +-5 grade la roata..., din cate tin minte cel putin la vw cu acelasi tip de modul abs-dsc ca si pentru bmw e39, ma refer la bosch 5.7 innainte sa calibrezi senzorul si pui volanul drept ai la dispozitie aceasta marja de eroare. practic, mergi drept, toti cei 4 senzori de rotatatie ai rotilor au aceeasi valoare, si valoarea unghiului volan poate sa fie in limitele +-5 grade. bavaria, daca ai alte informatii..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.