Jump to content

consum 120i


tiger1

Recommended Posts

10,5-11% e consum de 2.0d manaual,eu zic 15%,asta daca nu mergi mai mult nopatea sau in weekend

 

15-16 ia 325 automat , daca merg civilizat , trafic moderat, am scos si 14,5 . Nu are nici un sens sa omori masina cand traficul nu permite .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
kruger, tu ai e36 de ani buni si cred ca vreo 150 cai daca mai sunt toti si caroserie mai mare, seria 1 2.0 170 cai benzina e ultima generatie de motor, ma gandesc ca a mai evoluat bmw-ul si din punct de vedere al consumului in 15 ani, nu crezi?
Link to comment
Share on other sites

Mie ca sa traversez bucurestiul dinspre Colentina spre Rahova imi mananca cam 11.5minim,13 maxim la traficul de 8.00 dimineata.Asta la 116i ul prefacelift./manuala.Seara,undeva intra 9 si 10.

Depinde mult de conditii:

-semafoare

-trafic

-stil agresiv sau domol(aia care accelereaza sa fie primii la semafor sau aia care o lasa in frana de motor sa "curga")

-motor

Depinzand de acest factori la un 120i /automat poti sa ai si 10-16%.

Heck...daca prinzi verde de la arcul de triumf pana la intercontinental noaptea poate scoti si 7% :twoup:

kruger-ai perfecta dreptate ,din pacate e un atribut al romanilor.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

la 118d, manual, consumul este undeva la 11 12 in oras in miezul zilei, noaptea poate sa scada si in 7.7 - 8% daca mergi cu a treia la 50 km/h.

un prieten are 318Ci din 2004 (2.0 benzina de 145 cai) automata. Noaptea a reusit sa scoata 12.5 - 13 % chinuita rau de tot. Ziua nu ii scade sub 16% in oras, iar afara, daca dormi pe tine cu 60 in localitate si 100 afara, consuma 7.2 - 7.5, daca merge mai agresiv, sub 9% n-o scade sub nicio forma.

 

Concluzie personala : benzina + automata = dragoste curata :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Mi se pare cam mare consumul de 11-12% pt 118d !! A mea (525i steptronic) a avut luna asta un consum de 13.4% mers numai in Bucuresti (la diferite ore), ma gandeam ca 118d consuma undeva la 7-8% maxim, deoarece oficial ei spun ca e undeva la 5-6 (in oras)! Pai asa chiar ca nu se merita sa mai iei diesel!

 

PS:320i E36 al fratelui meu consuma 10,5% in Bucuresti .... si are peste 200kkm!!!

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

E ciudat si cu consumul asta , unii dau consumul maxim , altii pe ala minim , unii merg noaptea , altii bara la bara ziua , unii merg lejer , altii in forja ... de aici si diferentele mari intre consumuri.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.