Jump to content

Sprai WD 40


alex26

Recommended Posts

(BMW 318IS 1995)

Am cumparat un sprai WD 40 si am pulverizat pe la filtrul de aer in debitmetru in timp ce o acceleram (pe loc bineinteles).

 

Nu aveam probleme cu debitmetrul, dar tot de pe forum am aflat ca WD 40 curata mizeria din admisie si am vrut sa previn eventualele fluctuatii de relanti.

 

Vroiam sa va intreb daca am facut bine sau nu.

 

Multumesc!

Edited by alex26
Link to comment
Share on other sites

Daca masina inca mai merge...ai facut bine...daca se simte la acceleratia brusca ca e mai vioaie...inseamna ca sprayul si-a facut treaba si ai facut ceva extraordinar...dar am si eu o intrebare...debitmetrul tau e cu clapeta sau cu senzor termic?...ca sprayul era penrtu curatarea eventualelor mizerii depuse in lagarele clapetei si care ar fi incomodat miscarea usoara a acesteia...desi dupa filtrul de aer ce mizerii ar putea sa treaca? :blink:
Link to comment
Share on other sites

WD 40 curatza, intradevar, diverse chestii... Mai ajuta shi la slabit shuruburi, etc. Dar toate operatziile astea implica shi folosirea unei carpe :), adica e o curatzare old fashion way. Dai cu shpray, shtergi cu carpa.

 

Nu mai baga nimic in aerul care intra in motor - mai ales ceva inflamabil - ca modifici amestecul de explozie intr-un mod de care ECU nu are cum sa ishi dea seama. In cel mai rau caz pe acolo bagi oxid de azot :blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca masina inca mai merge...ai facut bine...daca se simte la acceleratia brusca ca e mai vioaie...inseamna ca sprayul si-a facut treaba si ai facut ceva extraordinar...dar am si eu o intrebare...debitmetrul tau e cu clapeta sau cu senzor termic?...ca sprayul era penrtu curatarea eventualelor mizerii depuse in lagarele clapetei si care ar fi incomodat miscarea usoara a acesteia...desi dupa filtrul de aer ce mizerii ar putea sa treaca? :blink:

124726[/snapback]

Cand o accelerez se deschide o clapeta, dar am si ceva mic ca o rezistenta (senzor), nu stiu care e rolul ei.

Oricum, l-am dat jos de tot si l-am curatat cum trebuie. Nu facusem prea bine. Ramasese unsoare prin el si s-ar mai fi depus praf.

Masina a mers si merge si acum foarte bine. Multumesc!

Edited by alex26
Link to comment
Share on other sites

Cand o accelerez se deschide o clapeta, dar am si ceva mic ca o rezistenta (senzor), nu stiu care e rolul ei.

Oricum, l-am dat jos de tot si l-am curatat cum trebuie. Nu facusem prea bine. Ramasese unsoare prin el si s-ar mai fi depus praf.

Masina a mers si merge si acum foarte bine. Multumesc!

125374[/snapback]

Pe viitor mai intai intreaba si pe urma incerca... :blink:

Nu de alta...dar tot ai desfacut debitmetrul..solutia cu sprayul e pt rapiditate si comoditate..ca sa nu mai desfaci debitmetrul..fasss si pleaca mai departe :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Cred ca mai important e regulatorul de ralanti, la 318is. La altele nush daca au si unde e. Cel de sub galerie. L-am curatat si eu de cateva ori, dar nu am stiut de spray-ul asta. Cu diluant. De la el iti fluctueaza ralantiul uneori. La multe e36 am vazut mersul asta neregulat. Daca e doar murdar regulatorul, isi va reveni. Adik poti sa il cureti preventiv cum ai facut si cu debitmetrul. Cand e dus, o sa vezi ca nu mai ai ce-i face.
Link to comment
Share on other sites

Cred ca mai important e regulatorul de ralanti, la 318is. La altele nush daca au si unde e. Cel de sub galerie. L-am curatat si eu de cateva ori, dar nu am stiut de spray-ul asta. Cu diluant. De la el iti fluctueaza ralantiul uneori. La multe e36 am vazut mersul asta neregulat. Daca e doar murdar regulatorul, isi va reveni. Adik poti sa il cureti preventiv cum ai facut si cu debitmetrul. Cand e dus, o sa vezi ca nu mai ai ce-i face.
Link to comment
Share on other sites

Da,intradevar e bun sprayul.L-am folosit si eu la debitmetru,dar acesta intai trebuie dat jos,pentru a fi curatat mai bine.Chiar se simte diferenta apoi.Daca stie cineva cum se procedeaza la corpul de acceleratie la un 318 is.......

133104[/snapback]

ce tip de debitmetru ai, cu fir cald sau cu clapeta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.