Jump to content

E 60 - Zgomot bancheta spate


duca

Recommended Posts

Salut!

 

Am un zgomot (greieras) foarte deranjant in spatarul banchetei din spate. Este ca un clincanit foarte usor. Apare cand merg pe drumuri denivelate. Aveti vreo idee de la ce ar putea proveni. Sunt decis sa dau jos bancheta (sezut + spatar) pentru a vedea de unde vine. Vreau sa fac aceasta operatiune intr-un mod foarte migalos, motiv pentru care nu vreau sa apelez la un service. Problema este ca nu am nici cea mai vaga idee cum as putea demonta cele 2 componente (sezut + spatar). Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?

 

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a intamplat si mie.... am cumparat un tub de WD-40... am dat pe la "balamalele" alea ( sau cum se numesc )... si nu mai am probleme acum.

 

 

Merci mult, dar am 2 intrebari

 

1. Ce este acest WD - 40?

2. Ce sunt aceste balamale si unde sunt situate?

 

Pentru a unge aceste balamale ai scos bancheta sau nu?

 

Merci mult!

Link to comment
Share on other sites

WD40 e un lubrifiant sub forma de spray.

 

Nu e nevoie sa dai bancheta jos, cred ca e suficient sa o rabatezi. In general tubul de WD40 vine si cu un pai subtire de plastic, care te ajuta

sa ajungi mai usor cu jetul unde ai nevoie. Balamalele le gasesti usor, n-ai cum sa le ratezi :twoup:

 

Asa arata spray-ul.

post-3430-1284442525_thumb.jpg

Edited by batman73
Link to comment
Share on other sites

WD40 e un lubrifiant sub forma de spray.

 

Nu e nevoie sa dai bancheta jos, cred ca e suficient sa o rabatezi. In general tubul de WD40 vine si cu un pai subtire de plastic, care te ajuta

sa ajungi mai usor cu jetul unde ai nevoie. Balamalele le gasesti usor, n-ai cum sa le ratezi :twoup:

 

Asa arata spray-ul.

 

 

Problema este ca spatarul banchetei nu se rabateaza. Este fix. Cum procedez in acest caz?

 

Merci!

 

acu' cinstit vorbind, daca n-ai utilizari ulterioare pt WD, poti sa pui la bancheta si 2-3 picaturi de ulei cu o siringa sau altcva

 

Da, cred ca voi incerca intr-o prima faza cu niste ulei, dar numai sa pot ajunge la acele balamale.

La mine bancheta nu se rabateaza, este fixa. Cum procedez in acest caz?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Ai cumva acea parte din mijloc care se poate da in jos? La mine acolo, suportul de pahare facea urat. Il deschisese cineva in spate si nu l-a mai pus bine la loc.

 

Vezi sa nu fie de acolo...

 

Problema este ca acel maner din mijloc probabil este rupt, fiindca nu pot sa dau aceea parte in jos. Nu stiu daca asa am cumparat masina sau s-a rupt intre timp, fiindca acea parte din mijloc nu am coborat-o niciodata.

 

Merci!

 

 

Si la mine scartaia bancheta la e90. Am rabatat-o si am dat pe la toate prinderile cu ceva spray dat de socra-miu, cred ca era wd 40. A disparut orice zgomot !

 

Asta incerc sa fac si eu : dar cum ai rabatat-o ? Dupa serviciu ma duc sa vad daca reusesc sa o rabatez.

Am incercat acum vreo 2 luni, dar nu am reusit.

Posibil ca la mine (E60) sa nu pot rabata bancheta?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Posibil ca la mine (E60) sa nu pot rabata bancheta?

Daca ai bancheta care se rabateaza, trebuie sa ai in portbagaj doua manere pe partea superioara din interiorul porbagajului, chiar sub luneta,

cate una pe fiecare parte.

 

Salut!

 

M-am uitat aseara si, din pacate, nu am acele manere : deci bancheta nu se rabateaza!

Ce fac in cazul asta, trebuie sa demontez bancheta? Mai am acele balamale daca nu se rabateaza bancheta?

Si daca trebuie rabatata, dati-mi cateva sfaturi cum sa procedez!

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema o am si eu.

am cautat pe net mai demult si am gasit ceva semanator despre cum demontezi si unde trebuie sa lubrifiezi. am facut PDF din pagina aia in ideea ca am sa fac si eu aceleasi operatiuni. din pacate nu prea am gasit timp sa le fac. si zgomotul e din ce in ce mai enervant.

sper sa ai tu timp si sa ne zici daca a functionat

 

din pacate nu pot sa fac upload la fisier. poate ma ajuta un admin sa imi zica in ce fel pot uploada. fisierul are 1.08 MB.

Edited by giorgioand
Link to comment
Share on other sites

uite am gasit exact thredul cu aceeasi problema la care am facut PDF.

sper sa nu fie vreo problema daca dau un link catre un forum din afara.(daca sunt probleme ca am factu asta, rog sa mi se spuna sa stiu pe viitor- oricum este vorba de a ajuta un coleg si mi se pare corect sa ii trimit linkuri daca sunt de ajutor)

http://forums.5series.net/topic/99413-how-...nd-fixed-my-cre

trebuie sa ai cont acolo ca sa vezi imaginile.

Link to comment
Share on other sites

uite am gasit exact thredul cu aceeasi problema la care am facut PDF.

sper sa nu fie vreo problema daca dau un link catre un forum din afara.(daca sunt probleme ca am factu asta, rog sa mi se spuna sa stiu pe viitor- oricum este vorba de a ajuta un coleg si mi se pare corect sa ii trimit linkuri daca sunt de ajutor)

http://forums.5series.net/topic/99413-how-...nd-fixed-my-cre

trebuie sa ai cont acolo ca sa vezi imaginile.

 

salut!

 

In acest week-end imi voi face cont pt a vedea pozele, si in cel mai scurt timp voi incerca sa remediez problema.

Straniu este ca (am observat in cursul acestei saptamani) zgomotul de care tot vorbim se accentueaza doar cand cineva este asezat pe bancheta. Deci, zgomotul are legatura cu sezutul sau cu spatarul.

Link to comment
Share on other sites

cit ai scris aici demontai si scaunele fata...

 

Da, profesore, dar nu sunt chiar atat de priceput in aceasta privinta! Si mai ales ca nu am nici cea mai vaga idee cum se demonteaza!

Dar, in loc sa faci tu comentarii aiurea, da-mi niste sfaturi cum sa demontez? :twoup:

 

Ce zici, ma ajuti? Sunt convins ca ai sa-mi oferi niste sfaturi! LE ASTEPT!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.