Jump to content

Amortizoare


r0n1n

Amortizoare sport  

216 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

eu unul nu inteleg ce legatura au amortizoarele cu garda la sol (ridicat/coborat).

 

mai mult ca sigur arcurile nu erau ceea ce trebuie, sau nu au fost instalate cum trebuie.

la niste arcuri cu drop 40, se vede imediat (nu la fel la -15), iar monroe reflex au cursa mai scurta deci nu ar avea de ce sa tina amortizoarele garda la sol.

 

BS pSS9 si KW 2/3 cred ca nici nu se pot compara cu Sachs/Monroe si altele...pe langa faptul ca fac parte din 2 categorii diferite (eu inca n-am gasit pe nicaieri kit de suspensii reglebile Sachs), primele sunt chiar suspensii sport (reglaj inaltime, duritate, camber) iar celelalte sunt aiurea denumite sport (sachs supertouring si monroe reflex sport).

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat la un e39 suspensia normala cu arcuri h&r ce coboara fata cu 30 si spatele cu 15.am amortizoarele monroe reflex sport.totusi nu mi-a coborat fata deloc.aveti idee ce pot sa fac?

Ti-a coborat Putin nu are cum.. Eu am pus arcuri fata H&r drop 5,5 si a coborat undeva pe la 3,5.. In cazul tau drop'ul real este de 1,5., poate mic sa Iti dai seema

Edited by fizz
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

Am mai postat undeva, dar nu vazusem postul asta aici

 

Am si eu un amortizor curs, intrebare este ce trebuie sa schimb?

Vreau sa le schimb pe ambele, trebuie sa schimb si flansele? In afara de astea mai trebuie altceva, gen garnituri sau alte alea?

Cautand pe net, am vazut ca sunt mai multe feluri de amortiozoare, facute de aceeasi firma pt acelasi model. Stie cineva sa imi spuna exact ce imi trebuie?

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am mai postat undeva, dar nu vazusem postul asta aici

 

Am si eu un amortizor curs, intrebare este ce trebuie sa schimb?

Vreau sa le schimb pe ambele, trebuie sa schimb si flansele? In afara de astea mai trebuie altceva, gen garnituri sau alte alea?

Cautand pe net, am vazut ca sunt mai multe feluri de amortiozoare, facute de aceeasi firma pt acelasi model. Stie cineva sa imi spuna exact ce imi trebuie?

 

Mersi

Ideal ar fi sa le scnimbi pe ambele (de obicei asa si vin in pachet) si flansele daca se observa o uzura ridicata(josuri , batai mici) mai ales daca ri amortizoare sport care sunt mai tari.

Link to comment
Share on other sites

poi normal iti trebuie amortizorul cu flansa, daca flansa ta e ok, si daca se potriveste pe noul amortizor, desi cred ca se potriveste ca este facut dupa sasiu ,si nu dupa amortizor,...poti sa-l pui pe acela pe noul amortizor, si daa trebuie sa le schimbi pe ambele.

altceva nu cred ca iti mai trebuie, daca este cel depe fatza, vezi ca trebuie sa fie compatibil cu arcu'

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ideal ar fi sa le scnimbi pe ambele (de obicei asa si vin in pachet) si flansele daca se observa o uzura ridicata(josuri , batai mici) mai ales daca ri amortizoare sport care sunt mai tari.

Cum sa vina "ambele in pachet" :frantics: ? Tu asa ai cumparat amortizoarele ? 2 in 1 ca dero...sau te referi la suspensii sport "dedicate"?

 

Pe spate trebuie sa mai iei o garnitura (se comanda separat, intrebi pe cel de unde cumperi) care vine intre flansa si caroserie iar pe fata, ce ai pe amortizorul vechi treci pe cel nou, eventual si flansa. Te uiti pe eticheta amortizorului de pe masina, compari cu varianta de echipare de fabrica (posibil amortizoarele sa fie schimbate anterior si in loc de Mtech, dau un exemplu, sa se fi pus amortizoare standard) si comanzi dupa codul gasit.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Intervin si eu cu o mica intrebare:

Intrucat nu gasesc amortizoare sport fata pentru E36 din 1991 (vad ca majoritatea producatorilor fac pentru modelele dupa 1992), pot pune amortizoare normale si sa pastrez arcurile sport sa ramana masina la acelasi nivel? Care ar putea fi problemele? Pe spate tot amortizoare sport am.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.