Jump to content

Discuri si placute frana BMW e36..Upgrade.


calinbmw2000

Recommended Posts

Urmeaza sa schimb placutele si discurile de frana la masina .

 

Inca nu sunt convins ce fel de discuri sa folosesc .Avand in vedere ca nu schimb discurile zilnic,de ce sa nu profit de ocazie si sa incerc sa fac masina mea sa franeze mai bine .

 

Ce parere aveti,care din urmatoarele Kituri de frana recomandati..

 

1.ATE Power disc,cu placutele aferente..

 

2.Aceleasi discuri si placute cu care a iesit masina din fabrica (probabil sunt tot ATE discuri ventilate)

 

3.Discuri si placute EBC(am auzit ca au fost probleme cu ele,chiar aici pe forum,parca nu ma tenteaza)

 

Dca aveti si alte recomandari sunt binevenite..

 

P.S.Mi s-a aprins in bord martorul de la placute (nu am mai circulat cu masina de atunci) .As mai avea de parcurs 2k km(pana la micul meu atelier de acasa) majoritatea pe autostrada,credeti ca rezista placutele pana acasa,sau nu se merita riscul si sa schimb placutele.Precizez ca doar pe fata sunt consumate.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Da, OEM este ATE (disc, etrier si placute dar nu in toate cazurile).

 

 

Eu as recomanda discuri ATE Power Disc (grooved) + placute ATE sau discuri Zimmermann (drilled) + placute ATE... o altrnativa buna la placute este TEXTAR.

 

Totul mentionat mai sus este made in Germany, si au fost probate de mine cu rezultate excelente.

Link to comment
Share on other sites

vezi ca daca pui discuri ATE POWER PAD , obligatoriu trebuiesc puse si Placute tot ATE POWER PAD(insa costa foarte mult) , nu placute ATE normale ,asta daca vrei sa nu ai probleme :)

Asa cred si eu ca este recomandat,totusi placutele respective cat poate sa fie de scumpe .Ma gandesc ca isi justifica pretul (setul discuri+placute ATE Power Disc). :twoup: .Adica va fi un upgrade fata de cele stock...

Link to comment
Share on other sites

Incepeti sa ma speriati,discuri ovale in 1000km.. :twoup:

Cred ca pana la urma cea mai buna solutie raman cele OEM..

 

Plus ca nu inteleg de ce un set de placute sa coste mai mult decat discurile aferente..Asta ar insemna sa si franeze mai bine cu aprox 40% decat cele stock.Altfel nu se justifica pretul.

Link to comment
Share on other sites

discuri ATE power si placute normale

 

 

de ce exista disc ate power si disc ate normal ?!

de ce exista placute ate power si placute ate normale ?!

 

pai normal , ca sa le imperechem dupa bunul plac... :) ai putea punte de exemplu un amortizor sport pe fata stg. si unul normal pe fata drp. sigur nu o sa simti nici o diferenta :twoup:

 

daca nu pui si discuri si placute power este fix vax albina, dar esti mandru ca se vad frumos discurile sub jante.. :twoup:

 

ma rog fiecare face ce vrea cu banii sai, eu doar am dat un sfat..

 

succesuri !

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Ai putina dreptate dar nu-i sfarsitul pamantului si mai schimb 3-4 seturi de placute pana shimb iar discurile. Vad cum se comporta si la urmatorul set de placute poate iau . Oricum eu nu fac raliu cu puturosul de 520i.

Le-am luat pe astea ca nu era mare diferemnta de pret intre ele , daca imi aduc bine aminte era de 30-40 ron intre power si normale.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
am eu ate power disk si placute ate normale si merg f bine n`are nici pe dracu discul :twoup:

subscriu. n-am mai mult de ~1200km cu combinatia asta, sper sa nu am problemele mentionate de POIUYT.

de asemenea pot sa zic ca (poate e doar autosugestie, dar nu cred) franeaza mult mai bine decat discuri OEM+placute OEM.

edit: primii ~100-200km mi-au mers ca naiba, schimbasem si disc si placute, nu prindeau deloc, dar e normal sa fie asa.

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.