Jump to content

xenon sau alte becuri?


P.I.M.P.

Recommended Posts

eu sincer, m-am gandit sa pun 8000k pe scurta si 6000k lunga....

nu pune xenon pe faza lunga, nu isi are rostul...

 

in plus, cand vei da flashuri, acele descarcari neurmate de ardere vor scurta viata becurilor, dar iti vor expune si instalatia masinii la decarcari electrice de mmare intensitate

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

de 6000 k am eu, exact ce zicea ciupanezu un bun echilibru intre estetica si vizibilitate. Acum dupa ce am vazut cum sunt de 6000k as incerca si mai albe, de 4300 sau 5000 si in al 2-lea rand cred ca le-as lua de 55w. Nu ma intelege gresit, de 6000k sunt perfecte dar dupaia o sa vrei mai puternice, o sa vrei si pe faza lunga, o sa vrei si pe proiectoare, apropo sa eviti filtrele cu RAR, chiar daca ai lupa pe far trebuie sa ai si auto leveling ca sa fie legale, stima

 

De ce sĂŁ vrei pe proiectoare sau pe faza lungĂŁ?

Link to comment
Share on other sites

pe proiectoare se pune doar de design...dar pe ceata...scoti capul pe geam :twoup:) , iar faza lunga.....e mai ok. am condus peugeot cu 8000k, pe ploaie + ceata,f multumit,dar totusi la mn pe masina prefer 6000k,referitor la peugeot si faza lunga,la tipul cu 306-le nu ii merge faza lunga + scurta,ori una..ori cealalta,cand am dat de pe scurta cu 8000k pe lunga..am vazut doar o lumina fff slaba si galbena 2 m inaintea masinii,deci diferenta e mult prea mare. ps. are osram pe lunga...halogene de 150 lei...dar degeaba...mor in fata xenonului
Link to comment
Share on other sites

Xenon În proiectoare = Þãrãnie.
Decat taranie mai bine baia de ulei sparta sau o janta indoita, ca doar nu conducem prin Romania, acolo cica ar avea toate strazile luminate si asfaltul ca in palma, deci vizibilitatea la cel mai de jos nivel nu-i o prioritate acolo

 

+ 1

 

oricum,de cate ori pe an prindem ceatat atat de groasa incat sa nu vedem decat 1 metru inaintea masinii? Dar cat de des se intampla sa mergi pe cate un sat unde 2 babe stau in mijlocul drumului la taclale,o caruta circula cu o bricheta cu un bec albastru aprins (buna iluminare,nu?) si copiii joca lap-tenis in mijlocui soselei.....se intampla tot timpul :twoup: in ciuda acestor fapte, niste lumini bune pe masina sunt obligatorii,nicidecum taranisme :) Asta-i parerea mea.....

Link to comment
Share on other sites

Xenon pe faza scurta, 6000k e mai de fite si 4300k are cei mai multi lumeni si e mai bun pe timp de ploaie/zapada. Eu am mers pe cel din urma si nu-mi pare rau, e alb cu o tenta aproape insesizabila de galben, farurile lumineaza mult mai bine decat cu becuri normale. Am testat si frectii de becuri " super night etc" si nu am vazut diferenta fata de alea normale. Cat despre montaj, si alea de 2 lei si alea clasa A sunt pe acelasi sistem. Eu le-am montat singur ca am faruri cu lupa, nu e mare inginerie, daca esti indemanatic ai montajul gata intr-o ora. Mai mult am stat sa gasesc loc pt balasturi
Link to comment
Share on other sites

+ 1

 

oricum,de cate ori pe an prindem ceatat atat de groasa incat sa nu vedem decat 1 metru inaintea masinii? Dar cat de des se intampla sa mergi pe cate un sat unde 2 babe stau in mijlocul drumului la taclale,o caruta circula cu o bricheta cu un bec albastru aprins (buna iluminare,nu?) si copiii joca lap-tenis in mijlocui soselei.....se intampla tot timpul :twoup: in ciuda acestor fapte, niste lumini bune pe masina sunt obligatorii,nicidecum taranisme :) Asta-i parerea mea.....

 

Sunt complet deacord cu tine dar si Ciupanezu are dreptate... cred si sper ca s-a referit la "ciumegii" care merg cu pozitii + proiectoare.

 

 

 

Xenon pe faza scurta, 6000k e mai de fite si 4300k are cei mai multi lumeni si e mai bun pe timp de ploaie/zapada. Eu am mers pe cel din urma si nu-mi pare rau, e alb cu o tenta aproape insesizabila de galben, farurile lumineaza mult mai bine decat cu becuri normale. Am testat si frectii de becuri " super night etc" si nu am vazut diferenta fata de alea normale. Cat despre montaj, si alea de 2 lei si alea clasa A sunt pe acelasi sistem. Eu le-am montat singur ca am faruri cu lupa, nu e mare inginerie, daca esti indemanatic ai montajul gata intr-o ora. Mai mult am stat sa gasesc loc pt balasturi

 

 

4300k de la Philips sunt incredibile cu cei 3400 de lumeni

4800k tot de la Philips, cu toate ca au doar 3100 de lumeni, sunt superioare celor de 4300k

Link to comment
Share on other sites

genu,ms :twoup: arata super. 6000k,nu?

 

nu il contrazic pe ciupanezul,nu as da 100 euro pe un kit xenon doar sa merg noaptea cu angel eyes si proiectoarele in oras,unde....la cat e de iluminat pot merge fara lumini....cu banii aia mi-as face altceva mult mai important,unde masina chiar are nevoie,dar totusi....niste becuri bune pe proiectoare,acolo unde ai nevoie....sunt bune,cel putin eu , fac drumuri multe inafara orasului,in Maramures,drumul e sub orice critica,cred ca un exista judet cu sosele mai rele decat in MM si SM,iar xenonul m-ar ajuta sa vad craterul ala la 20 m distanta ca sa am timp sa-l ocolesc,deci...clar nu as opta la xenon pe proiectoare pentru fitze,ci mai degraba pt a nu-mi taia un cauciuc,a nu-mi *** directia sau telescoapele.

Link to comment
Share on other sites

da sunt de 6000k,cum am mai spus se vad super

ms :twoup: foarte frumoasa masina,am vazut si poze :) sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km. ps. ai cva poze cu clima? eu am pe a mea clima digitala,insa nu stiu daca asa a venit din fabrica sau a fost schimbata,precizez ca in cartea tehnica a masinii este un tip de clima cam la fel,dar totusi...nu identic. am sa atasez o poza sa vedeti si voi despre ce e vorba.

post-37878-1285451193_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

la fel de surprins am ramas si eu cand am vazut-o....am cautat pe net,peste tot...nu gasesc nimic identic. deci...habar n-am ce cauta aia acolo :twoup:) stiu doar ca .... in august cand erau 40 grade....imi venea sa o iau cu mine si in casa,isi face foarte bine treaba.

 

butoanele sunt facute dupa cea oem,seamana cat de cat.

Link to comment
Share on other sites

ciupanezu stiu ca nu sunt practice xenoanele in proiectoare pe ceata, dar atata timp cat nu e ceata si ai intradevar nevoie de ele sunt bune. nu ma intelege gresit, nu sunt genul de om care sa mearga cu pozitiile si proiectoarele doar ca sa se vada angel eye'ul frumos.

 

Proiectoarele de ceaÞã sunt doar pentru ceaÞã.

 

Nu ai nevoie de ele când nu este ceaÞã decât pentru bãºini. :twoup:

 

Decat taranie mai bine baia de ulei sparta sau o janta indoita, ca doar nu conducem prin Romania, acolo cica ar avea toate strazile luminate si asfaltul ca in palma, deci vizibilitatea la cel mai de jos nivel nu-i o prioritate acolo

 

Nu te ajutĂŁ cu nimic proiectoarele ĂŽn nici una dintre situaĂžiile pe care le-ai enumerat.

DacĂŁ ai xenon la faza scurtĂŁ Âşi niÂşte faruri ĂŽn stare bunĂŁ (adicĂŁ nu mĂŁtuite), vezi foarte bine, nu ai nevoie de altceva.

 

+ 1

 

oricum,de cate ori pe an prindem ceatat atat de groasa incat sa nu vedem decat 1 metru inaintea masinii? Dar cat de des se intampla sa mergi pe cate un sat unde 2 babe stau in mijlocul drumului la taclale,o caruta circula cu o bricheta cu un bec albastru aprins (buna iluminare,nu?) si copiii joca lap-tenis in mijlocui soselei.....se intampla tot timpul :) in ciuda acestor fapte, niste lumini bune pe masina sunt obligatorii,nicidecum taranisme :twoup: Asta-i parerea mea.....

 

Cea mai bunã luminã pentru ceaÞã este lumina galbenã, În nici un caz lumina de xenon.

Dacã te-ar interesa atât de mult situaÞia În care te trezeºti cu o ceaÞã "atât de groasã", Þi-ai pune becuri galbene, nu xenon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.