Jump to content

intrebare pt cunoscatori


Marius Ionut

Recommended Posts

Va rog frumos sa-mi spuneti daca se potrivesc cauciucuri cu dimensiunile 225 55 16 pe e 46 din 2002. In carte nu este trecuta dimensiunea asta.Pe masina am avut 225 50 R16 si se potriveau bine, dar as vrea sa iau un rand putin mai inalte .

 

Multumesc anticipat.

 

DA ! si nu trebuie sa fi cunoscator :twoup:

Edited by Motan94
Link to comment
Share on other sites

Am vazut un e46 cu 225/55/16 si pareau niste colaci de salvare gumele alea. Sunt prea inalte, si bratul momentului rotii se mareste. Cu influente negative asupra franarii, acceleratiei, si in general asupra dinamicii masinii.

 

Daca tot vreti sa schimbati gumele, de ce sa nu respectati ce a zis producatorul. Vedeti care sunt toate dimensiunile posibile (de fabrica) de gume pe un model de masina, si alegeti ceva de acolo. S-au pus de la 15 pana la 18 sau chiar 19 daca nu ma insel. O caruta de optiuni.

Link to comment
Share on other sites

hai sa fiu eu "gica contra"

 

Eu am avut pe E46 225/55/16 si la denivelari imi atingeau pe spate in aripi.

dar voi ce masini aveti? :twoup:

la mine cu suspensii si arcuri super sport nu-mi atinge nici la denivelari cu 225/55/16

si in talon la mine scrie 205/55/16 nu 205/50, deci cum ziceti ca e mai bine? mai ca in talon? sau mai estetica (cu 50 la inaltime)?

si referitor la latime, pot sa spun ca se simte MULT mai bine/sigur pe curbe sau la devieri bruste cu 225 fata de 205, eu zic sa faci o incercare daca ai ocazia ca sa te convingi. nu contest ca se poate sa fie o usoara presiune in plus pe alte componente, si poate un mic + la consum ( prea mic)

Edited by VeNoMouS
Link to comment
Share on other sites

hai sa fiu eu "gica contra"

 

Eu am avut pe E46 225/55/16 si la denivelari imi atingeau pe spate in aripi.

dar voi ce masini aveti? :twoup:

la mine cu suspensii si arcuri super sport nu-mi atinge nici la denivelari cu 225/55/16

si in talon la mine scrie 205/55/16 nu 205/50, deci cum ziceti ca e mai bine? mai ca in talon? sau mai estetica (cu 50 la inaltime)?

si referitor la latime, pot sa spun ca se simte MULT mai bine/sigur pe curbe sau la devieri bruste cu 225 fata de 205, eu zic sa faci o incercare daca ai ocazia ca sa te convingi. nu contest ca se poate sa fie o usoara presiune in plus pe alte componente, si poate un mic + la consum ( prea mic)

 

Pai si cine nu te lasa.

 

Pe jante de 16' la E46 sunt 205/55/16 sau echivalentul 225/50/16 restul combinatiilor le face doar Gica contra.

 

De dragul dicutiei uitate mai bine, nu ai 225/50/16?

Link to comment
Share on other sites

Pe jante de 16' la E46 sunt 205/55/16 sau echivalentul 225/50/16
corect :) my bad
restul combinatiilor le face doar Gica contra.
:twoup: eu si producatorii de anvelope, ca daca n-ar produce si 205/50 R16 Y n-am mai vorbi despre ea deloc
De dragul dicutiei uitate mai bine, nu ai 225/50/16?
nu, am 225/55 R16 Eagle F1 GDS3 95W
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

faceti-ma sa inteleg ( ca eu nu sunt cunoscator :twoup: ) cum aflu daca intra anumite gume pe o masina (in speta ford focus II din 2006). Masina are momentan 205/55/16.

 

Imi cumpar acum anvelope de vara (fiindca sunt oferte tentante) si ma gandeam sa pun o anvelopa o idee mai lata (ma gandisem la 225), pentru stabilitate mai buna in curbe si la viteze mari + pentru estetica.

 

Din ce am citit in topic ar mai exista posibilitatea 225/50/16, si nu 225/55/16 - cum ma gandisem eu.

 

Ar mai exista si posibilitatea sa las 205 pe fata si 225 pe spate.

 

Ajutati-ma sa ma decid!

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

225 55 16 ating in aripile de spate la greutate sau balans. eu am asa pe spate. le am avut toate si au fost cat de cat ok, asta daca te obisnuiessti sa ti atinga din cand in cand. e masina mai inalta urci usor pe borduri, drum denivelat nu mai atingi asa usor. eu am si flanse pe spate. daca nu ai e posibil sa nu atinga.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.