Jump to content

Sfaturi achizitie E46 cu motor 2.2 benzina !


cristiansan7

Recommended Posts

Vreau in viitorul apropiat sa-mi schimb masina mea un 318 cu un 320 cu motor de 2.2 ! Spuneti-mi care sunt costurile la un astfel de motor , asigurare , impozit si binenteles care ar fi consumul de benzina in oras !

 

DacĂŁ mergi mult ĂŽn oraÂş, nu se meritĂŁ upgrade-ul, referitor la toate punctele menĂžionate de tine.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca nimeni pe forumul asta nu conduce o masina cu astfel de motor sau este zgarcit cu informatiile ! Chiar nu intreb aiurea , am posibilitatea sa aduc din germania o masina cu astfel de motor care este impecabila ! Dar nu vreau sa ma arunc cu capul inainte si dupa aia sa fac credit sa o intretin !
Link to comment
Share on other sites

Vreau in viitorul apropiat sa-mi schimb masina mea un 318 cu un 320 cu motor de 2.2 ! Spuneti-mi care sunt costurile la un astfel de motor , asigurare , impozit si binenteles care ar fi consumul de benzina in oras !

Salut eu am motor de 2500 si in oras consuma cam 13-14 si afara depinde cum mergi intre 7-12 impozit de la anul 900pe an si asigurare depinde unde ofaci 342lei pe 6luni la euroins

Edited by bnd
Link to comment
Share on other sites

Vreau in viitorul apropiat sa-mi schimb masina mea un 318 cu un 320 cu motor de 2.2 ! Spuneti-mi care sunt costurile la un astfel de motor , asigurare , impozit si binenteles care ar fi consumul de benzina in oras !

Salut eu am motor de 2500 si in oras consuma cam 13-14 si afara depinde cum mergi intre 7-12 impozit de la anul 900pe an si asigurare depinde unde ofaci 342lei pe 6luni la euroins

Vezi ca daca ai 325 si ai zis ca ia 13-14 o sa-ti sara toti ciumpalacii de pe forum in cap ca este BLASFEMIE. Un 325 ia MINIM 17... n-are cum NU ARE CUM DOMNE'! :)

On topic:

NU prea merita sa achizitionezi o astfel de masina daca ai banii in mana! Poti lua un 325. Aceleasi costuri si ... mai multa BUCURIE! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Omul nostru cred ca a pus deja ochii pe o anume masina care este 320i 2,2.Daca are istoric si stare tehnica o.k.,dotari bune de ce sa nu o ia ? Doar pt. ca exista o motorizare superioara ce implica acelasi consum si costuri ? Si sa fim seriosi,diferentele de performanta nu sunt uriase intre 2,2 si 2,5(cel putin pe e46).Si oricum acest 320i 2,2 este destul de rafinat si el cu cei 6 cilindri benzina.
Link to comment
Share on other sites

baietii cu 2.5-uri si consum de 12-13% prin buc,de ce nu-i spuneti si in ce conditii realizati ac consum,adica de ce nu-i spuneti omului ca nu prea aveti treaba cu centrul cu orele de varf,ci mai mult cu mersul in weekend,noaptea,ocolind orele de varf

 

asa as putea si eu sa arunc pastile ca x6 cu 4.0d papa 9-9,5% prin buc,320d sub 6%,etc etc

Link to comment
Share on other sites

Tin sa te contrazic!

320i e o putoare lemnoasa, pe cand 325i e un fel de cea mai buna motorizare pe benzina.

 

Cel putin asa zice lumea.

 

Lasa ce zice lumea.Eu am avut 320i 2,2 si am 325i e46 acum.Diferenta este,se simte surplusul de cuplu si trege mai bine in treapta a 4-a 325i-ul dar nici cu 320i nu mi-a fost rusine.Am condus 2.2-ul si pe autostrada in Germania si mi-a placut cum s-a comportat.

Link to comment
Share on other sites

consum 325i oras ore de varf trafic etc din 14-15% nu iese

consum 325i oras seara trafic lejer, in weekend..etc undeva la 12-14%

 

consum 325i in afara dat talpa la greu peste 170 km/h pana la 210 km/h sigur 12%

consum 325i in afara mers cu frica in coaste sub 150 km/h sigur 9-11%

 

probabil si un 323i are consumul aprox la fel,

eu zic 325i merita si este altceva CLAR fata de motorizarea de 2,2

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Vreau in viitorul apropiat sa-mi schimb masina mea un 318 cu un 320 cu motor de 2.2 ! Spuneti-mi care sunt costurile la un astfel de motor , asigurare , impozit si binenteles care ar fi consumul de benzina in oras !

 

 

Salut,

Daca stii oleaca de engleza citeste :

 

http://www.argyrides.eu/bmw/features/features.htm

 

Am avut 325 ci si acum am 320 ci, tragea ceva mai bine cel de 192 cp, dar in Romania nu se merita.

Consumurile ti le-au spus ante postatorii mei.

Despre fiabilitate, daca a fost intretinut corect, motorul de duce pana la 300-500.000 km, fara probleme.

Alex

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Motorul mie mi se pare extraordinar, cred ca este cel mai bun compromis intre putere si consum ( fara diesel ), eu am 245de mii, masina o am de 4 ani, cumparata de afara la 100de mii, probleme motor - 0, am schimbat 2 sonde lamda, pompa de servodirectie pe la 200de mii, articulatia pe fata cedeaza cam repede dar nu mi se pare scumpa, ambreiajul schimbat pe la 170de mii fara volanta, acum au cedat amortizoarele care sunt Mtech suspensia neschimbata de la 0 km, am mai schimbat pe spate bucsile oscilante, aaaam.....vasul de expansiune s-a spart pe la vreo 210mii si am schimbat si termostatul ca imi iesea la test. In rest revizia simpla te costa vreo 350 lei. Am mai curata clapeta de acceleratie, asta cam la 3-4 luni de cand am adus masina si piesa cu tepi, cam atat in 4 ani in care am facut aproape 150 de mii de km.

Poti merge cu masina cum vrei tu poti merge cu a 5-a cu 50 km\h sau cu a 3-a cu 100 km\h ( exemple ), poti sa mergi in concediu cu ea poti sa scoti si fum din roti daca vrei, motorul este foarte elastic si generos. Eu merg pe un consum de 9 mixt, masina folosita in special dimineata ora 6 si seara ora 20 la munca, in trafic lejer, in Bucuresti plus drumuri la Giurgiu fara a depasi 130 km\h. In aglomeratie si mers peste 130 deja consumul creste mult dar in timpul liber simti ca esti la volanul uni BMW. Era sa uit probleme intr-una cu macaralele electrice la geam si furtul de oglinzi.

O recomand.

Link to comment
Share on other sites

@Catuxxx nu inteleg cum poti sa zici ca revizia costa 350 ron, cand 350 ron costa doar uleiul ( 7 L ). Eu am 320ci de aproximativ 4 ani. Am luat-o la 45000km si acum are 150 000. Inafara de consumabile ( placute, discuri, role, curele, ambreiaj) nu am avut nici o problema cu ea. Am mai schimbat la ea 2 bobine si electromotorul care m-a lasat acum cateva luni. Intr-adevar, au probleme cu articulatia pe fata, dar asta este la toate e46. Consumul imi sta pe la 12-12.5% mediu, in conditiile in care stau in Constanta, si nu pot sa zic ca merg f mult in ore de trafic. La drum lung ia cam 10.5% la 140 km/h 12% la 160, si deja de la 160 in sus creste considerabil. Eu sunt foarte multumit de acest motor, si la ce drumuri avem noi, nu cred ca ai nevoie de ceva mai mult.
Link to comment
Share on other sites

Corect, depinde ce cumperi si de unde cumperi. Eu iau de la un user de pe forum nu dau nume ca oricum nu are nevoie de reclama, 1L de ulei BMW 5w30 costa la el 37 de lei x7 vine 259, filtru aer si ulei inca cativa zeci de lei, repet m-am referit la o revizie simpla si minima, fara filtru de polen care il schimb la 2-3 schimburi de ulei si filtrul de benzina la fel. Bujiile le-am schimbat pana acum de doua ori.
Link to comment
Share on other sites

Corect, depinde ce cumperi si de unde cumperi. Eu iau de la un user de pe forum nu dau nume ca oricum nu are nevoie de reclama, 1L de ulei BMW 5w30 costa la el 37 de lei x7 vine 259, filtru aer si ulei inca cativa zeci de lei, repet m-am referit la o revizie simpla si minima, fara filtru de polen care il schimb la 2-3 schimburi de ulei si filtrul de benzina la fel. Bujiile le-am schimbat pana acum de doua ori.

Asa da... Dar mai pui si mana de lucru inca 100 ron si tot ajungi ceva mai mult. Eu schimb polenu la fiecare schimb, doar filtrul de benzina il schimb o data la 2 schimburi de ulei. Si eu iau uleiul de la magazin de piese si tot 36-37 ron e, original bmw.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.