Jump to content

ulei in lichidul de racire


duxdeorum

Recommended Posts

de vreun an si ceva am observat urme de ulei pe peretii vasului de expansiune. masina e un e46 318i. primul gand era la garnitura de _chiulasa_ insa uleiul e in stare perfecta, nu creste, scade foarte putin dupa mii de kilomteri si e clar ca nu are urme de apa in el. masina merge perfect, am facut multe multi km cu ea de cand am observat asta si nu am avut niciun fel de probleme, temperatura ramane constanta etc. intre timp am schimbat si lichidul de racire. nu as vrea sa ma bag la un schimb de garnitura decat daca e imperativ necesar. :twoup:

am mai vorbit cu vreo 5 meseriasi care s-au uitat la masina si mi-au spus ca nici ei nu imi pot garanta ca e garnitura si ca nu se merita sa o schimb. stiu ca unele masini au un fel de radiator / racitor de ulei. imi puteti spune daca exista asa ceva si la e46 benzina? daca exista piesa asta, si e usor fisurata, atunci s-ar explica urmele de ulei in lichidul de racire.. merci

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca este ulei?

da, aproape sigur.. ce altceva poate fi? iti dai seama ca aveam pitici pe creier de la chestia asta si am dus-o la cativa mecanici si au zis si ei ca e ulei. doar ca de obicei e invers, apa intra in ulei si atunci e aproape clar ca e garnitura / chiulasa. dar in cazul meu nimeni nu stia sa-mi dea un raspuns concret. unii chiar mi-au zis ca e foarte probabil sa fie de la o alta piesa doar ca nu au mai intalnit pana acum :twoup:

 

acum ca am inceput iar sa-mi bat capul.. ce parere aveti de semeringul acela din fata, spre radiator. am cam observat urme de ulei pe acolo si am de gand sa-l schimb. credeti ca ar putea fi asta cauza? se vede in schita asta: http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Seda...on_oil_cooling/

Edited by duxdeorum
Link to comment
Share on other sites

de obicei e invers, apa intra in ulei si atunci e aproape clar ca e garnitura / chiulasa. dar in cazul meu nimeni nu stia sa-mi dea un raspuns concret. unii chiar mi-au zis ca e foarte probabil sa fie de la o alta piesa doar ca nu au mai intalnit pana acum :twoup:

 

Nu este obligatoriu...posibil si invers.

Am avut odata si eu aceeasi chestie...Ca sa ma conving am verificat "gustativ"...Chestia aia careia ii zicaem ulei s-a dovedit a fi dulce...Ca urmare am pus un antigel proaspat si l-am eliminat pe cel pe care-l aveam de mai mult de 2 ani...

Ia incearca sa schimbi antigelul si sa vezi daca apare iar fenomenul. Daca da...atunci este clar de unde vine..nu??

Cu simeringul ala de care zici, m-ai facut curios...poti pune o poza sau ceva de pe realOEM sa vedem despre ce vorbim?

 

Aha...acum vad ca ai si adaugat poza....

Reason for edit:

 

Ai cutie automata?

Daca da, asa trebuia sa incepi...

 

Bafta

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.