Jump to content

shimb ulei filtre


cata_fire

Recommended Posts

. Salut am un e 46 2001 nfl 320 d si pana acuma am bagat in el castrol 5 w 40 dar mi sa spus sa bag uleiul original de bmw ca i mai bun si nu stiu ce sa fac . . Filtre am bagat man dar mi au spus sa bag tot originale bmw .De uleiul din servo si lichidul de frana ce stiti la cat se schimba.
Link to comment
Share on other sites

lichidul de servo este lifetime (dar depinde Âşi cum aratĂŁ, dacĂŁ este negru ar trebui schimbat)

Nu exista "lichid" ULEI LIFETIME decat in politica de markting a BMW, AUDI, PORSCHE, etc.... , printr-o viclenie, inselaciune sau printr-o minciunĂŁ a clientilor in masa -----> orice ulei se deterioreaza in timp si se schimba

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

lichidul de servo este lifetime (dar depinde Âşi cum aratĂŁ, dacĂŁ este negru ar trebui schimbat)

Nu exista "lichid" ULEI LIFETIME decat in politica de markting a BMW, AUDI, PORSCHE, etc.... , printr-o viclenie, inselaciune sau printr-o minciunĂŁ a clientilor in masa -----> orice ulei se deterioreaza in timp si se schimba

 

+1, pe mine ma nelinisteste cutia

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat caseta mea de de directie cu alta, tot ZF, reconditionata de Lizarte. Aceleasi dimensiuni dar se gaseste pe M3 343CP !

Ca sa aflu ce fel de lichid pentru servo am nevoie...am sunat la BMW. Mi-au spus frumos ca ei nu fabrica casete de directie si ca pentru masina mea...trebuie sa am servopompa X si caseta Y in care sa fie lichid ATF [culoare rosie].

Fiind o combinatie de diferita am sunat la ZF si mi-au spus sa pun ATF pentru caseta respectiva. Mi-au spus sa am pompa compatibila pentru caseta lor pentru ca e nevoie de o anumita presiune in circuit si altele.

GARANTIA casetei de directie o da ZF...NU BMW ! ZF spun ca acel lichid e lifetime...nu BMW !

 

BMW NU fabrica nici cutii de viteza, nici casete de directie. BMW respecta indicatiile producatorilor terti de componente.

Probabil BMW incepand de maine :twoup: ar recomanda schimbul uleiului in cutiile de viteze la xx.xxx km. Dar producatorii NU recomanda acest lucru. De ce ? S-a mai discutat...

 

BMW recomanda schimbul uleiului la motor [asta e facut de ei] la 22.500km chiar daca anumite uleiuri duc si 30.000km !!!

 

NU este o strategie de marketing atata timp cat :

-niciun producator de autoturisme nu fabrica cutii/casete de directie. Deci nu are de ce sa le fie jena :)

-la 100.000km se schimba de 4-5-6 ori uleiul la motor cu 100euro / schimb, deci MULT mai MULT decat costa un schimb de ulei la cutie !

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

. Salut am un e 46 2001 nfl 320 d si pana acuma am bagat in el castrol 5 w 40 dar mi sa spus sa bag uleiul original de bmw ca i mai bun si nu stiu ce sa fac . . Filtre am bagat man dar mi au spus sa bag tot originale bmw .De uleiul din servo si lichidul de frana ce stiti la cat se schimba.

Ti s-a spus de catre cine?Asta cu uleiul ca sa bagi doar original e cam aiurea,poti baga si alte tipuri insa asta si in functie de cati bani dispui.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.