Jump to content

cd player bmw in loc de casetofon


ownage16

Recommended Posts

Salut . Merita pus un cd-player de la un bmw din dezmembrari in locul unui casetefon sau ar fii mai bine sa cumpar un cd-player nou (Pioneer sau alta firma)? Nu prea am vazut cd-playere noi care sa incapa fix in locul casetofonul si nu vreau sa ramana spatiu unde sa pun ceva de umplutura . Edited by ownage16
Link to comment
Share on other sites

Cd playerul OEM suna foarte-foarte bine, doar este Alpine!

NU TOATE sunt Alpine !

mai exista Philips, Blaupunkt, etc...

 

Ahhh.... auzisem ca mai sunt si altele, dar nu eram sigur. Atunci, daca gasesti la dezmembrari Bussines CD ///Alpine, ia-l cu toata increderea!

Link to comment
Share on other sites

Cd playerul OEM suna foarte-foarte bine, doar este Alpine! Difuzoarele in schimb, nu sunt chiar reusite. Eu am facut upgrade la absolut toate difuzoarele, inclusiv tweetere, si pot spune ca suna in mare fel, toate astea cu head unitul OEM!

 

eu stiu ca-i fix invers si am si prieteni care se ocupa de sisteme audio si mi-au confirmat, difuzoarele nu-s rele, dar HU-ul e aiurea!

 

eu in masina pe boxele originale am un sony(fara MP3) si se aude mult mult mai bine decat cu cel OEM!

Link to comment
Share on other sites

uite cum am eu tot nu e ca cel original macar se potriveste la culori :twoup:

 

http://img714.imageshack.us/img714/5436/imagine0118.jpg

 

Exact asa nu vreau eu sa arate un cd-player la mine in masina , nu-mi place deloc spatiul acela liber din dreapta cd-playerului . Deci jumatate zic ca alea OEM sunt foarte bune jumatate ca e diverenta mare intre unu nou si cel original . O sa ma mai documentez

Link to comment
Share on other sites

Hehehe! Niciodata nu o sa sune un Sony chinezarie ca un Alpine OEM Made in Hungary. Am probat ce spuneti voi mai sus si stiu ce vorbesc! Sony e o firma de larg consum, produce tot ce se cere pe piata... de la aspiratoare pana la acumulatori, asa ca nu am incredere in ea. Pe cealalalta parte, Alpine din ce stiu eu, sunt profilati pe Car Audio... si asta spune multe. Daca vreti, facem si un pariu :twoup: le punem pe osciloscop si garantez ca suna mai bine Alpine OEM! Despre celelalte head-unituri, Philips, Siemens etc, nu ma pronunt.

 

PS. Cineva mai sus spunea ca difuzoarele OEM sunt bune....,FALS! Spre exemplu, tweeterele sunt plafonate la 12.000hz. Ce am montat eu, merg pana la 20.000hz.... sunet mai clar, mai puternic, efectiv zici ca ai alt head unit! :) Ceva mai bune, sunt sistemele Harman/Kardon, dar deja vb de alte lucruri.

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

De curand am achizitionat un pioneer ahv-p5000dvd . Desi nu prea se imbina cum trebuie (orice in afara de Hu oem nu vine chiar ok dar asta e ... macar am gasit un portocaliu asemanator si unitatea e neagra ca si trimurile) comparatia intre cel original si acesta nu isi are rostul .Cel original are aspect placut si un ecran de 4:3 cu o sagetica vorbareata (numai navigatie nu o pot numi) . Sunetul este mult peste calitativ vorbind (si volum de ce nu ?) . Daca esti pasionat de gadgeturi si totodata de montat cabluri prin consola totul e plug and play . I-am mai adaugat si un usb langa scrumiera , cablu de iphone si urmeaza si camera video pentru marcharierre (nu am nevoie insa nu strica sa mai evit unele animale mici cu blana cand dau cu spatele) . Ar mai fi si un tv tuner de montat insa procesorul e cam scump si daca tot am dvdul nu e nevoie si de pro-tv in dash :twoup: .

Iti atasez si o/doua poza(-e) facuta(-e) in graba sa vezi cum arata .

P.s. am avut ocazia sa aleg intre 1din si 2 din . Am ales indash dintr-un motiv simplu - locuiesc in Romania . Desi am casco niciodata nu poti fi prea prudent .

http://img178.imageshack.us/g/imgp2596.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Hehehe! Niciodata nu o sa sune un Sony chinezarie ca un Alpine OEM Made in Hungary. Am probat ce spuneti voi mai sus si stiu ce vorbesc! Sony e o firma de larg consum, produce tot ce se cere pe piata... de la aspiratoare pana la acumulatori, asa ca nu am incredere in ea. Pe cealalalta parte, Alpine din ce stiu eu, sunt profilati pe Car Audio... si asta spune multe. Daca vreti, facem si un pariu :twoup: le punem pe osciloscop si garantez ca suna mai bine Alpine OEM! Despre celelalte head-unituri, Philips, Siemens etc, nu ma pronunt.

 

PS. Cineva mai sus spunea ca difuzoarele OEM sunt bune....,FALS! Spre exemplu, tweeterele sunt plafonate la 12.000hz. Ce am montat eu, merg pana la 20.000hz.... sunet mai clar, mai puternic, efectiv zici ca ai alt head unit! :) Ceva mai bune, sunt sistemele Harman/Kardon, dar deja vb de alte lucruri.

 

 

man, nu stiu ce HU au fost, alpine/philips/futachi dar am comparat sunetul cu multe HU-uri originale vis-a-vis de sony-ul ala nacajit din masina mea.... nu se compara!!! n-am cum sa te conving, eventual vorbesc cu oamenii a caror HU original l-am comparat sa-ti spuna...

crezi ce vrei, eu stiu ca nu arata ca un HU OEM, dar suna mult mai bine... nah... nu stiu ... poate au fost si serii bune, dar eu nu le-am vazut

Difurile OEM, n-am zis ca-s bune, dar pot mai mult daca le pui un player mai bun.

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.