Jump to content

Acident Braila bmw m3


Fan4BMW

Recommended Posts

Ciudata imaginea aia,se vedea o bcuata de parapet infipta in partea soferului,adica parapet din dreapta infipt in portiera stanga,cum de-o fi ajuns asa?o fi intrat pe contrasens sau s-o fi rasucit?

Aia mai mult se holbau la masina in timp ce mortul era pe jos.Penal.

Totusi frate,la viteza aia sa nu porti centura,inconstienta curata!

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Cei care cunosc zona stiu ca e limitare de 60km/h si sunt mici zone unde este limitare de 80km/h.

 

Asta e un dig si nu o sosea. In urma cu 20 de ani l-au facut sosea si nu prea corespunde unei sosele in adevaratul sens al cuvantului. De asta e si limitare la 60.

Traficul deasemenea este foarte intens. Majoritatea navetistilor GL-BR folosesc acest dig si sa vedeti ce aglomeratie, disperare, viteza, depasiri, etc este la orele de plecare de la serviciu, mai ales.

 

Recunosc ca am mers cu peste 240km/h pe dig dar cu ani in urma cand nu era asa de denivelat, traficul era lejer iar eu m-am luat la demonstratii cu un Pejo 407 (abia aparuse) ca ala ma sicana si nu ma lasa sa-mi vad de drum. I-am dat rusinica de l-a luat naiba dar... cred ca de fapt eu sunt cel care m-am facut de rusine :twoup: prin inconstienta mea.

La momentul respectiv am analizat ce prostie am facut si la ce pericole m-am expus. De atunci merg legal pe dig. Probabil am fost putin mai norocos si m-am oprit la timp cu ceea ce inseamna viteza la modul oarecum inconstient.

 

Acum doua saptamani un coleg de-al nostru de forum caruia nu o sa-i dau numele, la fel, era sa faca un carnagiu pe acelasi drum. In aceeasi zona.

 

Putini inteleg ca la conditiile de trafic, specificul zonei, e inconstienta curata sa mergi cu o asemenea viteza. Uneori chiar si viteza legala e prea mare la ce trafic, masini oprite pe partea Dunarii, zone cu noroi de la cei ce ies de pe drumurile laterale, etc.

 

 

Dumnezeu sa-i/sa-l odihneasca in pace.

Link to comment
Share on other sites

Ai o foarte mare problema de judecata. Indiferent ce masina ai, legile/regulile de circulatie sunt aceleasi pentru toti.

Eu am inteles ce vrei tu sa spui dar... tocmai de aia suntem judecati asa cum suntem judecati ca unii chiar asociata marca BMW cu viteza. Ca si cum un Renault nu poate merge cu 240km/h daca e construit sa atinga o asemenea viteza.

 

Iar o sa derapeze topicul...

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Sa fim seriosi, cati n-ati dat 200 la masini chiar si pe drumuri nationale cu 2 benzi ?

Daca drumul e liber si permite, ii mai dai din cand in cand. Poate ca asa si omul, doar ca a avut ghinion...

Adevarat si ca eu ii dau 200 doar cand sunt singur, in 99 % din cazuri... Prefer sa nu risc si viata altuia, chiar daca multe tampite imi declara ca "le place viteza". Habar n-au la cate riscuri s-ar putea expune :twoup:

Sau cand mai fuge spatele in depasiri, pe curbe, alea alea, le place :) Sau daca scartzaie rotile, dar ele nu stiu cat de grava-i situatia atunci, daca nu stii s-o controlezi...

Nu stiu de ce v-ati luat voi BMW, dar eu mi-am luat pentru ca am considerat ca au cele mai performante motoare si pentru ca sunt cele mai stabile masini de serie. Iar de stabilitate ai nevoie la viteza ceva mai mare, ca probabil pana in 60 - 80 km/h sau chiar mai mult, toate masinile stau bine pe sosea. :twoup:

 

Dar presupun ca altii si-au luat BMW-uri ca sa nu depaseasca niciodata viteza regulamentara :twoup:

 

Ai o foarte mare problema de judecata. Indiferent ce masina ai, legile/regulile de circulatie sunt aceleasi pentru toti.

Eu am inteles ce vrei tu sa spui dar... tocmai de aia suntem judecati asa cum suntem judecati ca unii chiar asociata marca BMW cu viteza. Ca si cum un Renault nu poate merge cu 240km/h daca e construit sa atinga o asemenea viteza.

 

Iar o sa derapeze topicul...

 

Iar tu ai o foarte mare problema de intelegere a ceea ce am vrut eu sa spun :twoup:. Nu inseamna ca daca ai BMW trebuie sa mergi tare, dar nici nu poti sa negi ca haina sau masina nu-l caracterizeaza cat de cat pe om. Adica nu porti bocanci vara daca tu asculti Mozart si nici nu-ti lasi plete daca asculti hip-hop :twoup:.

Cam asa e si cu masinile astea...

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Mai citeste o data ceea ce am scris :)

 

Pai tu-mi sugerezi ca eu vreau BMW pentru viteza. Eu am spus clar ca am vrut pentru motoarele senzationale, ma refer la demaraj, etc si mai ales pentru stabilitate. Ca 200 km/h cred ca ia si Opelu` lu` mama, dar mult mai greu, desigur :twoup:

Link to comment
Share on other sites

si eu am mers aseara cu 180, dar pe drumul care duce spre targoviste (in dreptul padurilor, pana in racari), unde drumul este foarte bun si cu 2 benzi/sens. pe acel "dig", unde drumul este prost, nu cred ca ii "dadea" el 200 doar sa vada ce poate masina. dupa un drum dinala trebuia sa schimbe toate articulatiile
Link to comment
Share on other sites

si eu am mers aseara cu 180, dar pe drumul care duce spre targoviste (in dreptul padurilor, pana in racari), unde drumul este foarte bun si cu 2 benzi/sens. pe acel "dig", unde drumul este prost, nu cred ca ii "dadea" el 200 doar sa vada ce poate masina. dupa un drum dinala trebuia sa schimbe toate articulatiile

 

Daca drumul ala e nasol, atunci n-ar fi trebuit sa mearga asa...daca a mers intr-adevar cu 200 ...

Eu i-am dat 180...200...chiar 210 unde drumul era ca-n palma si nu venea nicio masina din fata. Si-am incercat sa nu fie nici pomi pe margine, desi fff rar gasesti un asa drum :twoup:

Link to comment
Share on other sites

@hornetb.

Asa, ai zis foarte bine.

Acum fa un rezumat la ce am zis eu si ce ai zis tu :twoup:

 

Ai zis asa: Dar presupun ca altii si-au luat BMW-uri ca sa nu depaseasca niciodata viteza regulamentara

Eu: Indiferent ce masina ai, legile/regulile de circulatie sunt aceleasi pentru toti. Eu am inteles ce vrei tu sa spui dar... tocmai de aia suntem judecati asa cum suntem judecati ca unii chiar asociata marca BMW cu viteza.

 

Si subscriu ideii ca e greseala ca sa fim asociati cu vitezomanii. Un BMW inseamna si altceva decat viteza pura. Tocmai de aia te-am "contrazis". Daca tu afirmi faza cu viteza, nu tre sa ne mai mire ca suntem interpretati asa cum suntem... in mod gresit as spune eu.

Link to comment
Share on other sites

Spunea un baiat mai sus astfel de video nu pot fi postat pe youtube pentru ca sunt prea tragice ... ! DA ! Sunt tragice dar noi nu le postam pentru a promova necazul altora...noi dorim sa promovam bunul simt daca pot spune asa dorim sa i invatam pe ceilanti participati la trafic care vor sa ruleze cu o asemenea viteza ca nu este bine ci moartea le sta in prag incercam sa stompam acidentele de masina si mai ales la asemenea viteze .... din punctul meu de vedere filmuletele tragice sunt un exemplu bun pentru viitori soferi care vor sa conduca cu o asemenea viteza sau asemanatoare...nu sunt eu cel mai bun scriitor dar vreau sa explic cu cuvintele mele ce urmarim postand astfel de videouri pe net/youtube/ si alte pagini de socializare...

 

Informatii aditionale: http://www.infobraila.ro/?p=6759

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

Mda, am sa spun cat se poate de cinic ca NU-MI PASA. Sau, mai bine spus, imi pasa DOAR pentru ca un astfel de iresponsabil putea sa-mi iasa mie in fata. O fi groaznic sa mori asa, e cumplit pentru cei care raman dupa tine, e o drama, dar M-AM SATURAT de inconstientii astia, efectiv mi-e SCARBA de crucele&troitele pe care familia indurerata, prietenii indurerati, le posteaza pe marginea drumului "in vesnica amintire" (e plin orasul asta idiot de astfel de monumente, cum dracu de ii lasa nu stiu, peste tot ai senzatia ca mergi printr-un cimitir).

 

Cruci peste tot, de fiecare data cand vreun cap sec, impotent din nascare, tras pe nas, baut sau pur si simplu neam prost calca pedala fara sa-i pese de el si de cei din jur. Mi-am adus aminte de un....nu am cuvinte cum sa-i spun, care omorase, beat fiind, pasagera din dreapta lui, si care replica nonsalant, cautand intelegere spre cer "ei nu se gandesc ca o viata e distrusa, de ce sa mi-o distruga si pe a mea, ce rezolva astfel?"

 

PE DRUMUL ALA 99% DIN SOFERI RESPECTA VITEZA LEGALA, de frica de radar (ca nu degeaba il tot pun astia acolo) si pentru ca, daca ai iesit in decor, nu prea mai ai scapare, este doar un dig nenorocit, cu o diferenta de nivel de cca 4 metri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.