Jump to content

Informatii Generale Nu vreau sa mor prost


Fan4BMW

Recommended Posts

Deja sunt un client fidel al problemelor si as dori sa ma informatii si pe mine putin daca binevoiti si tin sa va multumesc ca de fiecare data cand depuneti efort in a ma ajuta / lamuri in problemele mele cu pisi meu :twoup:

 

Deci problema sta in felul urmator am si eu nevoie de cateva informatii legate in special de masina mea si de bmw-uri in general.

 

Masina mea bmw 318i sedan 92 motor m40b18

 

1.La cati kilometri se schimba uleiul de motor?

2.La cati kilometri se schimba filtrele toate?

3.Cand se schimba bujiile ?

4.Cam cat are durata de viata o baterie cand o schimb?

5.La cati kilometri schimb cureaua de distributie si curelele care mai sunt pe langa..?

6.Ce dimensiuni au stergatoarele la un bmw 318i ca sa stiu ce sa cer la magazin sedan?

7.Cand schimb lichidu de servo directie?

8.Cand schimb lichidu de servo frana?

9.La cutia de viteze manuala se baga ulei separat are recipient separat?

10.Cand se schimba placutele de frana / tamburi ?

11.Senzori pentru frana/servo/abs se schimba? daca da cand?

12.Am jante pe 15 ce dimensiuni de cauciucuri de vara / iarna sa cumpar ? (vara pentru viteza , iarna pentru a sta bine pe sosea)? (fata / spate)

13.Cand se schimba antigelul ? e pe sezoane?

14.Cata presiune sa bag in roti daca am cauciucurile cam proase si jante pe 15 ?

 

 

Stiu ca par intrebari absolut banale ei bine eu sunt incepator sa zic asa (prost) acum invat si vreau sa imi notez pe o foaie toate aceste chestii foarte importante pentru mine e prima mea masina si nu prea am habarn imi cer scuze daca intrebarile astea au mai fost puse am cautat dar nu am gasit nimic atat de complex..

 

Multumesc BMW CLUB si Multumesc Ca existati voi si forumul.

Link to comment
Share on other sites

Avem masini identice, dar sincer nu stiu sa-ti raspund la toate intrebarile, o sa-ti raspund doar la cele cu care m-am confruntat eu:

 

1.Pentru ulei ai niste liniute pe bord. Cand e rosu sau aproape de rosu... banuiesti ce trebuie sa faci !

2.La doi ani il schimb pe cel de benzina. Cel de ulei... cand schimb si uleiul. Cel de aer cumpar unul nou tot cam la 2 ani ! Pana sa cumpar alt filtru de aer, il mai curat de praf pe cel care il am cam de fiecare data cand mai fac o inspectie pe la motor ! Filtrul de polen il schimb in fiecare an la inceput de an, cand fac si inspectia freonului !

4.Cam vreo 2-3 ani esti sigur de ea. Eu am o Varta care merge si acum dupa 6 ani de la cumparare.

5.Cureaua de distributie de obicei se schimba impreuna cu rola de ghidare si rola intinzatoare dar nu stiu exact la cati kilometri. Daca abia ai cumparat masina, e bine sa o schimbi chiar daca fostul proprietar zice ca a schimbat-o de curand.

Celelalte curele se schimba in momentul in care incep sa se crape intre zimti.

6.Cred ca 21'' (53cm).

7.Eu il schimb cam la un 1. Ai grija sa folosesti lichid rosu nu alta culoare. Eu folosesc Mobil ATF 220.

8.Stiu ca exista un aparat care verifica proprietatile lichidului de frana. Eu m-am hotarat sa-l schimb odata cu placutele sau la al doilea schimb de placute.

10.Eu le schimb cam la un an jumate (poate mai devreme) sau cand te anunta senzorul.

11.Senzorul de frana se schimba cand este tocit. Incepe sa se toceasca atunci cand se aprinde becul in bord si te anunta ca trebuie sa schimbi placutele. Nu este o regula sa-l schimbi si pe el, dar daca vrei sa fii anuntat din timp cand trebuie sa schimbi placutele, e bine sa-l schimbi si pe el.

12.Pai iarna e bine sa la pui pe cele de 15 iar vara (pe drumurile noastre) 17 sunt ok.

13.Inainte sa vina iarna !

14.Deschide usa de la sofer si pe stalpul din tre usa fata si cea spate ai valorile cu presiunea in roti in functie de incarcarea masinii si dimensiunea pneurilor.

 

Nu este o regula generala ce ti-am spus eu mai sus.

Eu ti-am raspuns din experienta mea de 5 ani in folosirea acestei masini si exploatare zilnica cel putin 50km.

Link to comment
Share on other sites

1.Uleiul il schimbi cam la 10.000 de km impreuna cu filtru de ulei si filtru de aer.Filtru de benzina merge schimbat la doua schimburi de ulei .Daca pui ulei original bmw poti sa te uiti si dupa liniutele din bord.

 

Lichidul de servodirectie e ATF si e rosu .Verifici daca mai e rosu ,daca e innegrit inseamna ca trebuie sa il schimbi .

 

Lichidul de frana se schimba la 2 ani .

 

Distributia se schimba la 60.000 de km impreuna cu role si ce mai este acolo.Daca debea ai achizitionat masina e indicat sa schimbi si distributia.

 

Pentru placutele de frana ai senzor in bord cand trebuiesc inlocuite daca nu functioneaza senzorul poti sa le verifici vizual tu sau la un service .

 

Pe rotile de 15 poti pune 185/65R15 care e dimensiunea standard sau 205/60R15 care sunt mai late.

Link to comment
Share on other sites

1.Pentru ulei ai niste liniute pe bord. Cand e rosu sau aproape de rosu... banuiesti ce trebuie sa faci !

Daca te lasi in baza liniutelor, faci schimbul la 25-30.000 km.

Eu nu am resetat oil service-ul cand am schimbat uleiul, am ajuns pe la 11.000 cu al doilea ulei, si nu am ajuns inca pe rosu.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am resetat oil service-ul cand am schimbat uleiul, am ajuns pe la 11.000 cu al doilea ulei, si nu am ajuns inca pe rosu.

 

Pai si liniutele alea sunt puse de forma ?

O sa verific si eu cati kilometri fac pana imi indica ca trebuie sa schimb uleiul !

Pana acum nu am stat sa contorizez numarul de kilometri, schimbam uleiul cand imi spunea calculatorul si pana la schimb verificam din cand in cand nivelul de ulei.

Link to comment
Share on other sites

Masina mea bmw 318i sedan 92 motor m40b18

 

1.La cati kilometri se schimba uleiul de motor?

Maxim 12.000km la masina ta

2.La cati kilometri se schimba filtrele toate?

De aer...cand e imbacsit sau la al 2'lea schimb de ulei. Cel de combustibil il schimbi la Inspection I sau II [deci cam la 50.000km]. NU este decantor ca la Dacia :twoup:

3.Cand se schimba bujiile ?

La fiecare Inspection II [adica la 60.000km]

4.Cam cat are durata de viata o baterie cand o schimb?

Depinde de instalatia electrica, de consumatori, de alternator, de marca, de amperaj, etc. Sunt baterii care sunt OK si dupa 6 ani...

5.La cati kilometri schimb cureaua de distributie si curelele care mai sunt pe langa..?

Nu ai curea de distributie. Motorul e cu lant. Celelalte curele le schimbi inainte sa se defecteze : Nu exista un interval recomandat. Orice mecanic poate sa iti spuna in 15'' care este starea fiecarei curele.

6.Ce dimensiuni au stergatoarele la un bmw 318i ca sa stiu ce sa cer la magazin sedan?

pentru sofer de 530mm [21''], pentru pasager de 510mm [20'']

7.Cand schimb lichidu de servo directie?

cand si-a schimbat culoarea. daca nu ai probleme mecanice cu directia...nu trebuie sa schimbi lichidul.

8.Cand schimb lichidu de servo frana?

Unii producatori de lichid de frana recomanda schimbul la fiecare 2 ani. BMW service nu schimba lichidul ci doar il verifica la fiecare Inspection.

9.La cutia de viteze manuala se baga ulei separat are recipient separat?

Cutia de viteze are baia ei de ulei. Nu foloseste acelasi ulei ca si motorul. VERIFICA starea uleiului inainte de a schimba uleiul. Citeste subiectele pe aceasta tema legata de schimbul de ulei la cutia de viteza. Analizeaza plusurile si minusurile ulterioare [posibile]

10.Cand se schimba placutele de frana / tamburi ?

Daca nu ai senzori in bord pentru placutele de frana...e bine sa verifici din cand in cand starea lor.

11.Senzori pentru frana/servo/abs se schimba? daca da cand?

De frana se schimba dupa ce s-a aprins martorul din bord. Ei se rup atunci. Restul senzorilor se schimba doar daca s-au defectat.

12.Am jante pe 15 ce dimensiuni de cauciucuri de vara / iarna sa cumpar ? (vara pentru viteza , iarna pentru a sta bine pe sosea)? (fata / spate)

scrie in talon

13.Cand se schimba antigelul ? e pe sezoane?

Daca nu ai pierderi, verifica intr-un service starea lui. O sa iti spuna pana la ce temperatura rezista. Poti sa il schimbi in service inainte de fiecare iarna :) Sau sa scoti 3L [deci nu tot lichidul] si sa pui alti 3L cumparati din magazin. Daca te apuci tu de schimbat...ai grija la cum faci aerisirea.

14.Cata presiune sa bag in roti daca am cauciucurile cam proase si jante pe 15 ?

Scrie pe stalpul usii de la sofer. NU iti da o siguranta sporita o presiune de 1.8 daca anvelopele sunt roase. Pericolul e tot acolo :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.