Jump to content

capacitate cilindri...


kmaro

Recommended Posts

Buna ziua, de cateva zile am achizitionat un bmw 316 i, cutie automata an 2000 etc..:) merge super, consuma mult :twoup: Sunt incepator in ale masinilor si mai ales cand vine vorba si de bmw.

Pe talonul masinii scrie ca este model 316 I iar pe cartea tehnica scrie ca are capacitatea motorului de 1872!!?? Pai daca e asa nu trebuia sa sa fie model 318 I?

 

*si pe cartea tehnica scrie tot model 316 I ca pe talon

 

Va ros sa imi spuneti cine stie sigur daca am distributie pe lant, poate suna aiurea intrebarea dar imi spunea cineva acum vreo 2 zile care a mai avut bmw ca la modelele din 1999 sau 2000 care sunt 316 nu au distribuite pe lant ci pe curea.

O parere ceva..?

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua, de cateva zile am achizitionat un bmw 316 i, cutie automata an 2000 etc..:) merge super, consuma mult :twoup: Sunt incepator in ale masinilor si mai ales cand vine vorba si de bmw.

Pe talonul masinii scrie ca este model 316 I iar pe cartea tehnica scrie ca are capacitatea motorului de 1872!!?? Pai daca e asa nu trebuia sa sa fie model 318 I?

 

*si pe cartea tehnica scrie tot model 316 I ca pe talon

 

Va ros sa imi spuneti cine stie sigur daca am distributie pe lant, poate suna aiurea intrebarea dar imi spunea cineva acum vreo 2 zile care a mai avut bmw ca la modelele din 1999 sau 2000 care sunt 316 nu au distribuite pe lant ci pe curea.

O parere ceva..?

 

Va multumesc.

 

Ultimul motor pe curea a fost M40 care nu a mai fost fabricat din 1994.

Ce scrie pe talon e bine. Modelul e 316i si motorul 1872.

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_3_Series_(E46)

Link to comment
Share on other sites

cam tot ce e BMW dupa 92 are distributia pe lant. Deci tu ai pe lant.

316i are aceasi capacitate cilindrica cu 318i, numai ca are putere ceva mai mica. vreo 15 cai diferenta cred. Poti sa ii spui o varianta detunata a lui 318i daca vrei.

Nu o mai calca asa tare si sa vezi ca nu mai consuma asa mult..

daca si 316i consuma mult, ce sa mai zici de in 330iX, ca sa nu intram in zona v8 si altele..

Link to comment
Share on other sites

@domi: poate omul s-a referit ca masina consuma mult pt ce ofera, senzatie ca o am si eu cateodata...

 

 

nici nu stiu cum e cu consumul asta la modelul asta...are o toba misto se aude foarte bine dar cred ca doar de design..uite: cutia e automata, se duce acul ala pana sa ajung la 40 - 50 la ora pana la 20%consum adica pana la maxim..:twoup: intradevar pe la 90 la ora sau 120 la ora acul se mentine la 8-9% din consum dar cum am scazut viteza si vreau sa urc iara sare la 15% 20%...nici pe loc nu pot sa stau cu ea..

Link to comment
Share on other sites

@alicornea: cred ca ai dreptate pe undeva...

Si la mine consumul instant sta numai pe maxim, oricat de putin as apasa scceleratia, pana in tr a 4-a.

Uita-te la consumul mediu, ala din BC, ca sa ai o idee mai buna asupra consumului.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

orice masina consuma mult prea mult in comparatie cu ce ofera(in general cheltuieli de tot felul) cand nu ai card de bezina "de la firma" ..

pe de alta parte daca stau bine sa ma gandesc, dacia mea 1300 nu scadea sub 8-9l minim, imi era frica sa sar de 120 km/h cu ea, in oras habar nu aveam cat consuma... si chiar ca nu oferea nimic decat un mijloc de transport...

unul care mai are o dacie 1300 in ziua de azi.. ala are bani daca o tine :twoup: cat poate sa consume motorasul ala de 45 de cai...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

orice masina consuma mult prea mult in comparatie cu ce ofera(in general cheltuieli de tot felul) cand nu ai card de bezina "de la firma" ..

pe de alta parte daca stau bine sa ma gandesc, dacia mea 1300 nu scadea sub 8-9l minim, imi era frica sa sar de 120 km/h cu ea, in oras habar nu aveam cat consuma... si chiar ca nu oferea nimic decat un mijloc de transport...

unul care mai are o dacie 1300 in ziua de azi.. ala are bani daca o tine :twoup: cat poate sa consume motorasul ala de 45 de cai...

off: eu mai am un 1310 fab 2000(rulat din 2001) motor 1.6 injectie 72 cp, 10 la suta oras si minim 7 afara :)

on: un amic cu 318 cu motor ca al tau si cutie automata mi se plangea intr-o zi ca ii ia si 15 in oras, acum depinde si cum o calci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.