Jump to content

sacul meu fara fund 525tds


razvan525tds

Recommended Posts

Buna ziua

Citesc de mai mult timp acest forum si am decis sa imi prezint si eu masina la care muncesc de 6 luni si inca nu e 100% gata.

Am numit-o sac fara fund deoarece mi-a "inghitit" foarte multi bani.

Este un 525 tds(1997) recarosat/ reintinerit (2001).

Abia ieri am terminat de montat exteriorul care se observa ca nu este complet curat. Voi reveni cu pozele cu interiorul cand va fi curat.

 

Numa' bine

post-18902-1286090072_thumb.jpg

post-18902-1286090096_thumb.jpg

post-18902-1286090106_thumb.jpg

post-18902-1286090116_thumb.jpg

post-18902-1286090125_thumb.jpg

post-18902-1286090134_thumb.jpg

post-18902-1286090142_thumb.jpg

post-18902-1286090153_thumb.jpg

post-18902-1286090162_thumb.jpg

post-18902-1286090181_thumb.jpg

post-18902-1286090189_thumb.jpg

post-18902-1286090198_thumb.jpg

post-18902-1286090210_thumb.jpg

post-18902-1286090222_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru aprecieri si pentru munca colegilor mei (Liniuta,Mitica,Guzu,Adrian,Grasu,Sebi,Cezar)

Am atasat poze cu caroseria veche care era mancata de rugina si cu cea noua. Mentionez ca am trecut cu munca de 6 luni de zile si inca nu este gata. Masina a primit: caroserie aproape noua (fara pic de chit pe ea si nelovita),Bara fata M5 noua, Faruri face-lift noi, proiectore noi, grile M5 noi, lampi spate noi(neoriginale cu led), semnalizari laterale noi (originale), geamuri OEM fumirii, ornamente cromate OEM, scut M5 nou, carenaje fata M5 noi, deflecotare de aer frane M5 noi, tuburi intrate aer frane noi M5, radiator intercooler OEM nou 525tds, chedere usi OEM noi toate, plastice scaune noi OEM, modul radio (2nd), baterie noua Bosch, sistem OEM xenon d2s, suporti de pahare fata+spate OEM noi, set mecanic fata (brate, bielete...) noi OEM, jante replica 18 (2nd reconditionate si vopsite), cauciucuri run-flat 18' chedere capota noi OEM, capoitonaj capota nou M5 OEM, parbriz nou OEM....... facand un calcul am trecut de 10.000 de euro pana acum. Urmeaza volan nou M5, Tapiserie scaune fata noi din piele, bandouri noi M5, Ornamente prag noi M5, jante BMW copncept CS pe 19' cu anvelope Yokohama Advan Neova......

Masina este vopsita de 4-5 luni si va trebui ca la final sa-i aplic un polish profesional impreuna cu o ceara de showroom pentru un luciu perfect(sticla). Mentionez ca masina nu are dram de rugina si a fost vopsita si in cel mai nebanuit colt. Materialele folosite au fost de cea mai buna calitate.

Sacul fara fund a fost dus azi la doctor pentru inlocuire:

-filtre toate OEM,

-ulei OEM,

-lichid de frana OEM,

-Lichid de servo OEM,

-rulmenti de virare OEM,

-verificare fiecari mecanice.

La sfarsitul saptamanii sper sa reaud porcul(525tds) cum toarce, apoi sa ma duc la rar pentru finalizare acte recarosare. Apoi sa incep munca la 325ti M. deci va voi tine la curent si cu cealalta.

Numa bine si aveti grija de voi.

post-18902-1286189773_thumb.jpg

post-18902-1286189782_thumb.jpg

post-18902-1286189789_thumb.jpg

post-18902-1286189796_thumb.jpg

post-18902-1286189804_thumb.jpg

post-18902-1286189812_thumb.jpg

post-18902-1286189820_thumb.jpg

post-18902-1286189827_thumb.jpg

post-18902-1286189834_thumb.jpg

post-18902-1286189843_thumb.jpg

post-18902-1286189851_thumb.jpg

post-18902-1286189858_thumb.jpg

post-18902-1286189870_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina ...se vede ca ai investit bani , timp si nu in ltimul rand suflet ... personal nu imi plac farurile fata.. si asta *Tapiserie scaune fata noi din piele* nu am inteles-o !

 

Bafta in continuare cu *Porcul * :)

 

 

se poate cumparat doar tapiseria de piele de pe scaunde de la bmw. si doar cele de pe fata prezinta urme de uzura cele de pe spate sunt ca noi. Totusi ma sapa de 1400 de euro doar tapiseria pe scaunele fata. :twoup: dar e in plan

Link to comment
Share on other sites

ti-a iesit o masina foarte frumoasa, ai investit ceva bani dar cu siguranta a meritat. Ma surprinde totusi faptul ca vechea caroserie e atat de afectata de rugina, in poze se vede rugina multa in interior sub locurile ocupantilor, probabil iti intra sau ti-a intrat apa in ea, se infiltra banuiesc si nu ti-ai dat seama. Sa inteleg ca inca se mai poate face recarosare, poate ne expui si noua in ce conditii se face, in mare asa...
Link to comment
Share on other sites

ti-a iesit o masina foarte frumoasa, ai investit ceva bani dar cu siguranta a meritat. Ma surprinde totusi faptul ca vechea caroserie e atat de afectata de rugina, in poze se vede rugina multa in interior sub locurile ocupantilor, probabil iti intra sau ti-a intrat apa in ea, se infiltra banuiesc si nu ti-ai dat seama. Sa inteleg ca inca se mai poate face recarosare, poate ne expui si noua in ce conditii se face, in mare asa...

 

 

saptamana viitoar am in plan sa merg la RAR si va voi tine la curent cu toata procedura. Intentionez sa o asigur si casco deoadece in lutaria asta de oras (Piatra Neamt) sunt soferi si posesori de carnet. Nu vreau sa ma gandesc ce at pati unu care mi-o zgarie in conditiile in care eu am cantarit fiecare surub si piulita puse pe masina. Am schimbat chiar toti bradutii si suruburile de pe masina cu unele noi OEM. Nu suport mizeria si lucrurile vechi. Daca aveam bani puneam si motor nou. Oricum cine ma cunoaste stie ca nu umblu cu cioara vopsita.

Link to comment
Share on other sites

se poate cumparat doar tapiseria de piele de pe scaunde de la bmw. si doar cele de pe fata prezinta urme de uzura cele de pe spate sunt ca noi. Totusi ma sapa de 1400 de euro doar tapiseria pe scaunele fata. dar e in plan

 

Asta chair nu stiam , totusi crezi ca se perita 1400 euro pentru tapiteria scaunelor fata ? Ma gandesc ca la bani astia iti faci o retapitare profesionala !

Link to comment
Share on other sites

se poate cumparat doar tapiseria de piele de pe scaunde de la bmw. si doar cele de pe fata prezinta urme de uzura cele de pe spate sunt ca noi. Totusi ma sapa de 1400 de euro doar tapiseria pe scaunele fata. dar e in plan

 

Asta chair nu stiam , totusi crezi ca se perita 1400 euro pentru tapiteria scaunelor fata ? Ma gandesc ca la bani astia iti faci o retapitare profesionala !

 

Din pacate nu am vazut pe nimeni la noi in tara sa lucreze asa cum vreau eu. Cusaturile facute de micii tapiseri nu sunt drepte nu sunt finisate tocmai ok. Imi cer scuze dar sunt de parare ca ce a pus Hans pe masina aia e bun si aia imi voi pune si eu. Prefer sa mananc pufuleti si sa-mi tapitez doar 2 scaune dar macar stiu ca sunt facute ok si nu ma doare capul. Nu vreau sa pun porcarii pe masina (imi cer scuze fata de tapiseri)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am vazut pe nimeni la noi in tara sa lucreze asa cum vreau eu. Cusaturile facute de micii tapiseri nu sunt drepte nu sunt finisate tocmai ok. Imi cer scuze dar sunt de parare ca ce a pus Hans pe masina aia e bun si aia imi voi pune si eu. Prefer sa mananc pufuleti si sa-mi tapitez doar 2 scaune dar macar stiu ca sunt facute ok si nu ma doare capul. Nu vreau sa pun porcarii pe masina (imi cer scuze fata de tapiseri)

 

Nu ma intelege gresit :twoup: apreciez faptul ca pui doar ce este orginal pe masina ! probabil pretul asta l-ai gasit la vre-o reprezentant din romania si este umflat rau !

Sunt firme specializate in domeniul asta .. nu numai tapiterii particulari .. multe firme ofera si garantie pentru lucrarile efectuate si chiar produse pentru intretinere !

 

Ai fi surprins sa afli ca multi producatori printre care si BMW nu pun tapiterii integral din piele ! eu am un interior de piele neagra tot pe un e39 si sezutul a inceput sa se cojeasca... este din piele ecologica doar marginile scaunului si partea superioara sunt din piele naturala !

Edited by CRYSTY_fane39
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am vazut pe nimeni la noi in tara sa lucreze asa cum vreau eu. Cusaturile facute de micii tapiseri nu sunt drepte nu sunt finisate tocmai ok. Imi cer scuze dar sunt de parare ca ce a pus Hans pe masina aia e bun si aia imi voi pune si eu. Prefer sa mananc pufuleti si sa-mi tapitez doar 2 scaune dar macar stiu ca sunt facute ok si nu ma doare capul. Nu vreau sa pun porcarii pe masina (imi cer scuze fata de tapiseri)

 

Nu ma intelege gresit :twoup: apreciez faptul ca pui doar ce este orginal pe masina ! probabil pretul asta l-ai gasit la vre-o reprezentant din romania si este umflat rau !

Sunt firme specializate in domeniul asta .. nu numai tapiterii particulari .. multe firme ofera si garantie pentru lucrarile efectuate si chiar produse pentru intretinere !

 

Ai fi surprins sa afli ca multi producatori printre care si BMW nu pun tapiterii integral din piele ! eu am un interior de piele neagra tot pe un e39 si sezutul a inceput sa se cojeasca... este din piele ecologica doar marginile scaunului si partea superioara sunt din piele naturala !

 

Nu contest asta. In mai am schimbat un motor de la scaun( am scaune multicontur full electric) si am vazut ce fel de piele este. Este pe bune plus ca musamaua ar lua foc cand as da drumul la incalzirea in scaune. Pe mine ma intereseaza sa fie exact precum cel original si la cusatura si la textura. Deocamdata nimeni nu mi-a garantat ca-mi poate scoate asa ceva desi am oferit in plus fata de cat mi-au estimat.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru munca depusa si pasiune..sunt greu de inteles lucrurile astea pentru un om comod sau unul dezinteresat.La ce suma ai ajuns ma gandesc ca o gaseai asa cum vrei tu in Germania puteai sa iei chiar M5 ,dar trebuia sa-l inmatriculeazi in Bulgaria avand in vedere taxele de la noi.

Banuiesc ca nu ai de gand sa o mai vinzi vreodata..

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentr proiect . Ai investit ceva bani in ea dar sa arunci 1400 e pe tapiteria scaunelor mi se pare o nebunie curata !!!!!!!!!!

 

Urmareste anunturile cu vanzari , sunt interioare complete la 500 e !! Era si unul de M5 cu 1000 e perfect , incalzire , electric !!

Link to comment
Share on other sites

Dap oficial am sarit de 10.000 su ce am investit in ea. Am uitat sa mentionez ca prezoanele sunt noi de e39 M5 lefel si emblema fata+spate si cele de la roti.

 

Dap daca ma gandesc imi puteam lua un m5 cu valoarea totala dar parca nu mai are acelasi farmec. Oricum urnmatoarea masina ori e M ori AMG. Nu mai suport.

 

Am tot cautat capota fata din fibra de carbon gen m3 gtr dar.... preturi mari de tot. Oricum in ianuarie sigur voi schimba tapiseria. Chiar ma deranjeaza cutele pronuntate iar intr-o parte s-a luat f putin vopseaua si e inestetic. Sunt pe principiul de a schimba cu ceva mai bun si mai usor. Am cantarit aproape totul la masina asta, fiecare piulita, vopsea, primer, lac. Totul a fost calculat.

 

As dori sa am un motor nou de m5 dar...... $$$$$$$$$$$$$$$$

 

Daca as avea un copac cu bani credeti-ma ca as scutura la el in fiecare zi dar asa.....

Multumesc mult de aprecieri

Link to comment
Share on other sites

Faruri face-lift noi

 

Imi pare rau ca te dezamagesc dar alea in nici un caz nu sunt faruri OEM .

 

Mie mi se pare ciudat faptul ca vrei sa dai atatia bani pe tapiteria unor scaune ... dar ai dat sume modice pe faruri si triple .. in loc sa iei unele orginale , dar fiecare isi investeste bani cum vrea !

 

Bafta multa !

Link to comment
Share on other sites

Faruri face-lift noi

 

Imi pare rau ca te dezamagesc dar alea in nici un caz nu sunt faruri OEM .

 

Mie mi se pare ciudat faptul ca vrei sa dai atatia bani pe tapiteria unor scaune ... dar ai dat sume modice pe faruri si triple .. in loc sa iei unele orginale , dar fiecare isi investeste bani cum vrea !

 

Bafta multa !

 

Corect, farurile sunt produse de Depo si am dat si pe astea o gasca de bani. Triplele nu imi plac nici mie 100% si le voi schimba dar mai incolo. Am investit cat am avut la momentul respectiv. Oricum nu cred ca e un pret corect de 500 de euro pe un set de faruri Hella 2nd. Sau 4300 de ron un far nou (NOU e NOU). Cu timpul poate am sa schimb farurile (eventual pe casco) dar si acestea de depo sunt super ok. Lufturile sunt perfecte si nu am o problema cu asta. M-a nimerit chiar in perioada in care imi luasem gume la compacta.

 

P.S. Farurile m-au costat 1300 de ron fara becuri fara balasturi si fara adaptoare.

 

Numa bine

Link to comment
Share on other sites

Faina tare culoarea la masina , a iesit super. Sper din sufelt sa n-ai parte de zgarieturi sau alte belele. Ai spus ca esti din Piatra, de vopsit tot in Piatra ? Esti multumit ? Cat a ajuns vopsitul si cat a durat. Merci. Bafta cu RAR.

 

 

Vopsitul in jur de 80 de mil si da am toata lucrarea s-a facut la Automoldova Caroserie. Sunt foarte multumit de cum a iesit. Voi reveni probabil maine cu poze de la mecanica. De vopsit a durat cam 2-3 saptamani. Am baieti foarte priceputi. Multumesc si sa fie sa rezolv repede.

Link to comment
Share on other sites

e mult 1400 doar pentru pielea de pe scaune. La mine erau 600 de euro bucata pe scaunul sport confort, incalzire, exacat modelul de pe m5e34, cum aveam original pe masina. Deci 1200 pentru ambele. Vorbesc de scaun in intregine, cadru, motorase .. complet. Eu zic sa mai trimiti un mail la o reprezentata in Germania, s-ar putea sai o surpriza mai placuta.

Piesele de e39 sunt ceva mai scumpe decat la e34, totusi au scazut mult la pret in ultima vreme si la e39 pe masura ce au aparut modelele noi.

Link to comment
Share on other sites

e mult 1400 doar pentru pielea de pe scaune. La mine erau 600 de euro bucata pe scaunul sport confort, incalzire, exacat modelul de pe m5e34, cum aveam original pe masina. Deci 1200 pentru ambele. Vorbesc de scaun in intregine, cadru, motorase .. complet. Eu zic sa mai trimiti un mail la o reprezentata in Germania, s-ar putea sai o surpriza mai placuta.

Piesele de e39 sunt ceva mai scumpe decat la e34, totusi au scazut mult la pret in ultima vreme si la e39 pe masura ce au aparut modelele noi.

 

Multumes asa voi face. Dar dupa ce termin de recarosat. Sa speram ca voi avea noroc in acest sens. Lafel am patit si cu setul de chei am dat 3800 de ron si mi-au gresit EWS-ul si am fost nevoit sa pun in cheile noi cipurile de la cheia veche si sa le rescriu. Functioneaza perfect pana la urma dar am un EWS nou care sta degeaba :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

Astazi am fost la "medic" si am comandat urmatoarele:

ULEI MOTOR

ULEI CUTIE

ULEI GRUP

ULEI SERVO

ULEI FRANA

SNTIGEL

FILTRU AER

FILTRU ULEI

FILTRU MOTORINA

FILTRE POLEN

CUREA ACCESORII

CUREA AC

BUCSE BARA STABILIZATOARE FATA

BUCSE BARA STABILIZATOARE SPATE

BIELETE ANTIRULIU SPATE

BRAT SUPERIOR DR SP

BRAT SUPERIOR STG SP

 

Maine voi prmi piesele (mai putin bieletele antiruliu de sp care nu erau pe stoc OEM) si va incepe munca.

Link to comment
Share on other sites

Luni sau marti termina "doctorul" partea mecanica si voi reauzi porcul. Avand in vedere ca vine iarna va trebui sa fac cumva sa schimb rotile de iarna. Voi incerca sa fac un schimb cu cineva 5 jante originale 15' cu anvelope khumo runflat (rulate doar o iarna) cu niste jante mai ochioase pe 17 cu anvelope de iarna. Dar sa vedem de cati banuti ma va descalta statul roman pentru recarosare
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.