Jump to content

Bieleta de directie


mihai vigariu

Recommended Posts

Salut,

 

Am dat rotilede pe fata jos ca sa inspectez situatia, bucselor a bieletelor si sa ma asigur ca nu e nici o problema. Nu mi-a sarit nimic in ochi inafara de faptul ca daca prind cu mana de capatul de bara si-l rotesc, acesta se roteste intr-o curs de sa zic 5-10 grade, se aude si un zgomot metalic cand ajunge la capatul cursei. Este normal sa se mishte bieleta aia sau nu, face la fel la ambele roti. Masina nu prezinta nici un comportament defectuos.

 

este un bmw e36 318i '96. Am uploadat si un video peyoutube http://www.youtube.com/watch?v=Lh5vkL5irL8 .

 

Merci pt.orice opinie.

Link to comment
Share on other sites

e normal sa se roteasca, nu trebuie sa aibe joc in pivot sau in bieleta.

daca nu xista joc pe verticala, adica in sus si in jos, nu este nici o problema. zgomotul acela provine de la lovitura rotulei in carcasa capului de cara atunci cand invartesti de bieleta.

Link to comment
Share on other sites

oricum in filmare n-ai cum sa-ti dai seama de bataie... nici ultra-mega-extra-full-HD

 

bataia o simti la mana...

absolut. eu de miscarea aceea eram nedumerit. Apropo, ca sa nu deschid alt thread, am facut un test de amortizoare si pe fata cel dinstanga este la 40% si cel din dreapta la 60 iar spatele stanga 68% si dreapta 78%. Cel din stanga nu e cumva cam uzat? La celebrul test cu lasat-ul pe masina si apoi eliberat si constatat balansul nu e nimic suspect, isi face cursa pana sus si revine scurt in pozitie neutra. Asa se manifesta toate de altfel.

Link to comment
Share on other sites

daca tot schimbi unul, e MUSAI sa le schimbi pe ambele de pe aceeasi axa... :twoup:

 

cat despre bieleta aia, nu asa se verifica daca are joc, masina trebuie sa fie suspendata, nu asezata pe roti...

 

nici macar asa, in cazul asta , arcul de fata care trb sa sustina 5-600kg in functie de model / echipare, impinge articulatia . ti-ar trb cva muschi...

 

fara sa demontezi ar trb sa fie masina pe roti, cineva la volan, sa poti fi intr-un "canal" sub masina, liniste, intai vezi daca se aude ceva la schimbarea brusca a sensului de rotatie al volanului, apoi trb si sa stii sa "palpezi" bieleta... e putin dificil dar cred ca poti sa incerci daca dispui de canal si un amic dispus sa t ajute 10 min.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.