Jump to content

Surub in stea portiera...


Recommended Posts

Problema sta in felul urmator. Cand deschid portiera de la sofer se aude un "poc". Am observat ca bratul care tine portiera sa nu se dea peste cap este prins pe o placa de metal de caroserie, prin intermediul unui surub in stea precum cel de mai jos

 

http://www.bakamecha.com/images/Jeep%20Rebuild/Reverse%20Torx%2001.JPG

 

Surubul s-a slabit si acea placa se freaca de caroserie cauzand acel sunet. Rugamintea ar fi daca are cineva o surubelnita cu care sa strang acest surub sa dea un semn. Am mai incercat pe la service-uri dar parca le cer un rinichi gratuit. Multam!

Link to comment
Share on other sites

Nu au vrut sa-ti stranga surubul la service ? :twoup:

Se faceau ca nu au ce le trebuie sau ca nu au timp sa caute capul care imi trebuia mie...plus ca dadeau ochii peste cap de parca nu stiu ce le-am cerut. Bine...nu am fost la bmw. Am incercat la un Renault si la un service general ca erau mai aproape de mine...oameni, ce sa le ceri!

Link to comment
Share on other sites

Incearca cu o tubulara (hexagonala); sau si mai bine cu inelara profi. 99% merge strans si asa. (fara cheie speciala)

 

Daca nu ai dau eu tel la 2 service-uri din bucuresti la care sa te trimit sa il stranga. (dupa ce sun in prealabil sa fiu sigur ca au)

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

nu-mi permit sa fac morala nimanui, n-am veleitati d'astea.

 

si, fie vorba intre noi, surubul ala il strangi si cu un patent daca vrei si ai putina dexteritate, n-o sa-l strangi la cuplu ca si cum l-ai strange cu cheia lui, dar oricum il strangi sa nu mai joace acolo si sa zgarie vopseaua de pe stalp.

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Omul a intrebat de o surubelnita...cred ca face o confuzie

In poza vad un surub cu cap Torx....Omul se vede ca nu se pricepe si are chiar nevoie de ajutor...Chiar nu e nimeni din comuniutatea asta care sa-l intalneasca si sa-i stranga surubul ala? Daca incearca metode artizanale poate deteriora ireversibil capul acestuia si va fi dificil sa-l mai desfaca sau sa-i faca alte operatiuni alta data.

Link to comment
Share on other sites

Mamaaaa...cata teorie....

 

@brownshark...am trusa de scule slava Domnului. Intretinerea minima mi-o fac singur...am desfacut o groaza de piese de pe la motor. Incearca tu cu patentul sa vezi daca merge :twoup: ! Acea placa are 2 urechi care nu-ti permite sa bagi un patent decat daca e cu varf subtire. Plus ca faci praf capul surubului daca bagi patentul...am incercat sa-l strang ca sa nu mai joace...acum sta ok dar totusi e bine sa fie strans la cuplu mai mare....asta asa...fie vorba intre noi!

 

@DanS...omul nu-i chiar cel mai priceput din lume dar stie ce vrea :twoup: ! Am incercat cu tubulara torx(am) dar gatul e prea scurt si nu am loc sa invart levierul de la cheia cu clichet(e un set cu capete scurte), iar prelungitorul l-am pierdut. As fi avut nevoie de o surubelnita cu set de capete tubulare(eventual cu maner in "T" ca sa pot strange bine). Ma gandeam ca s-a prins cineva! Am incercat si cu inelara cu genunchi dar tot nu am loc sa strang calumea. De aceea am cerut mai simplu o surubelnita(decat sa explic faptul ca as vrea o cheie tubulara cu clichet dar cu gat mai lung sau prelungitor ca sa am loc de strans si sa primesc tot felul de sfaturi artizanale apoi)...se gasesc din plin pe la dedeman sau praktiker si ma gandeam ca are cineva ca sa nu mai cumpar tot setul...pana in prezent nu am mai avut nevoie de asa ceva si de aceea nu mi-am luat dar iata ca se ivi ocazia :) !

Edited by ViBogdan
Link to comment
Share on other sites

Bogdane...nici prin gand nu mi-a trecut sa ofensez capabilitatile tale in ale mecanicii :twoup: Acum m-am prins ca nu aveai la momentul ala ce iti trebuia tie de fapt...

Ma gandeam la situatiile din pozele de mai jos dar se vede ca probabil nu inteleg despre ce surub este vorba... Asta din poze nu pune probleme....Si practic acum cred ca m-am prins...surubelnita aia era de fapt o cheie tubulara torx cu brat "T"...asa-i??

Bafta...si da o fuga la Ploiesti cand esti in Bucuresti si rezolvam cumva..

Ceau!!!

Link to comment
Share on other sites

Am incercat cu tubulara torx(am) dar gatul e prea scurt si nu am loc sa invart levierul de la cheia cu clichet(e un set cu capete scurte), iar prelungitorul l-am pierdut. As fi avut nevoie de o surubelnita cu set de capete tubulare(eventual cu maner in "T" ca sa pot strange bine).

 

Am prelungitor, crichet, teu, surubelnita cu prelungitor. Doar capul special nu il am. (sunt destul de convins ca merge si cu tubulara normala).

Zona liviu rebreanu sau pipera.

 

Eu am zis ca usile astea au probleme - dar nu ma crede nimeni.... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Bogdane...nici prin gand nu mi-a trecut sa ofensez capabilitatile tale in ale mecanicii :twoup: Acum m-am prins ca nu aveai la momentul ala ce iti trebuia tie de fapt...

Ma gandeam la situatiile din pozele de mai jos dar se vede ca probabil nu inteleg despre ce surub este vorba... Asta din poze nu pune probleme....Si practic acum cred ca m-am prins...surubelnita aia era de fapt o cheie tubulara torx cu brat "T"...asa-i??

Bafta...si da o fuga la Ploiesti cand esti in Bucuresti si rezolvam cumva..

Ceau!!!

 

Merci de sfaturi domnu' :twoup: . E fix ceea ce ai aifsat in poza 3. Insa vezi ca din cauza urechilor acelei placute de metal pe care vine surubul nu se poate baga un patent fara sa iti alunece si sa distrugi capul acestuia. Vad ca si in poza se foloseste un prelungitor la cheie pentru ca altfel nu ai cum sa faci joc...efectiv nu este loc. Si da, la o cheie cu cap in T ma refeream. In weekend trag o fuga pana acasa si mai iau niste prelungitoare la cheie...daca nu rezolv, poate ne vedem prin Ploiesti :) !

 

@MOTANUL....mama ei de usa...imi iau Audi sau Mertz data viitoare :twoup: !

 

@brownshark....la ce et referi cu fisura? Ca mi-ai stranit curiozitatea :twoup: !

Edited by ViBogdan
Link to comment
Share on other sites

la prinderea puntii spate. ti-am dat o idee sa rezolvi lipsa prelungitorului intr-un post mai sus, cred ca l-ai sarit, poate ai surubelnita si scapi de belea.

Nu man...nu l-am sarit...am sa incerc sa vad daca il pot strange bine. Ideea e sa am inelara care sa mearga pe surubelnita. Insa nu stiam despre ce fisuri vorbeai :twoup: !

 

@MOTANUL...am sa mai incerc in weekend sa-mi mai aduc niste scule din Iasi si daca nu ma descurc cu ele ne auzim pe un PM...si eu cred ca merge cu tubulara :twoup: !

 

Intr-un fel sau altul tot o rezolv eu...multumesc pentru sfaturi si oferte de ajutor :) !

Edited by ViBogdan
Link to comment
Share on other sites

..daca nu rezolv, poate ne vedem prin Ploiesti :twoup: !

 

Te asteptam la intalnire WE asta daca vrei, si rezolvam acolo

Si da asa este...daca nu ai prelungitor nu rezolvi usor. Dar pentru situatii din astea, acel prelungitor este inerent...In pozele alea am folosit ambele variante de cap la cheia tubulara...normal si subtire...

Mai bine sudau chestia aia acolo si nu aveam nevoie de tubulare... :) ...

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

..daca nu rezolv, poate ne vedem prin Ploiesti :twoup: !

 

Te asteptam la intalnire WE asta daca vrei, si rezolvam acolo

Si da asa este...daca nu ai prelungitor nu rezolvi usor. Dar pentru situatii din astea, acel prelungitor este inerent...In pozele alea am folosit ambele variante de cap la cheia tubulara...normal si subtire...

Mai bine sudau chestia aia acolo si nu aveam nevoie de tubulare... :) ...

 

incurca la finisare si vopsit robotizat

Link to comment
Share on other sites

Corect...nu m-am gandit....

Dar poate pune un surub M8 Sau M7 cu cap hexagonal si rezolva problema (nu mai retin dar parca asta e filetul si asta se strange cu inelara cu cot de numa' numa')...Ce atata Torx.......Sau mai usor unul cu cap Imbus (Allen)...

Bogdane :twoup: ...te-ai gandit la asta? :)

Shit happens!!

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Corect...nu m-am gandit....

Dar poate pune un surub M8 Sau M7 cu cap hexagonal si rezolva problema (nu mai retin dar parca asta e filetul si asta se strange cu inelara cu cot de numa' numa')...Ce atata Torx.......Sau mai usor unul cu cap Imbus (Allen)...

Bogdane :twoup: ...te-ai gandit la asta? :)

Shit happens!!

Te referi la inlocuirea surubului? Mmmmm...e o idee...dar nu cred ca desfac prea des pe acolo. nici acum nu-mi dau seama cum de s-a slabit. De umblat nu s-a umblat la el!

Link to comment
Share on other sites

Eu am si o gramada de suruburi. Dar pierzi mai mult timp sa cauti alt surub decat sa-l strangi pe asta existent cu un teu si un cap de tubulara normal (mai subtiri ca sa ai acces acolo).

Eu toate suruburile cu cap de genul celui descris de Bogdan le-am desfacut-strans cu tubulara normala. Sunt de calitate buna si nu se deformeaza de niciun fel (nici la desfacut nici la strans). La cel in discutie nu am umblat in mod particular ca nu am avut de ce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.