Jump to content

Surub in stea portiera...


Recommended Posts

rezolva asa daca se straduia;

 

"de cat ai tubulara ?

1/4" ? 3/8" ? 1/2" ?

daca ai la dimensiune, poti sa-i pui o surubelnita mecanica dreapta pe diagonala in patratul tubularei, o inelara pe surubelnita si gata trb. "

o surubelnita sigur ai.

 

Esti culmea...de ce ai tu impresia ca nu incerc faza asta numai ca sa-ti fac tie in ciuda? Am incercat numai ca: 1. nu am o inelara care sa vina bine pe manerul surubelnitei; 2. am bagat un varf de la alta surubelnita pe langa inelara ca sa prinda bine manerul surubelnitei puse pe diagonala dar manerul fiind din cauciuc se roteste.

 

Tocmai de aceea am spus ca astept pana in weekend sa trag o fuga pana acasa(tot aveam treaba) sa-mi iau niste scule....in primul rand tubulara cum spunea MOTANUL. Daca nu merge asa(desi nu ar avea motiv sa nu mearga) incerc cum ai spus tu cu o surubelnita cu un maner din plastic mai sanatos si nu din cauciuc cum am eu in setul din masina. Momentan am strans cu un patent cu varf ascutit si sta fara sa mai joace...dar vreau sa strang la cuplu mai mare! Ideea ta e foarte buna, nu ma intelege gresit...dar cu ce am disponibil acum nu pot sa pun in practica. Si nici nu cade portiera incat sa ma duc la imprumutat de scule...cat de cat pana in weekend sta fara sa mai afecteze vopseaua de pe caroserie. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

offff....

o sa va raspund in ordine;

 

ViBogdan @ surubelnita mecanica este asta :

post-5642-1286428622_thumb.jpg eu m-am referit sa pui o cheie inelara / fixa pe hexagonul surubelnitei, nu pe manerul de plastic /cauciuc. mai sunt unele surubelnite , nu de firma dar iti faci trb cu ele, cu tija patrata sau hexagonala, la alea pui cheia pe tija direct. eu zic sa pui o picatura de ulei intre stalp si urechea asta, rau nu-i face.

 

dupa cum vezi, merge si cu patentul, ca sa o poti apropia, bineinteles ca depinde de ce disponibilitate de clesti ai.

 

Rhaziel / paul @ poate a vrut sa foloseasca o inelara de marime mare asezata pe manerul de plastic / cauciuc, normal ca nu merge.

 

sper ca m-am facut inteles.

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

offff....

o sa va raspund in ordine;

 

ViBogdan @ surubelnita mecanica este asta :

post-5642-1286428622_thumb.jpg eu m-am referit sa pui o cheie inelara / fixa pe hexagonul surubelnitei, nu pe manerul de plastic /cauciuc. mai sunt unele surubelnite , nu de firma dar iti faci trb cu ele, cu tija patrata sau hexagonala, la alea pui cheia pe tija direct. eu zic sa pui o picatura de ulei intre stalp si urechea asta, rau nu-i face.

 

dupa cum vezi, merge si cu patentul, ca sa o poti apropia, bineinteles ca depinde de ce disponibilitate de clesti ai.

 

Rhaziel / paul @ poate a vrut sa foloseasca o inelara de marime mare asezata pe manerul de plastic / cauciuc, normal ca nu merge.

 

sper ca m-am facut inteles.

 

Da man...off...stiu ce-i aia o surubelnita mecanica...nici chiar asa :twoup: !

 

@ Rhaziel/paul ..... fix cum a spus brownshark. Nu aveam o inelara mai mica si am folosit una care in mod normal nu ar fi prins bine manerul...asa ca a trebuit sa indes ceva pe langa(stiu , stiu...uneori dupa-amiezile pot fi asa de plictisitoare), asta mai pe romaneste spus :) !

 

@srb_alex...in concluzie s-a rezolvat cu un patent pentru moment si dupa weekend va fi stransa cu o tubulara...nu ma mai chinui cu artizanale atat timp cat se poate direct!

Edited by ViBogdan
Link to comment
Share on other sites

Q E D .....

" in concluzie s-a rezolvat cu un patent pentru moment ...."

 

forumul asta e si va fi un lucru f bun daca unii dintre noi ar vrea sa se gandeasca putin inainte de a posta...din 2 pagini una cu "bagatori de seama"....

 

Mda merci...eu am intrebat mai pe scurt daca are cineva o tubulara sa ma ajute ca sa nu mai car scule de acasa...nu am cerut artizanale si alte tampenii de sugestii...daca tie ti se pare ca-s mai tamp ce pot spune...merci si multa sanatate inainte.

 

ti-l strang eu cu mana :twoup:

 

Au la sala aparat ca sa te antrenezi si pentru asa ceva? :twoup: Unde unde? Ca nu mai deranjez lumea cu intrebarile mele idioate :) !

 

 

 

PS...se poate inchide si eventual sterge!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.