Jump to content

Probleme E90 2007


dvally

Recommended Posts

Am un 320dA din 12/2006 si in urma unei lovituri in aripa spate stanga si izbiri cu dreapta putin de trotuar am o mica problema care le-a scapat celor de la service.

Am un zgomot repetitiv ca o lovitura usoara care se aude de 2-3-4 ori pe secunda la roata dreapta spate mai ales pe la 30-40 km/h si la relanti cand merg la liber (din inertie).

Am incercat mai multe serviceuri dupa reparatia initiala. Unii au zis discul altii rulmentul etc... etc...

Am schimbat cateva brate pe acolo rulmentul si v...xxx (nu stiu cum se cheama acum piesa in care se invarte rulmentul)

Am reglat unghiul am schimbat jantele fata/spate etc...

Ma exaspereaza troncaneala asta!

 

Si 2 mai am un sunet foarte subtire si ascutit ca un fluierat asa. Se aude dupa cateva minute de mers, se aude si cand merg si gand stau. M-am gandit ca poate turbina o ia razna dar se aude si cand stau sau merg la relanti deci nu stiu ce sa zic.

Nu pot sa imi dau seama daca sunetu se aude din fata, din spate, de la motor, de la roti etc...

 

A mai avut cineva probleme asemanatoare sa imi dau seama de un remediu!

Multumesc !

Edited by dvally
Link to comment
Share on other sites

Deci e clar ca e de la roata dreapta spate, zgomot provenit de la defectiunea provocata de lovirea bordurii. Rulmentul l-as incerca si eu, discul eu n-as zice ca e, ar putea fi doar ovalizat, dar astfel ar scartai placutele pe el, alt zgomot nu cred ca ar putea cauza.

Si m-as mai gandi la planetara, desi stiu ca sunt planetare drepte, e posibil sa se fi strambat sau ceva. Oricum trebuie verificata, asa din sfaturi nu poti afla exact.

Link to comment
Share on other sites

Deci e clar ca e de la roata dreapta spate, zgomot provenit de la defectiunea provocata de lovirea bordurii. Rulmentul l-as incerca si eu, discul eu n-as zice ca e, ar putea fi doar ovalizat, dar astfel ar scartai placutele pe el, alt zgomot nu cred ca ar putea cauza.

Si m-as mai gandi la planetara, desi stiu ca sunt planetare drepte, e posibil sa se fi strambat sau ceva. Oricum trebuie verificata, asa din sfaturi nu poti afla exact.

O sa le zic si de planetara sa verifice cand ma mai duc la service!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.