Jump to content

rola intinzatoare pt clima


mihai vigariu

Recommended Posts

Salut stimati colegi,

 

Am auzit intr-o zi un zgomot ciudat la rola de la compresor si cum era ultima care ramasese neschimbata am zis ca nu strica schimbata. Initial mi-am imaginat ca trebuie sa aiba vre-un mecanism de tensionare, sa strang de vre-un surub si ea sa se tensioneze insa nu m-am prins care e "smecheria" cu rola asta. Are gaura pe o parte, pe unde intra surubul de fixare dar cum o ridic mai sus ca sa preseze suficient pe curea? Am vazut ca are o a doua gaura pt inbus hexagonal dar tot nu ma prind cum se face. Am cautat si pe net si nu am gasit nici o idee, cred ca e ceva banal de simplu dar de care eu nu ma prind sau de care o s ama prind cand ma apuc de treaba insa pana atunci as vrea sa va intreb daca aveti idee care e procedura de tensionare a rolei.

Atasez un link catre realoem, piesa 2 http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=18 . Iar in poza, cea din coltul din dreapta sus.

 

Astept sfaturile voastre,

Multzam

Link to comment
Share on other sites

Bagi un inbus in gaura pentru inbus si tragi in sus de el pentru e tensiona cureaua ,in timp ce cu cealalta mana strangi celalat surub in asa fel incat sa blochezi rola in pozitie.Inbusul il bagi in pozitie orizontala.Bafta! Edited by DEST
Link to comment
Share on other sites

in mijloc are o gaura si intra imbus(cred ca de 7) dar uitate cu o laterna ca eu am avut un dop de protectie impotriva mizeriei acolo in gaura

 

Asa este, m-am prins, este un inbus de 10, iar capac nu mi-a venit la ea, cica vin fara capac, o sa-l iau de la cea veche, par la fel rolele cred ca o sa se potriveasca, cea veche este tot INA dar are si sigla BMW.

 

Multzam pt. sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

mai bine te duci la un service :twoup: nu cred sa coste ft mult.

Am mesterit multe la masina fara sa apelez la mecanici, incerc si cu asta, daca un reusesc o s amerg la cineva mai priceput. Am schimbat singur filtrul de benzina, filtru de polen, mi-am reparat butucul de la volan si cred ca si cu asta ma descurc. Nu-s chiar mecanic dar tot inginer, si daca nu implica scule speciale cred ca reusesc sa fac multe de unu singur cu ceva rabdare si atentie.

Link to comment
Share on other sites

Imbus stelat de 10 este...nici eu nu sunt mecanic, deci nu pune baza pe marime :) insa nu e imbus normal vezi pe realoem poate se distinge pe poza tipul surubului....asta daca e surubul original :twoup:

Mai intai cu o cheie mai lunga sau cu cheie mecanica prinde acel surub cu imbusul acela de mai sus si roteste-l in sensul strangerii...astfel comprimi intinzatorul pentru a putea scoate cureaua, dupa aceea roteste ca sa desfaci surubul si cam asta-i tot....vezi poate ai acces mai facil atat mecanic cat si optic de sub masina.....la montaj e invers....

Succese....

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Imbus stelat de 10 este...nici eu nu sunt mecanic, deci nu pune baza pe marime :) insa nu e imbus normal vezi pe realoem poate se distinge pe poza tipul surubului....asta daca e surubul original :twoup:

Mai intai cu o cheie mai lunga sau cu cheie mecanica prinde acel surub cu imbusul acela de mai sus si roteste-l in sensul strangerii...astfel comprimi intinzatorul pentru a putea scoate cureaua, dupa aceea roteste ca sa desfaci surubul si cam asta-i tot....vezi poate ai acces mai facil atat mecanic cat si optic de sub masina.....la montaj e invers....

Succese....

E inbus normal de 10, am fost cu rola in mana la baumax si l-am cumparat, poate ma apuc azi dupa ce termin programu de schimbat rola, nu cred sa ia mai mult de 20 de minute. O sa furnizez feedback. Acces e berechet, la 318i cu ventilator electric faci un botez intre motor si motorul de la elice.

Link to comment
Share on other sites

Imbus stelat de 10 este...nici eu nu sunt mecanic, deci nu pune baza pe marime :) insa nu e imbus normal vezi pe realoem poate se distinge pe poza tipul surubului....asta daca e surubul original :twoup:

Mai intai cu o cheie mai lunga sau cu cheie mecanica prinde acel surub cu imbusul acela de mai sus si roteste-l in sensul strangerii...astfel comprimi intinzatorul pentru a putea scoate cureaua, dupa aceea roteste ca sa desfaci surubul si cam asta-i tot....vezi poate ai acces mai facil atat mecanic cat si optic de sub masina.....la montaj e invers....

Succese....

E inbus normal de 10, am fost cu rola in mana la baumax si l-am cumparat, poate ma apuc azi dupa ce termin programu de schimbat rola, nu cred sa ia mai mult de 20 de minute. O sa furnizez feedback. Acces e berechet, la 318i cu ventilator electric faci un botez intre motor si motorul de la elice.

 

L.E. Gata am schimbat-o, e banala operatiunea.Cheie de 13 pt surub,inbus de 10 pt intins rola. Se desface surubul d ela rola veche, se punea ce noua, se trage cu ceva forta in sus de imbus ca sa presezebinepecurea si se strange surubul inacelasi timp. Verificati sa fie bine tensionata cureaua, comparati cu starea initiala, ma gandesc ca daca e mai slab stransa sa nu cada.

Sub nici o forma nu vad motivul pentru care ai da banii la un service,daca ai doua chei si doua maini bune si 15 minute la dispozitie.

 

P.S. rola veche e ca noua, nu face nici un zgomot, se pare ca am schimbat-o degeaba(este INA, producator pe original pt BMW,are si stanta bmw, dar pe asta scrie Germany, iar pe cea noua Slovakia). Cea noua nu are capac de plastic de protectie dar se potriveste celalt perfect,optic rolele fiind identice.

 

Numai bine

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.