Jump to content

sunet semnalizare


Recommended Posts

Salut! Nu-mi place cum se aude sunetul la semnalizare sau avarii pe modelul NFL de E46, se aude tare, iar la facelift e mai infundat si mai silentios sunetul!Imi poate spune cineva cam ce ar trebui sa schimb sa fac sa se auda ca la facelift(in caz ca se poate)!merci
Link to comment
Share on other sites

uite, nu mi-am pus niciodata problema asta, dar cred ca "de vina" este un releu, ala face scandal, acum nu stiu daca se pot schimba, ar trebui o schema de la instalatia electrica

 

In general nu se mai folosesc relee. Nu cred sa fie releu pe E46.

 

Astazi toate sunetele sunt date de generatoare de sunet (microcontrolere sau chiar DSP-uir) cu iesiri bazate pe PWM si mici difuzoare...

 

Cum pe E46, sunt deja relativ multe microcontrolere inclin sa cred ca sunetul ete generat electronic...

Link to comment
Share on other sites

uite, nu mi-am pus niciodata problema asta, dar cred ca "de vina" este un releu, ala face scandal, acum nu stiu daca se pot schimba, ar trebui o schema de la instalatia electrica

 

In general nu se mai folosesc relee. Nu cred sa fie releu pe E46.

 

Astazi toate sunetele sunt date de generatoare de sunet (microcontrolere sau chiar DSP-uir) cu iesiri bazate pe PWM si mici difuzoare...

 

Cum pe E46, sunt deja relativ multe microcontrolere inclin sa cred ca sunetul ete generat electronic...

 

Si n-as putea sa schimb modulul acela cu unu de FL? Nuprea stiu unde sa caut!MI-ar fi de folos daca as stii exact ce trebuie schimbat si cam cat costa...

Link to comment
Share on other sites

Sunetul care il auziti cand semnalizati e facut de un mic buzzer care imita zgomotul produs de releul clasic de semnalizare. Se afla in spatele ceasurilor si ca sa-l diminuati e suficient sa aplicati peste el o bucatica de banda izolatoare. Pt. asta insa va trebui demontat clusterul.

E46 nu are releu de semnalizare.

Link to comment
Share on other sites

Sunetul care il auziti cand semnalizati e facut de un mic buzzer care imita zgomotul produs de releul clasic de semnalizare. Se afla in spatele ceasurilor si ca sa-l diminuati e suficient sa aplicati peste el o bucatica de banda izolatoare. Pt. asta insa va trebui demontat clusterul.

E46 nu are releu de semnalizare.

 

imi poti spune te rog mai exact unde se afta buzzerul sau macar o poza!Merci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.