Jump to content

e 36 325 vanos


lor3ntzzo

Recommended Posts

salut,sunt nou si am cateva intrebari la care cred ca m-ati putea ajuta cu niste raspunsuri...VA ROG!!!mi-am luat un 325 vanos din 95',daca rulez cu 20-30 d km la ora in treapta 1-a sau a 2-a temperatura imi urca mai mult decat normal iar in momentul in care accelerez revine la pozitia la care trebuie sa stea de obicei!!!a doua problema ar fi ca dau drumu la clima la incalzire maxima...motoru e incalzit si mimi baga aer rece!bag benzina d un milion jumate iar acul din bord nici nu se misca de pe rosu,iar ultima ar fi ca la plecarea d p loc simt o bataia in podea si chiar si in mers dar foarte putin!!!tin sa precizez ca am jante p 19" poate sa fe d la asta!!!ajutati-ma cu niste raspunsuri va rog ca sunt nou si nepriceput!!!:twoup:
Link to comment
Share on other sites

Salut in legatura cu acul de la temperatura atunci iti deschide termostatul, acul de la benzina nu se misca cauza de la sonda de benzina acul de bord sau siguranta arsa, batai in podea unde anume poate fii flansa de la cardan, toba sau tampon ceva rupt te salut la clima nu stiu pana nu vad.
Link to comment
Share on other sites

Faptul ca urca temperatura de la apa, la mers incet, poate avea doua cauze....fie nu ai instalatia aerisita, (si din cauza asta este posibil sa ai probleme si cu caldura), fie vascocuplajul nu isi mai mai face treaba, si la turatii mici, se invarte cu viteza mai mica, de unde racirea mai slaba....

Zgomotul la plecarea de pe loc poate avea multe cauze, flansa cardan,joc in cardan, joc in diferential, bucsile de la diferential uzate, joc in planetare sau cutia de viteze sau volanta dusa....

E greu sa elimini acest zgomot, poate doar o sa il atenuezi...

In ceea ce priveste acul de la benzina, fie sunt duse ceasurile, fie sondele din rezervor.

 

Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca urca temperatura de la apa, la mers incet, poate avea doua cauze....fie nu ai instalatia aerisita, (si din cauza asta este posibil sa ai probleme si cu caldura), fie vascocuplajul nu isi mai mai face treaba, si la turatii mici, se invarte cu viteza mai mica, de unde racirea mai slaba....

Zgomotul la plecarea de pe loc poate avea multe cauze, flansa cardan,joc in cardan, joc in diferential, bucsile de la diferential uzate, joc in planetare sau cutia de viteze sau volanta dusa....

E greu sa elimini acest zgomot, poate doar o sa il atenuezi...

In ceea ce priveste acul de la benzina, fie sunt duse ceasurile, fie sondele din rezervor.

 

Spor la treaba!

 

daca plec incet se intampla sa se auda zgomotu daca plec mai turat nu se mai aude...si chiar daca merg subturat se aude!!!

 

1.Verifica antigelul daca e la nivel .Vezi ca daca nu ai antigel poti sa distrugi motorul.

2.S-ar putea sa nu functioneze termostatul.

Ce fel de clima ai ,manuala sau digitala ?

am clima manuala,dupa o perioada de timp d mers incepe sa bage cald dar nu cum ar trebui!!!in legatura cu antigelu imi arata in bord ceck coloant level dar eu iam completat vasul cu antigel si la fel imi arata!!!

 

Salut in legatura cu acul de la temperatura atunci iti deschide termostatul, acul de la benzina nu se misca cauza de la sonda de benzina acul de bord sau siguranta arsa, batai in podea unde anume poate fii flansa de la cardan, toba sau tampon ceva rupt te salut la clima nu stiu pana nu vad.

sonda asta poate fi degripata in vreun fel,sau trebe schimbata?daca trebuie schimbata care ar fi costurile?cred ca am si un tampon la motor sau la cutie dus,asta referitor la batai in podea!!!:twoup:

Link to comment
Share on other sites

1.Verifica antigelul daca e la nivel .Vezi ca daca nu ai antigel poti sa distrugi motorul.

2.S-ar putea sa nu functioneze termostatul.

Ce fel de clima ai ,manuala sau digitala ?

am completat antigelu si am facut aerisire,acum pare sa nu mai urce temperatura si odata cu asta si-a revenit si clima!!!ms mult d ajutor!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.