Jump to content

E46,320i are alarma din fabrica?


swsws

Recommended Posts

Azi am descoperit ceva interesant la masina mea.

Am fost cu un prieten la un magazin iar el a ramas in masina , din obisnuinta am incuiat masina si dupa aproximativ 1 minut a inceput sa scoata un zgomot intermitent ca de alarma si sa se aprindau avariile.

Prietenul meu a zis ca el nu ia facut nimik la masina cat timp a fost incuiat inauntru .

Mentionez ca nu am alarma montata pe ea .

Daca are asa ceva, poate cineva sa imi explice ce sa intamplat?? :twoup: :)

Link to comment
Share on other sites

Azi am descoperit ceva interesant la masina mea.

Am fost cu un prieten la un magazin iar el a ramas in masina , din obisnuinta am incuiat masina si dupa aproximativ 1 minut a inceput sa scoata un zgomot intermitent ca de alarma si sa se aprindau avariile.

Prietenul meu a zis ca el nu ia facut nimik la masina cat timp a fost incuiat inauntru .

Mentionez ca nu am alarma montata pe ea .

Daca are asa ceva, poate cineva sa imi explice ce sa intamplat?? :twoup: :)

Salut daca a inceeput sa sune inseamna ca ai alarma din fabrica ai cumva un led rosu sub oglinda retrovizoare ?

Link to comment
Share on other sites

Nu are din fabrica, in general, e doar o optiune. Daca are totusi din fabrica, asa cum spunea colegul bnd, trebuie sa ai ledul rosu la retrovizoarea de interior precum si senzorul de miscare de pe plafon.

Se poate dezactiva senzorul de miscare din interior, in cazul in care in masina se lasa o persoana, un animal de companie, etc si totusi vrei s-o incui: dupa inchiderea din buton, acesta se mai apasa inca o data si se tina apasat cca. 5 secunde. Led-ul rosu va palpai de cateva ori, apoi se va stinge.

Link to comment
Share on other sites

Nu are din fabrica, in general, e doar o optiune. Daca are totusi din fabrica, asa cum spunea colegul bnd, trebuie sa ai ledul rosu la retrovizoarea de interior precum si senzorul de miscare de pe plafon.

Se poate dezactiva senzorul de miscare din interior, in cazul in care in masina se lasa o persoana, un animal de companie, etc si totusi vrei s-o incui: dupa inchiderea din buton, acesta se mai apasa inca o data si se tina apasat cca. 5 secunde. Led-ul rosu va palpai de cateva ori, apoi se va stinge.

cum arata senzorul ala de pe plafon?/? s-ar putea sa am si eu asa ceva si nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

Pana acum nu ai reusit sa o declansezi niciodata? Cum sa crezi ca este de la clima? :twoup:

 

Oricum, alarma sigur este o optiune.

Se declanseaza destul de greu cand te apesi pe masina. Dar daca las un geam deschis si bag mana se declanseaza pe moment. Dar nu stiam ca senzorul e pe plafon. Ma gandeam ca e chestia neagra de pe parbriz(de care am intrebat in alt post).

Link to comment
Share on other sites

In cutia din plafon sunt senzorii de habitaclu, am citit in cartea masinii se declanseaza la miscare sau/si la modificarea masei de aer din masina, nu am inteles prea bine. Alarma se declanseaza doar daca se deschide o usa implicit portbagajul, capota la motor si la lovituri puternice nicidecum daca dai cu piciorul in roti, tragi de clanta sau CAND ITI FURA OGLINZILE. Mai scria ceva de genul ca alarma se declanseaza daca masina este ridicata de pe sol, asta nu am testat nciodata.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.