Jump to content

UPGRADE geamuri electrice SPATE E46


X X L

Recommended Posts

la mine se aprind... :twoup:

GMul e responsabil de iluminatul interior, inclusiv de al butoanelor de deschidere geamuri...

 

Da? atunci spune-mi si mie te rog care pin din mufa de la stalp (x273 sau x274) se ocupa cu iluminarea butoanelor? ca eu nu l-am gasit..

Eu totusi cred ca, comanda lor e pe can

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am activat in ZKE optiunea de geamuri electrice si pe spate.

 

 

Sunt mai multe functii ce se pot activa, de ex: pot activa pivotarea oglinzilor la incuierea din telecomanda, sau semnal optic la dezarmarea masini din telecomanda.

 

O sa fac maine un print screen. :twoup:

 

 

Ce ai folosit pentru activari ?

Link to comment
Share on other sites

@ASs, read this:

In seara asta am reusit sa activez geamurile pe spate. Daca nu sunt activate din fabrica trebuiesc activate cu BMWscaner.

Cius :)

 

ZKE este in legatura stransa cu GM. :) ZKE+GM= LOVE :twoup:

http://www.bmwgm5.com/ sais:

BMW General Module 5, aka GM5, GMV, ZKE5 and ZKEV

 

la mine se aprind... :twoup:

GMul e responsabil de iluminatul interior, inclusiv de al butoanelor de deschidere geamuri...

 

Da? atunci spune-mi si mie te rog care pin din mufa de la stalp (x273 sau x274) se ocupa cu iluminarea butoanelor? ca eu nu l-am gasit..

Eu totusi cred ca, comanda lor e pe can

posibil, eu am folosit o instalatie originala, nu ma intreba care pin e pt iluminat ca nu mai stiu

 

cred ca e firul de culoare maro/galben ce pleaca din pinul 8 din mufa Connector X253 de la GM...

Link to comment
Share on other sites

Pentru orice interventie este nevoie de Robot :twoup:

 

Intradevar DIS-ul recomanda in mod explicit folosirea unui robot pentru mentinerea unei tensiuni constante, dar nu e cazul in situatiile in care programarea dureaza putin gen 10-20 min iar bateria este in stare foarte buna.

 

Acum sa revenim la ale noastre, d'ale topicului... mie SSS-ul imi vede GM-ul ca fiind pentru 4 geamuri electrice, cu toate ca am doar 2... posibil GM-ul meu sa aiba si celelate 2 relee si sa fie codat ptr 4 geamuri chiar daca am 2 electrice ? ..nu am vazut masina sa fie si pre-wired ptr geamuril;e spate.

 

Inca ceva: ma ajuta si pe mine cineva pentru achizitionarea pinilor mama + tata, fire de 0.35 si 0.5 (preferabil diferite) si vreo 2 role de banda panzata ?

Link to comment
Share on other sites

Inca ceva: ma ajuta si pe mine cineva pentru achizitionarea pinilor mama + tata, fire de 0.35 si 0.5 (preferabil diferite) si vreo 2 role de banda panzata ?

 

nu e greu sa ti le comanzi singur, iti ajung prin posta si nu te mai complici...

 

ai codurile PROTEHNO pe paginile topicului, undeva la inceput, postate de robytza...

 

@Robert, sunt curios ce mai stie sa faca BMWScaneru' ala... poate iti fac o vizita saptamana viitoare ca sa scot limita aia de 15 km/h la care mi se inchid usile

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la XXL ii merge iluminarea pentru ca avea instalatia de usa completa.

pentru iluminarea butoanelor din spate verificati ca :

- pinul 1 buton merge in mufa din usa la pinul 9

- pinul 4 buton merge in mufa din usa la pinul 10

- pinul 2 buton merge la masa

 

daca-s trase atunci ramane doar la codarea GM problema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

as dori si eu un diy sau poze sau explicatii, in legatura cu desfacerea manerului de la usile spate, cel cu care jonglezi geamu! un video ar fi cel mai bine.

Pt.bmw e46.Daca te referi la manivela cu care dai geamul in jos sau sus atunci ea se demonteaza foarte usor.Are un capacel de plastic care poti sa-l dai jos folosind o surubelnita dreapta sau mai bine un levier de plastic special pt demontarea plasticelor pt. a nu se zgaria sau deteriora.Capacelul de plastic il poti da jos daca faci o parghie intre el si manivela.Iese destul de usor.Dupa ce ai reusit sa dai capacelul jos,sub acesta se afla un surub(cu cap torx sau cruce....nu mai stiu exact).Dupa ca ai desfacut surubul trebuie doar sa tragi de manivela spre tine....iese foarte usor.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am facut si eu operatiunea geamurilor el. spate urmand DIY-ul de pe prima pagina.

 

Din experienta acumulata pot spune ca:

1 - nu e asa greu pe cat pare sau suna a fi

2 - treaba cu pin-ul pentru siguranta e intradevar crima dar deloc imposibil (ar trebui un DIY doar pentru asta)

3 - exista defapt 5 tipuri de contacte (pini mama/tata) necesare instalatiei... o sa-l rog pe XXL sa facem un update

4 - merita din plin operatiunea (cel putin pentru un pasionat ca mine)

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va dau un pont cum sa bagati pinul in blocul de sigurante. In 10 sec. e intrat :rolleyes:

Prima data identificati locul din panoul de sigurante unde va veni introdus. Prin acel loc liber se introduce o lita subtire de vreo 50cm. La capat acea lita o cositoriti si o lipiti pe lateralul pinului ce va veni introdus. Faceti o mica lipitura pe lateral care sa nu incurce cand veti introduce siguranta in pin. Inainte de a trage lita indoiti putin opritorii pinului. Traget usor de lita si in acelasi timp ghidati usor cu mana pana cand acesta se apropie de locul gol. Trageti pana can auziti un click, inseamna ca pinul e la locul lui. Dupa ce pinul e intrat miscati stanga/dreapta pt. ca lita sa se rupa de acolo unde sa cositorit.

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

eu nu am intampinat astfel de probleme. nu stiu de ce va chinuiti. presupun ca inainte sa va apucati de bagatul pinului ati miscat piedica aceea alba sau albastra pe pozitia in care da voie la pini sa intre... dupa aceea intra perfect pinul fara probleme pana la capat. cel putin eu asa am facut

 

INFORMATIE UTILA : aveti grija cu pozitia pinilor de la sigurante. primul rand de sigurante (cu numere mici) este activat doar cu cheia in contact iar pinii din spate sunt activati si cand nu e cheia in contact.

Link to comment
Share on other sites

Dar atunci nu mai corespunde cu ce e pe cartonas. Vinzi candva masina si se arde siguranta de la geamuri, o cauta ala pana plange. Atunci se ia omul si merge la electrician, asta vede problema si rade. Ce pionieri, au pus gresit siguranta. Ha.

Mai glumim si noi :twitch:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.