Jump to content

Inscriere BMW


SirAndi

Recommended Posts

In primul rand as vrea sa va spun ca am gasit o pisicuta eu mai detin si un e46fl dar mi-a picat pe ea ... masina arata superb este adusa din germania si are numere rosii ... in primul rand ma intereseaza ce acte imi trebuiesc sa o inmatriculez, trebuie sa merg cu propietarul la un notar, ce acte trebuie sa iimi dea propietarul ... multumesc anticipat :twoup:
Link to comment
Share on other sites

brief mic +mare, factura sau contractul de v-c din Germania si te duci pe Vasile Lupu si faci actele la un birou de copiat acte....apoi, la RAR, se face identificarea +itp si ti se elibereaza documentele necesare pentru plata impozit, taxa de prima inmatriculare, etc....

bafta

 

L.E. pentru inmatricaulare trebuie sa faci traducere notariala la actele de Germania

Edited by Stefan_t
Link to comment
Share on other sites

ce sa cauti la notar ? :twoup:

 

daca iti place masina, e simplu:

 

- ii ceri vanzatorului sa ii faca CIV la RAR... :) e in folosul tau sa faca el asta, implica si verificarea in bazele de date cu masini furate

- faci contract de V-C intre tine si vanzator,

- PLUS fisa de inmatriculare cu viza de radiere de la organul fiscal de domiciliu al vanzatorului,

- PLUS certificatul fiscal...

 

apoi, o aduci acasa, ii platesti taxa auto, numerele, taxele de talon si inmatriculare, o inscrii pe rolul tau fiscal, ii faci asigurarea RCA si te prezinti la inmatriculare cu toate actele (plus actele de origine din Germania)...

 

cam atat... simplu, nu ? :twoup:

 

 

PS:

 

in realitate vei avea ceva de alergat, dar daca iti place masina si actele sunt in regula, merita... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

deci sa inteleg ca nu trebuie sa fac nici un act sau sa mergem la notariat ... aceste brief-uri ce sunt mai exact ? presupun ca sunt 2 unu mic si unu mare dar ce sunt acestea ?

 

ce sa cauti la notar ? :twoup:

 

daca iti place masina, e simplu:

 

- ii ceri vanzatorului sa ii faca CIV la RAR (e in folosul tau sa faca el asta, implica si verificarea in bazele de date cu masini furate)

- trebuie sa ai contract de V-C intre tine si vanzator, PLUS fisa de inmatriculare cu viza de radiere de la organul fiscal de domiciliu al vanzatorului, PLUS certificatul fiscal...

 

apoi, o aduci acasa, ii platesti taxa auto, numerele, taxele de talon si inmatriculare, o inscrii pe rolul tau fiscal, ii faci asigurarea RCA si te prezinti la inmatriculare cu toate actele (plus actele de origine din Germania)...

 

cam atat... simplu, nu ? :twoup:

 

 

PS:

 

in realitate vei avea ceva de alergat, dar daca iti place masina si actele sunt in regula, merita... :)

mda stiu ca e de alergat ... si cand am inscris e46-le am alergat vreo 2 zile si am stat la cozi de mi-au sarit capacele

Link to comment
Share on other sites

ba esti nebun te bagi si tu in seama ca musca-n ... vroiam sa fiu sigur de ce am nevoie ca mai tarziu sa nu am surprize, si poate ca eu sunt mai greu de cap ai tu cumva vreo problema ?

inteleg ca esti emotionat, dar pana sambata ce te faci daca de-acum te comporti asa ?

 

ti-am explicat pas cu pas ce ai de facut... elementele cele mai importante sunt boldate...

 

multumesc f mult pentru sfaturi si ajutor ... se poate inchide topicul ...

ok, te asteptam cu prezentarea masinii la rubrica "Masina mea"... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.