Jump to content

fluiera cand accelerez


Recommended Posts

Guest poleposition

pai ideal ar fi sa o schimbi cu una noua. Mai este varianta reconditionarii, insa eu personal nu am incredere in mesterii locali.

 

Grozadan iti poate face pret bun pt turbina noua si dai la schimb turbina defecta. Noua, ma rog, rmfd cred ca aduce si el.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
pai ideal ar fi sa o schimbi cu una noua. Mai este varianta reconditionarii, insa eu personal nu am incredere in mesterii locali.

 

Grozadan iti poate face pret bun pt turbina noua si dai la schimb turbina defecta. Noua, ma rog, rmfd cred ca aduce si el.

Ai idee cum dau de tip?

 

Uite aici topicul lui, are nr de telefon acolo sau scrie pe topic, vezi ce pret iti face pt turbina.

 

Dar mai intai, asigura-te ca este intr-adevar turbina, desi 99% cand fluiera asa cum ai spus, turbina este.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=28055&hl=

Link to comment
Share on other sites

pai ideal ar fi sa o schimbi cu una noua. Mai este varianta reconditionarii, insa eu personal nu am incredere in mesterii locali.

 

Grozadan iti poate face pret bun pt turbina noua si dai la schimb turbina defecta. Noua, ma rog, rmfd cred ca aduce si el.

Ai idee cum dau de tip?

 

Uite aici topicul lui, are nr de telefon acolo sau scrie pe topic, vezi ce pret iti face pt turbina.

 

Dar mai intai, asigura-te ca este intr-adevar turbina, desi 99% cand fluiera asa cum ai spus, turbina este.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=28055&hl=

Multumesc mult. Am sa ma interesez chiar azi ce are de fluiera, dar intrebam in eventualitatea in care as avea nevoie.

Stima!

Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema asemanatoare doar ca nu fluiera tare(ceva gen vw sau audi) ar trebui sa fie un motiv suficient incat sa ma ingrijorez?? masina trage super, nu papa deloc ulei, consumul e acelasi. Uitasem sa spun ca si inainte suna ceva asemanator dar numai 1 min cand era rece masina. acuma parca s-a mai prelungit un pic. Voi ce spuneti??
Link to comment
Share on other sites

Salutare voiam sa va intre daca aveti idee ce poate fi in situatia ca atunci cand stationez sau in mers, accelerend-o fluiera. Imi este sa nu fie de la turbina...

Sau poate fi vorba de diferite curele?

Cu stima!

 

 

turbina intra in stationare? :twoup:

 

nu cred sa fie de la turbina

Link to comment
Share on other sites

si cum anume ai verificat? adica ce ti-a dat certitudinea asta?

:twoup: esti nostim...Cum sa verific, am fost la Filaret, Bavaria Otopeni si inca alte 2 service-uri mari(dar nu reprezentante) si toti mi-au spus ca turbina e "muci cu greble"!

:)

sa nu crezi ca sunt chiar asa copil, dar mie mi-au spus la 200.000km sa schimb turbina(a inceput sa imi scoata fum) si parca nu mai tragea la fel masina insa nu era deloc din cauza turbinii ci din cauza filtrelor. in fine mi-au aratat pe tester ca in turbina nu mai e presiunea pe care o are normal una noua(dar nici prea mica) si ca ar trebui sa o schimb, doar ca de fluierat nu fluiera deloc, axul nu avea deloc joc, era inca in conditii de functionare. Si uite ca am facut de atunci 48.000km si masina se comporta la fel. de asta caut o explicatie mai mult decat plauzibila pt a inlocui o turbina, nu doar de dragul de a arunca 1000euro pe fereastra( asta in cazul cel mai fericit). tie iti fluiera tare de tot??

Link to comment
Share on other sites

si cum anume ai verificat? adica ce ti-a dat certitudinea asta?

:twoup: esti nostim...Cum sa verific, am fost la Filaret, Bavaria Otopeni si inca alte 2 service-uri mari(dar nu reprezentante) si toti mi-au spus ca turbina e "muci cu greble"!

:)

sa nu crezi ca sunt chiar asa copil, dar mie mi-au spus la 200.000km sa schimb turbina(a inceput sa imi scoata fum) si parca nu mai tragea la fel masina insa nu era deloc din cauza turbinii ci din cauza filtrelor. in fine mi-au aratat pe tester ca in turbina nu mai e presiunea pe care o are normal una noua(dar nici prea mica) si ca ar trebui sa o schimb, doar ca de fluierat nu fluiera deloc, axul nu avea deloc joc, era inca in conditii de functionare. Si uite ca am facut de atunci 48.000km si masina se comporta la fel. de asta caut o explicatie mai mult decat plauzibila pt a inlocui o turbina, nu doar de dragul de a arunca 1000euro pe fereastra( asta in cazul cel mai fericit). tie iti fluiera tare de tot??

 

Turbina clar era dusa. Au scos-o si troncanea din toate unghiurile. Era si "reparata"cica...

Da, la mine imi fluiera tare rau atat cand stateam pe loc cat mai ales atunci cand eram in mers. Toti mi-au spus sa o schimb.

Da, am schimbat 3-arul cu 5-arul de care vorbesc. Ideea e, culmea, ca inca mai fluiera,in niciun caz asa cum facea inainte de a schimba turbina, dar tot se mai aude ceva incet cand dupa ce o accelerez(pe liber ca in mers nu o aud) las repede piciorul de pe acceleratie . Ma gandesc sa nu fie si de la ceva curele? I-am comandat cureaua de clima oricum ca si aia era pe duca.

Filtrele, apropos..le-am schimbat pe toate.

Link to comment
Share on other sites

ok, MS. Sper sa ai noroc cu cea noua sa tina cat mai mult :) a mea suiera asa numai ca vantul prin oglinzi, deci inca a mai trai putin :twoup: ti-au curatat toate cele atunci cand ti-au montat-o pe cea noua?

Asta mi-au spus ei, da, ca mi-au curatat-o...acum sa vedem.

Nu am incredere in cei de la Bavaria. Mai degraba ma duc la "Nea Ilie" sa vad eu cu ochii mei ce anume face la masina.

 

Aveti idee, apropos de un service bun(si nu Bavaria) nu ca as avea ceva cu ei, dar vreau sa pot face o comparatie si cu altceva ce imi spune lumea.

Multumesc.

Stima.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Mda...dupa ce a trecut can jumatate de an de cand mi-am schimbat turbina(pe motiv ca fluiera fff tare) inca incepand cu a doua zi de la montat iar fluiera. Am schimbat-o la Filaret. De altfel super buni baietii. Turbina/masina merge super bine, dupa 3 teste mi s-a spus ca este in parametri, insa tot nu am scapat de acel fluierat. In niciun caz nu se mai aude ca inainte de a schimba turbina veche, insa tot am fluieratul atat cand accelerez, cat si la decelerare. Am scos toate cablurile(rolele), fulia cat si admisia sunt schimbate...deci ma gandesc ca totul sa fie de la garnituri ce nu sunt bine stranse/montate, sau...altceva..

Mentionez ca am fost in 3 locuri cu ea: AB, Filaret, si la alt service si mi s-a spus ca este totul ok, ca turbina functioneaza in parametri. Insa mi se pare ca suna mult prea tare pentru cat ar fi normal.

Pareri? Poate imi puteti recomanda pe cineva la care ma pot duce sa rezolve odata pt totdeauna fluieratul turbinii.

Stima!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.