Jump to content

Xenon 35W vs 55W


swsws

Recommended Posts

Tocmai aseara am vazut o comparatie intre 2 faruri pe aceiasi masina: unul cu balast de 55W altul cu balast de 35W, becuri identice H7 (facute initial ptr instalatie de 35). Cel cu 55W se "incalzea" (ajungea la optimul de functionare) intr-un timp mult mai scurt dar era mai intens iar ce mi-a placut: culoarea era alb spre 4300K decat spre 6000K. Cel cu 35W batea spre 6000K si nu era asa intens.
Link to comment
Share on other sites

Tocmai aseara am vazut o comparatie intre 2 faruri pe aceiasi masina: unul cu balast de 55W altul cu balast de 35W, becuri identice H7 (facute initial ptr instalatie de 35). Cel cu 55W se "incalzea" (ajungea la optimul de functionare) intr-un timp mult mai scurt dar era mai intens iar ce mi-a placut: culoarea era alb spre 4300K decat spre 6000K. Cel cu 35W batea spre 6000K si nu era asa intens.

Recomanzi 55w ???

Link to comment
Share on other sites

Cauta putin pe forum si vei gasi post-uri si topicuri despre xenoane. 55W nu e recomandat pe far fara lupa. Vezi caer e rolul lupei si iti vei da seama dc nu e recomandat 55w. Fara lupa vei pierde din puterea farului iar diferenta din 55 si 35 va fi mica pt tine si criminala pt cei din trafic.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Sunt interesat si eu de ceva legat de becurile Xenon.

Am senzor de bec ars pe E46

Vreau sa imi iau kit xeonon de 35w de la CanBus. Intrebarea e daca da eroare in bord de bec ars ?

 

Cum as putea sa fiu 100% ca nu da acea aeroare. In cazul in care eroarea apare as lua de 55w dar eu imi doream de 35w ca sa nu obosesc prea tare becul.

 

Xenon am mai avut pe Bora ; era de 35w si am fost foarte multumit de cum lumina.

Link to comment
Share on other sites

Sunt interesat si eu de ceva legat de becurile Xenon.

asta e bine...

Am senzor de bec ars pe E46

este de fapt o eroare, nu un senzor, dar mai toate masinile recente au asa ceva

Vreau sa imi iau kit xeonon de 35w de la CanBus.

CanBus NU ete un producator, ci este un TIP de instalatie/ballast.

Intrebarea e daca da eroare in bord de bec ars ?

NU

Cum as putea sa fiu 100% ca nu da acea aeroare.

sa citesti cu atentie ce cumperi

In cazul in care eroarea apare as lua de 55w dar eu imi doream de 35w ca sa nu obosesc prea tare becul.

ia-ti de 35W daca vrei sa nu iti arzi computerul de lumini (LCM)

Xenon am mai avut pe Bora ; era de 35w si am fost foarte multumit de cum lumina.

deci... da

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.