Jump to content

Michelin, Pirelli,Goodyear sau Bridgestone?


swsws

Recommended Posts

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Daca vrei sa-ti iei anvelope de iarna BUNE, alegerea ar fi in ordinea:

1. Good Year Ultra Grip 7+ (cel mai buna)

2. Michelin Alpin 4

3. Dunlop Winter Sport 3D

4. Continental TS 830

Restul modelelor/marcilor sunt bunicele, dar......

Bridgestone si Nokian NU se ridica la nivelul celor 4. Depinde si de bugetul tau. Michelin-ul e cel mai scump, dar cel mai bun e UG 7+.

 

Cu stima

Buna ,eu am un e 36 din 96...ce cauciucuri de iarna imi recomanzi?

Link to comment
Share on other sites

Eu am stat anul trecut cu anvelopele allseason de la nokian, aveam cam 6mm floare pe ele si nu am avut probleme(cand era zapada considerabila, nu am scos-o idn parcare data fiind lipsa de experienta). Am insa si un schimb de Pirelli de iarna, o sa le pun anul asta sa vad ce si cum( astea sunt de 205, cele allseason de 185). Nokian sunt Norvegiene, nu sunt chinezesti.
Link to comment
Share on other sites

Numai daca cititi AutoMotorundSport sau Autobild sau alte reviste de profil o sa gasiti raspunsuri la intrebarile referitoare la anvelopele de iarna.

Cine si-a pus toate marcile de anvelope ca sa isi poata exprima parerea personala ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu am stat anul trecut cu anvelopele allseason de la nokian, aveam cam 6mm floare pe ele si nu am avut probleme(cand era zapada considerabila, nu am scos-o idn parcare data fiind lipsa de experienta). Am insa si un schimb de Pirelli de iarna, o sa le pun anul asta sa vad ce si cum( astea sunt de 205, cele allseason de 185). Nokian sunt Norvegiene, nu sunt chinezesti.

 

Nokian nu au fabrici proprii in china, dar au in Rusia.

WR-G2 sunt anvelope foarte bune dar din teste reiese ca A4, 3D, 830P sunt peste.

 

 

 

Oricum astea sunt link-urile catre adac.de.( V-as recomanda sa va uitati in primul rand la Eis si Schnee)

 

185/65 R 15 T

 

225/45 R 17

Link to comment
Share on other sites

Iarna trecuta am avut niste Dunlop Sport dar le-am avut pe o masina cu tractiune pe fata si au fost bunicele nu m-au dat pe spate dar nici probleme nu mi-au creat, cu 2 ierni in urma am avut ceva ce scria Arctic II dar nu mai retin de cine ereau produse. Acelea le-am avut pe un E 46 si pot sa spun ca au fost extraordinar de bune am urcat cu ea fara lanturi la Ranca si erea si gheata si zapada mare si zapada afanata dar pacat ca nu imi mai aduc aminte de cine ereau produse .

Iar acum am luat michelin alpine pilot sper sa fie bune.

Dar cred ca am cam gresit cu marimea pentru ca sunt 215/65/15.

Link to comment
Share on other sites

Nu am cumparat in ultimii 10 ani anvelope de iarna. Daca eram in Romania EU cumparam ceva ieftin si puneam jante de tabla. Daca e zapada si gheata iti doresti sa ajungi cu bine. Nu te mai intereseaza performantele. In Germania-Austria-Cehia-Franta-etc...conteaza MULT tipul anveopei de iarna. Pe acolo poti merge iarna si cu 200km/h. In Romania... Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Nu am cumparat in ultimii 10 ani anvelope de iarna. Daca eram in Romania EU cumparam ceva ieftin si puneam jante de tabla. Daca e zapada si gheata iti doresti sa ajungi cu bine. Nu te mai intereseaza performantele. In Germania-Austria-Cehia-Franta-etc...conteaza MULT tipul anveopei de iarna. Pe acolo poti merge iarna si cu 200km/h. In Romania...

Am luat deja jante de tabla sa pun pe masina .

Link to comment
Share on other sites

Daca tot se discuta de cauciucuri am si eu o intrebare! Ce parere aveti despre Nankang? Intreb pentru ca eu am asa ceva pe masina pe fata, dar de vara, le-am luat la insistentele unui amic si sincer mi-au depasit asteptarile, in sensul in care inainte am avut Dunlop, iar inaintea lor Continental, cu ambele imi fugea fata la viraje mai stranse, dar cu astea zici ca ii lipita de sosea. Ma gandeam sa-mi iau si de iarana tot dinastea si as dori sa aud cateva pareri! Respect maxim!
Link to comment
Share on other sites

Probabil le-ai luat noi si din cauza asta ti se par mai bune sau poate chiar sunt mai bune, eu am avut dunlop si mi se pareau slabe pt firma care sunt, in schimb de continental am fost multumit.

 

Un amic are nankang pe un golf, jante pe 16 si zice ca e multumit, acum de iarna ......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.